Sosyal Hizmet Mesleği

Bilgiler
Yayınları
Araştırmalar
 


Sosyal Hizmet Alanları

Çocuk
Gençlik
Yaşlılık
Aile
Sosyal Sorunlar
Engeliler
Tıbbi Sosyal Hizmet


Kaynak Bilgiler

Bireysel Gelişim
Sosyoloji
Psikoloji
İnsan Hakları
İletişim Bilgisi

 

 

 

 

 
 ANA SAYFA


Çocukların İlk Yaşlarda Eğitimi

Prof.Dr.Kemal ÇAKMAKLI

Sosyal Hizmet Uzmanı
 

 

Çocuğun ilk yaşlardaki eğitimi ve öğretiminde çocukta normal davranışların gelişmesi için neler yapılmalıdır?

Çocuk anne ve babayı taklit etmeye çalışarak bü­yümektedir. Çocukluğun ilk yıllarında çocuk anne ve babası­na adeta aşıktır. Onlar hata yapmaz. Onlar çocuğun gözün­de adeta abidedir. Oidipus Kompleks denilen dönem de bu en yüksek seviyesine ulaşmaktadır. Bu ise 3 yaş ve civarında kendisini gösteren bir olaydır. 

Çocuk anne ve babasına karşı bu duygular içerisindeyken onlar tarafından hafife alınması, ceza ve eleştirileri şüphesiz çocuğu direkt olarak etkileyecek­tir. Ceza ve eleştiriyle sıhhatli çocuk yetiştirmek mümkün değildir. Böyle çocuğun gelişimi tesadüflere terkedilmiş ola­caktır. 

Doğru yol çocuğun ciddiye alınması ve onun psiko-sosyal özelliklerinin bilinerek, başarılı uyumlarının esasları dahilinde yetiştirilmesidir. İnsan aşık olduğu kimseden hep ceza ve eleştiri, tenkit görür durursa nasıl bir durum ortaya çıkar? Bunu herkes tahmin edebilir. İşte burada da durum böyledir. 

Zira çocukluğun ilk yıllarında çocuk anne ve baba­sına adeta aşıktır. Onları abide gibi görür. Ona göre onun anne ve babası herkesin anne ve babasından daha iyidir. On­lar değerlidir ve bir tanedir.

Unutmamak lazımdır ki bu çağ giderek şekil değiştirecek ve çocuk 18 yaşlan civarında anne ve babasının zannedildiği ka­dar önemli kişiler olmadığını söyleyecektir. 

Aslında çocukların çeşitli yaş evrelerinde anne ve babaları hakkında değişik düşüncelere sahip olmaları doğaldır. Örneğin küçük yaşta anne babaya çocuk hayran olmak sure­tiyle onlar gibi olmaya özenmektedir. Bu büyümenin bir modeli olmaktadır. 

Daha sonra bu hayranlık giderek azal­maktadır. Çünkü kişi kendisi anne ve babadan eğitimciler­den uzaklaşıp hayatını kuracaktır. Hür ve müstakil olarak ha­yata atılacak ve kendisi iş kuracaktır. Kendine güven duygu­sunun oluşabilmesi için öncelikle kendisine inanması gerekir. Hep anne babaya hayran olsa, belki de hiçbir zaman kendi kişiliğini bulamıyacaktır. Öyleyse doğal olayları iyi kavramak e onlara uygun çözüm yollarını yeğlemek en doğru yoldur.

http://www.bebekkokusu.com/
 

 Editörler
Google
 

 


 


KURUMSAL VE BİREYSEL İŞ İLANLARI

 


 

SOSYAL MEDYA
 

 

Yasal Uyarı , Gizlilik Beyanı ve Künye

sosyalhizmetuzmani.org © Bütün hakları saklıdır.