Sosyal Hizmet Mesleği

Sosyal Hizmet Alanları

Sosyal Kaynak
Bilgiler

İnsan Kaynakları

         

 Bülent KARAKUŞ

Sosyal Hizmet uzmanı
bulentkarakus75@mynet.comÖZGEÇMİŞ

 

 
 
02.04.1975 Ankara doğumludur. İlkokulu, ortaokul ve lise eğitimini Ankara’da tamamlamıştır.

Üniversite eğitimini de yine Ankara’da, 2006 yılında Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine Sosyal Hizmetler Bölümü olarak bağlanan, Sosyal Hizmetler Yüksekokulunda 1998 yılında(derceyle) tamamlamış ve Sosyal Hizmet Uzmanı meslek unvanıyla mezun olmuştur.

Üniversite yıllarında; 1997 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı Ankara Sokaklarında Çalışan Çocuklar Merkezinde, 1998 yılında da Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilciliğiyle işbirliği içerisinde çalışmalar yapan Sığınmacı ve Göçmenlerle Dayanışma Derneğinde Staj Çalışması yapmıştır. Bitirme Tezini de Ortaöğretime Devam Eden Gençler Arasındaki Şiddet Olayları konusunda vermiştir.

Mezun olduğu yıl aynı okulda açılan sınavı dereceyle kazanarak, başladığı yüksek lisansı, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumunun açmış olduğu iş sınavını kazanarak(dereceyle) bırakmış ve 1998 yılında SHÇEK Bursa İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nde sosyal hizmet uzmanı olarak meslek hayatına başlamıştır. 1999 yılında Bursa Eşrefiler Kız Yetiştirme Yurdu’nda sosyal hizmet uzmanı olarak görev yapan Bülent KARAKUŞ aynı yıl askere giderek Samsun ve Denizli’de yedek subay olarak askerlik görevini yapmıştır.

2000 yılında tekrar Bursa Sosyal Hizmetler Müdürlüğündeki görevine dönmüş ve 2001 yılında evlilik sonucu eş durumundan Mersin’e naklen tayin olarak Mersin İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nde çalışmaya başlamıştır.
2002 yılından 2006 yılına kadar Mersin Çocuk ve Gençlik Merkezi Müdürlüğü’nde sokakta çalışan/yaşayan çocuklar ve aileleriyle çalışmış, aynı yılın ortasında Mersin Toroslar Toplum Merkezine, yıl sonunda da Mersin Yetiştirme Yurduna geçmiş olup halen aynı Kuruluşta Sosyal Hizmet Uzmanı olarak görev yapmaktadır.
Bununla birlikte özellikle sokakta çalışan/yaşayan çocuklar ve madde bağımlısı çocuklar konusunda bizzat ve dolaylı yoldan içinde yer aldığı pek çok proje, rapor ve basılmamış kitap vb. çalışmaları olmuştur. Yerel basında köşe yazısı yazmıştır.

Projeler, mesleki konular vb. alanlarda seminer, toplantı ve hizmet içi eğitimlere katılmış, sivil toplum kuruluşları çalışmaları içinde yer almıştır.
Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Mersin Şubesinin Kurucu Başkanıdır ve halen bu görevi sürdürmektedir. Mersin Çocukları İstismar ve İhmalden Koruma Derneği kurucu Üyesi ve Genel Sekreterliği görevini yürütmekte olup İçel Sosyal Hizmetler Derneği ve Sendika Üyeliği bulunmaktadır.

Meslektaşı olan Sultan SAKINCI KARAKUŞ ile evlidir ve çiftin Simgesu ve Denizay isimli 2 çocuğu bulunmaktadır.

Mesleki konular yanında, dünyamızı ve ülkemizi ilgilendiren tüm konulara ama daha çok, genel kültür, felsefe, tarih ve spor konularına ilgi duymaktadır.
 

 
 

  YAYINLANAN ESERLERİ

 

Sokakta Çalıştırılan /Yaşayan Çocuklar Kavramının Genel Ve Yerel Açıdan Tanımlanması-Gruplandırma
 
Sosyal Hizmet Uygulamalarında Hayırseverlik Yaklaşımı  Geri Mi Dönüyor-Döndü?
 
Mesleki Örgütlenme
 
Belediyelerde Sosyal Hizmet Uzmanı İstihdamı   
 

 
Yasal Uyarı , Gizlilik Beyanı ve Künye   /  sosyalhizmetuzmani.org © Bütün hakları saklıdır.