Ana Sayfa||Araştırmalar ||Editör ||Site  Haritası|  

ENGLISH |DEUTSCHE 

Sosyal Hizmet Mesleği
Mesleki Bilgiler
SHU Yazıları
SHU Yayınları
SHU Araştırmaları
SHU İsim Listesi
Sosyal Hizmet Alanları
Çocuk Refahı
Gençlik Alanı
Yaşlılık ve Sorunları
Aile Sorunları
Sosyal Sorunlar
Engeliler ve Sorunları
Tıbbi Sosyal Hizmet

İş İlanları

Kurum İlanları
Elaman İlanları
İş İlanı Verme
Bireysel Gelişim
Bireysel Gelişim
NLP
Toplam Kalite
Beden Dili
İletişim Bilgisi
Halkla İlişkiler
Ana-Baba Okulu
Sosyal Bilimler
Sosyoloji
Psikoloji
Sosyal Siyaset
Sosyal Siyaset Bilgileri
Kitap - Sanat
Kültür/Sanat
Kitap Tanıtımı
İnsan Hakları
İnsan hakları Bilgileri

 

  Hızlı Erişim
 

Google
Web sosyalhizmetuzmani.org

Ergenlik deyip geçmeyin, çocuğunuza yardım edin!

Dr. Melda Alantar
malantar@tnn.net
0 212 2472830

Bir zamanlar tanıdığınız tatlı, sevimli, söz dinleyen küçük çocuğunuz bir daha asla geri gelmemek üzere gitti! Panik olmayın, bu olağandır! Çocuğunuzu eski haline döndürmeye çalışmak yerine, bu değişimin kaynağını anlamalı, ona karşı daha anlayışlı olarak dönemi hem kendiniz hem onun için daha kolay hale getirmelisiniz.
Normal ergen davranışları nelerdir?
- Ruh halleri değişkendir. Kafaları karışıktır.
- Arkadaş çevresi her şeyden önemlidir. Bu nedenle “doğru” müziği beğenmeli, “doğru”giysileri seçmeli, “doğru” şeyleri söylemelidir.

- Biraz dağınık biraz derli topludur.

- Mantıksız kurallara tepki gösterir.
Ergenin yaşamın üç alanında ne kadar başarılı olduğu onun gelişimi hakkında bilgi verir
1.Ergen ailesiyle ne kadar iyi geçiniyor?
2.Ergenin okul başarısı nasıldır?
3.Ergen arkadaş ilişkilerinde ne kadar başarılıdır?
Bu üç önemli alanda sorunlar yaşayan ergenin uzman birinden yardım alması gereklidir.

Çocuğunuzla daha iyi iletişim için:
Ergen çocuğunuzla yaşadığınız sorunları aşmak için sizin de bazı konularda kendinizi geliştirmeniz şart. Bu şekilde onu anlamaya yönelik olduğunuzu çocuğunuza hissettirir ve kendini sizinleyken daha rahat hissetmesini sağlayabilirsiniz. İlk adımı siz atın ve gereksiz savaşlardan kaçının.
- Beğenmediğiniz bir davranışı karşısında katı bir tepki vermek yerine, bu davranışın altında yatan nedeni bulmaya çalışın.
- Kendi ergenlik döneminizi anımsayın. Sizin için gerçekten zor olan neydi ve bu zorluğu nasıl aştınız?

- Onunla arkadaş olun. Günlük deneyim ve duygularınızı paylaşın.
- Gence ulaşabilmek için etkin iletişim becerileri geliştirmeye çalışın.
- Yanıt vermesini zorlaştıran sorular sormayın.
- Bırakın konuşsun. Eğer durmadan kendi düşüncelerinizi anlatırsanız ergen hiç konuşmaz. Onun sözlerini sadece açıklık getirmek için kesin. “Eğer doğru anladıysam hayatına çok karıştığımı söylemek istiyorsun” gibi bir cümle çocuğunuzda onu anlamaya çalıştığınız izlenimini bırakır.
- Nutuk atmaktan kaçının. “Ben senin yaşındayken” veya “Eskiden her şey çok zordu” gibi mesajlar üstünlük tasladığımız izlenimini verdiği için iletişimi kesintiye uğratır. Doğru bulmadığınız bir davranıştan söz edecekseniz, gencin beğendiğiniz özelliklerini vurgulayarak lafa başlayın.
- Gencin sorunlarını kardeşleri ile tartışmayın. Sorunu eşinizle paylaşabilirsiniz.
- Ergen için konulacak kurallar aile bireylerinin görüşleri alınarak belirlenmeli , açık ve net , az sayıda olmalı, gerektiğinde değiştirilmelidir. Örneğin ergenin nereye gideceğini, ne tür bir eğlenceye katılacağını , gece eve kaçta döneceğini birlikte konuşun. En geç kaçta dönebileceğini tartışın. Dönüş saati kesinleştikten sonra mutlaka buna uymasını söyleyin. Yarım saat taviz verebilirsiniz. Bir sorun çıktığında, olağanüstü durumlarda evi aramasını söyleyin.
- Çocuğunuzu buluğ çağının ani fiziksel değişikliklerine hazırlayın. Çoğu bu döneme dördüncü beşinci sınıfta girmektedir. Ona geçireceği cinsel gelişimi öğretebilmek için gerekli bilgileri edinin.
- Cinsellik hakkında konuşmak zordur çünkü bireysel etkinlikler arasında en kişisel ve özel olanıdır. Çocuk ergenlik çağına gelene kadar ana-baba ona bir ahlak duygusu kazandırmalıdır. Cinselliğini nasıl algılayacağını,karşı cinsle beraberliklerde üstleneceği sorumlulukları bilmelidir.
- Ergen karşı cinsle ilişkilerinin ne kadarına izin verildiğini bilmelidir. Örneğin “Grupla birlikte çıkabilirsin ama 15 yaşından önce gerçek bir çıkmaya izin yok !” gibi.
- Kız ve erkek çocuğunuza hamilelik, cinsel yolla geçen hastalıklardan, korunma yöntemlerinden bahsedin. Bazı korunma yöntemlerinin cinsel hastalıkların bulaşmasını engelliyemeyeceğini anlatın. Onu bilgilenmesi için bir uzmana götürmeyi teklif edebilirsiniz.
- Gençler uyuşturucuya neden ilgi duyarlar?
- Ergenler riske eğilimlidirler. Uyuşturucu deneme eğilimlerinde arkadaş baskısı olağanüstü etkilidir. Gence uyuşturucuyu geri çevirme cesaretini göstermenin çok önemli bir davranış olduğunu söyleyin. Gerçek bir arkadaşın kişiyi istemediği bir şey için zorlamayacağını anımsatın.
- Ara sıra konuyla ilgili gençler için öneriler içeren bir broşür verip daha sonra yayının yararlı olup olmadığını sorun.
- Özellikle ergenlik çağında diğer anne-babalarla iletişim ağı kurun. Bu şekilde çocuğunuzu izleme,yaşıtlarıyla kıyaslama olanağı bulursunuz.
- Okul ile yakın ilişki içinde olun. Çocuğunuzun başarısını,karıştığı olayları sağlıklı olarak değerlendirebilmek için mutlaka okul yöneticileri,öğretmenlerle görüşün.


Dr. Melda Alantar

malantar@tnn.net

0 212 2472830

KAYNAK:  http://saglik.tnn.net/cocuk_psikolojisi.asp