Ana Sayfa||Araştırmalar ||Editör ||Site  Haritası|  

ENGLISH |DEUTSCHE

Sosyal Hizmet Mesleği
Mesleki Bilgiler
SHU Yazıları
SHU Yayınları
SHU Araştırmaları
SHU İsim Listesi
Sosyal Hizmet Alanları
Çocuk Refahı
Gençlik Alanı
Yaşlılık ve Sorunları
Aile Sorunları
Sosyal Sorunlar
Engeliler ve Sorunları
Tıbbi Sosyal Hizmet

İş İlanları

Kurum İlanları
Eleman İlanları
İş İlanı Verme
Bireysel Gelişim
Bireysel Gelişim
NLP
Toplam Kalite
Beden Dili
İletişim Bilgisi
Halkla İlişkiler
Ana-Baba Okulu
Sosyal Bilimler
Sosyoloji
Psikoloji
Sosyal Siyaset
Sosyal Siyaset Bilgileri
Kitap - Sanat
Kültür/Sanat
Kitap Tanıtımı
İnsan Hakları
İnsan hakları Bilgileri

 

 

 

SOSYAL HİZMET ALANINDA ÇALIŞANLAR DERNEĞİ VE  CIF MESLEKİ VE KÜLTÜREL DEĞİŞİM PROGRAMLARI HAKKINDA

Sosyal Hizmet Alanında Çalışanlar Derneği
Yönetim Kurulu Adına
İrem Coşansu Yalazan
Başkan Vekili

      1993 yılında İstanbul’da kurulan, 2003 yılında Merkezi Ankara’ya taşınan, çalışmalarını halen Ankara ve İstanbul’da sürdüren Sosyal Hizmet Alanında Çalışanlar Derneği (SHAÇD) insan hizmetleri alanındaki mesleklerde çalışan, deneyimli uzmanlara değişik ülkelerde mesleki bilgilerini artırma, uygulamaları görme ve staj olanaklarını sağlamaya devam ediyor.
Bir dünya kuruluşu olan Council of International Fellowship (CIF) Dünyanın 4 kıtasında yer alan 31 ülkede daha bulunuyor. Bütün bu derneklerin amacı dünyanın her köşesinde hizmet mesleklerinde çalışanların, kendi ülkelerinde nelerin, nasıl yapıldığını birbirine tanıtmasıdır. Yani mesleki değişim programlarının düzenlenmesi, bu yoldan birbirini yakından tanıyan uzmanların dünyada kültür ve sosyal yapılarda görülen benzerlik ve farklılıkları tanıyarak, daha huzurlu bir dünya yaratılmasına çalışmaktır.
CIF Mesleki ve Kültürel değişim programları

     Sosyal Hizmet Alanında Çalışanlar Derneği, kurulduğundan bugüne kadar sosyal hizmet uzmanı, psikolog, psikolojik danışman, hukukçu olmak üzere 60’dan fazla meslek elemanının, çeşitli ülkelerin programlarına katılmalarına yardımcı olmuştur. Bu mesleki ve kültürel değişim programları 2-4-8-12 ay süreli olabilmektedir. Söz konusu programlarla ilgili bilgilere www.cifinternational.com adresinden ulaşılabilir.
Bu programlar yabancı dil bilen ve kendilerini geliştirmek isteyen meslek elemanlarının için fırsattır. Değişik ülkelerin sosyal sistemlerini ve sosyal hizmetlerin çeşitliliğini tanıyarak, yeni bilgiler edinecekler, her ülkenin kendi sorunlarına çözüm üretme şekillerini öğrenebileceklerdir.
Bugüne kadar çeşitli ülkelerdeki mesleki kültürel değişim programlarına katılan meslek elemanları, gittikleri ülke ve diğer katılımcıların ülkelerindeki kültür ve mesleki uygulamalarla ilgili bilgi edinmek ve gözlem yapmak yanında kendi ülkemize ve mesleki uygulamalara da yeni bir bakış edindiklerini belirtmektedirler.

    SHAÇD tarafından düzenlenen mesleki ve kültürel değişim programları
1994 yılından itibaren başlanan ve 1996, 1998, 2002, 2004, 2005 ve 2006 yıllarında Türkiye’de yapılan mesleki değişim programlarına değişik ülkelerden gelen meslek elemanları katılmıştır. Bu meslek elemanları aileler tarafından misafir edilerek, Türkiye toplumunun yaşantısını birlikte yaşayarak öğrenmektedir. Sosyal hizmetler, sağlık, eğitim, hukuk alanlarındaki hizmet veren kamu ve özel kuruluşlarına, sivil toplum kuruluşlarına düzenlenen kurum ziyaretlerinde hizmetleri öğrenmekte, meslek elemanları ile iletişim kurmakta ve gözlem yapma olanakları bulunmaktadır. Ülkelerine memnun dönen uzmanlar bundan sonra bizim “iyi niyet” elçilerimiz olmaktadırlar.
Bugüne kadar düzenlenen Mesleki ve Kültürel Değişim Programlarına Avusturya, Amerika Birleşik Devletleri, Finlandiya, İskoçya, İspanya, İsveç, Kırgızistan ve Yeni Zelanda’dan sosyal hizmetler alanında çalışan meslek elemanları katılmıştır.

        2007 Yılında düzenleyeceğimiz Mesleki ve Kültürel Değişim Programına ise İsveç’ten Frida Olgun, Norveç’ten Heidi Solli ve Yeni Zellanda’dan Peter Hickey adlı sosyal hizmet uzmanları ile İskoçya’dan çocuk koruma alanında çalışan Polis Memuru Maureen O’Neil davet edilmiştir.
Sosyal Hizmet Alanında Çalışanlar Derneği olarak etkinliklerimizi sürdürerek, ülkemizin meslek elemanlarının kendilerini geliştirmelerine ve dünya ile bütünleşmelerine yardımcı olacağımıza inanıyoruz. Bu vesileyle, meslek elemanlarına çeşitli ülkelerde düzenlenen değişim programları olduğunu ve Derneğimiz aracılığıyla katılabileceklerini duyurmak isteriz.

      CIF Mesleki ve Kültürel Değişim Programı kapsamında gelen katılımcılarımız Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği’nde sosyal hizmetler alanında calısan meslekdaşlarımızla buluşmaktadır. Bu imkânı sağlayan SHUDER yönetim Kuruluna teşekkür ediyor, işbirliğimizin devamını diliyoruz.
Derneğimizi ve CIF Mesleki ve Kültürel Değişim Programlarını duyurma; CIF programlarına katılan meslekdaşlarımızın deneyimlerini paylaşma imkanını sağladıkları için sosyalhizmetuzmanı.org editörü Sayın Kemal Gökcan’ a ve Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Başkanı Sayın Murat Altuğgil’e teşekkür ederiz.

 Bize Ulaşın