Ana Sayfa||Araştırmalar ||Editör ||Site  Haritası|  

ENGLISH |DEUTSCHE

Sosyal Hizmet Mesleği
Mesleki Bilgiler
SHU Yazıları
SHU Yayınları
SHU Araştırmaları
SHU İsim Listesi
Sosyal Hizmet Alanları
Çocuk Refahı
Gençlik Alanı
Yaşlılık ve Sorunları
Aile Sorunları
Sosyal Sorunlar
Engeliler ve Sorunları
Tıbbi Sosyal Hizmet

İş İlanları

Kurum İlanları
Elaman İlanları
İş İlanı Verme
Bireysel Gelişim
Bireysel Gelişim
NLP
Toplam Kalite
Beden Dili
İletişim Bilgisi
Halkla İlişkiler
Ana-Baba Okulu
Sosyal Bilimler
Sosyoloji
Psikoloji
Sosyal Siyaset
Sosyal Siyaset Bilgileri
Kitap - Sanat
Kültür/Sanat
Kitap Tanıtımı
İnsan Hakları
İnsan hakları Bilgileri

 

  Hızlı Erişim
 

Sitemizin Yazarları

Google
Web sosyalhizmetuzmani.org

Çocuğunuz Kreşe Hazır Mı?
 

Oyun çağı olarak bilinen üç yaş üzerindeki çocukların kreş veya ana okuluna gönderilmesinin çocuğun gelişiminde yararlı olduğu belirtiliyor. Uzmanlar ayrıca, kreşe göndermede en ideal dönemin 4 yaş olduğunu kaydediyor.
Süt çağına dikkat!
Süt çağı olarak bilinen iki yaşına kadar ki dönemde çocuğun annesine maddi ve manevi olarak daha çok gereksinim duyduğunu vurgulayan uzmanlar,  çocuğun 2 yaşına kadar annesiyle vakit geçirmesinin duygusal açıdan önemli olduğunu belirtiyor. Uzmanlara göre, dört yaşında kreşe gönderilen çocuk, gelişimi açısından önemli kazanımlar elde ediyor ve evde kardeşi de olmayan çocuk kreşte yeni arkadaşlar bulur ve paylaşma, sorumluluk duygusu kazanıyor. Aynı zamanda da grupla birlikte hareket edeceğinden özgüven kazanıyor, içinde gizli liderlik duygusu da varsa ortaya çıkıyor. Resim, müzik ve diğer sosyal faaliyetlere de katılan çocuk okul öncesinde önemli avantaj elde ediyor.
Kreş seçimi önemli
Uzmanlara göre, kreşteki bakıcıların eğitimsiz olması, kreşte ailesi sorunlu çocukların bulunması normal çocukların üzerinde olumsuz etki yapabiliyor. Bu çocuk ilerleyen dönemlerde uyumsuz, saldırgan davranışlar sergileyebiliyor. Konuşma biçimi değişebilir ve ailesinde görülmeyen argo ve küfürlü cümleler kurabiliyor. Ebeveynler çocuktaki bu durumu farkettiklerinde gereken önlemi almalılar ve konunun uzmanlarına danışmalılar.
Kreş sonrası ana okuluna başlanmalı
Uzmanlar, okul öncesi eğitimde ana sınıflarının önemli katkı sağladığını, bu yüzden kreş dönemini tamamlayan 5-6 yaşına gelmiş çocukların da ana sınıfına gönderilmesi gerektiğini ifade ediyor.
KAYNAK:http://www.ailem.com