Sosyal Hizmet Mesleği

Bilgiler
Yayınları
Araştırmalar
 


Sosyal Hizmet Alanları

Çocuk
Gençlik
Yaşlılık
Aile
Sosyal Sorunlar
Engeliler
Tıbbi Sosyal Hizmet


Kaynak Bilgiler

Bireysel Gelişim
Sosyoloji
Psikoloji
İnsan Hakları
İletişim Bilgisi

 

 

 

 

 
 ANA SAYFA

Grup Çalışmasıyla Sigaradan Kurtulmak


Sosyal Hizmet Uzmanı Ali SONGÜL

 

İnsan davranışı ve çevre birbirleriyle etkileşim içindedir ve davranışlarımızı çevre sürekli olarak etkiler. Sigara tiryakiliği bir madde(nikotin) bağımlılığıdır. Alkol ve diğer zararlı keyif verici maddeler gibi insan neslini ve geleceğini çok yönlü zararlara uğratan sigara kullanımı toplumumuzda madde bağımlılığı açısından zirvede işlem gören bir borsa gibidir.
Nikotinin sağlığımıza olan zararları herkesçe bilinmekte, bunların tekrar etmenin bu yazım açısından önemi yok, çünkü sigara içen bağımlı açısından sigara sağlığınıza şunu yapar, şu hastalığa açar diyerek bir yere varmak bilimsel açıdan fuzuli bir uğraştır. Henüz sigaraya başlamamış ve yeni başlamak üzere olanlar açısından bu uğraşlar caydırıcı bir anlam ifade edebilir. Çocuklar ve gençler açısından da sigaranın sağlığa olan zararlarının işlenmesi önemli caydırıcı etkiler oluşturabilir. Ancak dediğimiz gibi sigara bağımlısı için bu tür etkinliklerin hiçbir önemi yoktur; Çünkü bağımlı keyif almaktadır."" Kimine göre sigara içen keyif alırken yaşamının fiziksel ve duygusal boşluklarını külle sıvarken, diğer tarafta pasif içici durumunda bulunan bireyler, çalışanlar dumanın verdiği zararlardan duman altında paylarını almayı sürdürebilirler.

Sosyal Hizmet Uzmanlığının üç temel yönteminden biri olan Grupla Sosyal Çalışma Yöntemi bu konuda tamamlayıcı bir çare olarak görülmelidir. Demek istiyorum ki, bu konuda sadece yasaklarla bir yere varmak ta mümkün değildir. Önemli olan bağımlının desteklenerek ödüllendirilerek ve bilimsel grup çalışmaları ve grup dinamiği ve etkileşimi altında sorunu çözmektir. Grup Çalışmaları ile bireyin, grubun desteği ve kontrolü altında sigaradan bağımsızlaşma benimsetilerek kurtulmasına yardımcı olmaktır. Bir işi bir kişiye yaptırmanın yalnızca üç yolu vardır. Ya o kişiye, o işi benimsetip yaptıracaksınız, ya ikna edeceksiniz, ya da zor kullanacaksınız. Yasakları zor kullanmanın bir aracı olarak bir an için düşünelim, bu durumda ilk fırsatta yeniden baca duman alacaktır.
İkna etme konusu ise ancak sigara kullanan kişide sigaraya bağlı bir hastalık teşhis edildiğinde ve bırakması halinde sağlığının düzelebileceği söz konusu olduğunda daha kolay ikna olabilecektir. Ya da henüz bağımlı olmamış yeni başlayan kullanıcı ve sigaraya başlamamış çocuk ve genç için yapılan bilinçlendirme etkinlikleri ve kampanyalarla ikna olup sigaradan uzaklaşmasını sağlamak söz konusu olacaktır. Bu ise gecikmiş bir işlemdir. Yani garantisi de yoktur.
Benimsetmek konusuna gelince bu iş için kullanılacak en etkili ve bilimsel yöntem Sosyal Grup Çalışmasıdır ve tüm dünya da tamamlayıcı bir tedavi olarak yaygınlaşmıştır. Ülkemiz de de öncelikle çeşitli üniversitelerimizde ve özel sağlık ve sosyal hizmet kuruluşlarında yapılmaya başlanmıştır. Grup etkileşiminin ve dayanışmasının desteği ve kontrolü altında sürdürülebilir duygusal ve sosyal süreçler altında, tamamen bilimsel terapötik iletişim etkinliği kapsamında ele alınarak grubu oluşturan bireylere psiko-sosyal destek ve cesaret vermekte, ödüllendirme ve kutlama etkinleriyle birey guruptan aldığı güçle bağımlılıktan kurtulmasına yardımcı olunmaktadır. Bu ise bireyin benimseyerek karar verdiği bir iradeyi göstermektedir. Bu yaklaşımın özü ve özgünlüğü açısından tam adını koymak gerekirse bu yaklaşıma Madde Bağımlılıklarında Terapötik Sosyal Grup Desteği (TSGD) Yaklaşımı adını vermemiz uygun olacaktır.

(Bu yazı milliyet blog sayfalarında yayınlanmaktadır)

 Editörler
Google
 

 


 


KURUMSAL VE BİREYSEL İŞ İLANLARI

 


 

SOSYAL MEDYA
 

 

Yasal Uyarı , Gizlilik Beyanı ve Künye

sosyalhizmetuzmani.org © Bütün hakları saklıdır.