Ana Sayfa||Araştırmalar ||Editör ||Site  Haritası|  

ENGLISH |DEUTSCHE

Sosyal Hizmet Mesleği
Mesleki Bilgiler
SHU Yayınları
SHU Araştırmaları
SHU İsim Listesi
Sosyal Hizmet Alanları
Çocuk Refahı
Gençlik Alanı
Yaşlılık ve Sorunları
Aile Sorunları
Sosyal Sorunlar
Engeliler ve Sorunları
Tıbbi Sosyal Hizmet

İş İlanları

Kurum İlanları
Elaman İlanları
İş İlanı Verme
Bireysel Gelişim
Bireysel Gelişim
NLP
Toplam Kalite
Beden Dili
İletişim Bilgisi
Halkla İlişkiler
Ana-Baba Okulu
Kaynak Bilgiler
Sosyoloji
Psikoloji
Sosyal Siyaset Bilgileri
Kültür/Sanat
Kitap Tanıtımı
İnsan Hakları Bilgileri

 

 

Google
 
Web www.sosyalhizmetuzmani.org

Aldatılacağınız Belli Olur!
   Ahmet  Hasan EROĞLU 
 
    Aile Terapisti - Sosyal Hizmet Uzman/Sitemiz Yazarı

Yazarımızın yayınları hakkında görüşlerinizi ve yorumlarınızı
    aheroglu59@hotmail.com ulaştırabilirsiniz.

   Prof. Dr. Nevzat Tarhan'ın Timaş Yayınları'ndan çıkan yeni kitabı 'Evlilik Psikoloji' sinde evlilik problemlerini irdeliyor. Prof. Dr. Tarhan, evlilik öncesi eşlerin iletişimi, kıskançlık, aldatma ve boşanma konularında kadın ve erkeklerin davranış ve düşünce yanlışlarını gündeme getirerek, "İnsan hayatında iki önemli tasarruf vardır; bunlardan biri meslek seçimi, diğeri eş seçimidir. Kişinin bu iki konuda doğru kararı vermesi, mutluluğu için hayati öneme sahiptir. Evlilik ortak bir projedir" diye açıklıyor:.Aldatma 3 aşamalı olarak gerçekleşiyor
Prof. Dr. Tarhan, "Evlilikte eşlerin beklentilerinin birbirine uyumunu lazer ışınlarına benzetebiliriz. Lazer ışınları, normalde sağa sola dağılır ve bu nedenle kısa bir mesafe kat edebilir. Ama elektronların benzer şekilde hareket etmesi sağlandığı zaman, lazer ışını aynı enerjiyle kilometrelerce öteye gidebilir... İki taraf da kendi gemisinin kaptanı olmaya çalışırsa evlilikte sorunlar yaşanır. Aldatılan taraf en çok kadınlar. Eşin ilgi azalmasının yanı sıra eşini seven birinin aldatıldığını ya da aldatılacağını mutlaka anlar. Çünkü evlilikte sevgi önemli bir güçtür. Eğer somut bazı belirtiler varsa, aldatılan taraf durumu öngörüp, bunun önüne geçebilir. Çünkü cinsel aldatma üç aşamalı bir süreçtir. Birinci aşama hoşlanma duygusu, ikinci aşama sevgililik, üçüncü aşama ise cinselliktir. Uyanık ve mantıklı davranan kişi, henüz hoşlanma aşamasındayken eşinin durumunu fark edip aldatmasını engelleyebilir. Bunu yaparken kıskançlık duygusuyla hareket edip, pire yüzünden yorgan yakmaya varacak tarzda davranmamak gerekir... Kadın eşine, 'Benim bu duruma alışmamı bekleme, zaten alışmam da doğru değil. Kendini benim yerime koy ve aynı şeyi ben yapsam, sürekli erkeklerle yemeğe çıksam sen bunu nasıl karşılarsın, bir düşün' diyerek duruma müdahale etmelidir. Yani eşini düşünmeye, empati kurmaya sev edecek şeyler söylemeli, 'Senin hissettiği hoşlanma duygusunu ben de hissedebilirim' mesajını vermelidir" diye konuştu.
Cinsellik konusundaki aldatma zafiyetten kaynaklanıyorsa
Prof. Dr. Tarhan, aldatılan kadınlara önemli bir ipucu veriyor. Aldatmanın cinsellik konusundaki zafiyetten kaynakladığı durumlarda, aldatan kişi ciddi manada pişmanlık duyacağını vurgulayan Prof. Dr. Tarhan, aldatan eşini affeden kadınların en çok yaptığı hatanın, sürekli geçmişi deşmek olduğuna dikkat çekti.
Sağlıklı ilişki kurmanın yolları
Prof. Dr. Nevzat Tarhan, çiftlerin sağlıklı ilişki ve devamı için dikkat etmesi gerekenleri şöyle sıraladı;
* Eş adaylarının birbirini sağlıklı tanıyabilmesi için sevgiyi ikinci, aklı ve mantığı birinci plana almaları gerekir.
* Sevginin evlilik için yadsınamaz önemi düşünüldüğünde, eşlerin birbirinin sevgi dilini bilmesi çok önemlidir. Eşinizin olaylar karşısındaki davranışlarını analiz ederek sevgi dilinin ne olduğunu anlayabilirsiniz.
* Eşlerin birbirlerine duydukları sevgiyi canlı tutmaları, beyinsel ihtiyaçları için de gereklidir. Beynin de duyguları düzenleyen alanlarının sevgiye ihtiyacı vardır.
* Eşler genellikle eleştiriyi kişiliklerine yapılmış bir saldırı olarak algılar. Eleştirilen taraf, "Eşim beni sevmiyor, küçük görüyor" diye düşünmek yerine eleştirilen davranışı neyse onu düzeltmeye çalışmalıdır.
* Aldatma gibi ciddi bir konuda zanla, ihtimalle hareket edilemez; somut delillerin olması gerekir. Somut bir durum varsa, oturup soğukkanlı bir şekilde sorunu masaya yatırmak hatta üçüncü bir kişiden yardım almak lazımdır.
* Cinsel aldatmayı önemsemeyen birinin hiç evlenmemesi daha iyidir. "Hem evlenirim hem de başkalarıyla cinsel ilişkiye girerim" tarzında bir yaklaşım sergileyen kişinin evliliğini sürdürmesi imkansızdır.

 
©Sitemize ait yazılarımızı izin almadan yayınlanmamasını talep etmekteyiz. Kaynak göstermek ve izin almak etik kuraldır.Bize Ulaşın