Ana Sayfa||Araştırmalar ||Editör ||Site  Haritası|  

ENGLISH |DEUTSCHE

Sosyal Hizmet Mesleği
Mesleki Bilgiler
SHU Yayınları
SHU Araştırmaları
SHU İsim Listesi
Sosyal Hizmet Alanları
Çocuk Refahı
Gençlik Alanı
Yaşlılık ve Sorunları
Aile Sorunları
Sosyal Sorunlar
Engeliler ve Sorunları
Tıbbi Sosyal Hizmet

İş İlanları

Kurum İlanları
Eleman İlanları
İş İlanı Verme
Bireysel Gelişim
Bireysel Gelişim
NLP
Toplam Kalite
Beden Dili
İletişim Bilgisi
Halkla İlişkiler
Ana-Baba Okulu
Kaynak Bilgiler
Sosyoloji
Psikoloji
Sosyal Siyaset Bilgileri
Kültür/Sanat
Kitap Tanıtımı
İnsan Hakları Bilgileri

 

 

Google
 
Web www.sosyalhizmetuzmani.org

Çocuk Eğitiminde Sabır

Prof.Dr. Kemal Çakmaklı
(Sosyal Hizmet Uzmanı)

       Ne yaparsak yapalım çocuğun psi­ko-sosyal erginliğe ve olgunluğa ulaşabilmesi için belli bir zamanın geçmesi lazımdır. Bu da bilgili olmanın yanında sa­bır ile Sabır ne demektir? Tolerans ile sabır arasında fark var mıdır? Niçin sabır çocuğun psiko-sosyal sağlığını kazanmasında çevreden görmesi gereken bir gereksinimdir?
        
 Sabır toleransın da üzerinde çocuğun yaptıklarına karşı hoşgörülü olabilmektir. Unutmamak gerekirki ancak sabır ile meyveler olgunlaşır. "Sabır ile goruk helva olur" atasözümüzde bu çok güzel bir şekilde anlatılmaktadır. Go­ruk üzümün olmamış halidir. Bu zamanla üzüm olacaktır, üzümden de helva. Bunun için belli bir bekleme süresi şart­tır.

Örneğin çocuk anne karnında 9 ay 10 günde gelişmekte­dir. Bu süreyi sabırla ve iyi bir şekilde geçirmek çocuğun sağlığı için gereklidir. İşte burada da sabır demekle bunlar anlatılmak istenmektedir.

Ne yaparsak yapalım çocuğun psi­ko-sosyal erginliğe ve olgunluğa ulaşabilmesi için belli bir zamanın geçmesi lazımdır. Bu da bilgili olmanın yanında sa­bır ile olabilecek bir iştir. İşte çocuk eğitiminde altın kural­lardan birisi de bu nedenle "sabır"dır.

Bazı şeyler vardır ki ne kadar acele edersek edelim, o vakit ve saat gelmesini bek­lemekten başka çare yoktur. Örnekleri artırmak mümkün­dür. Bir öğrenci hemen doktor olmak istese bu mümkün müdür? İlgili okulları sırayla bitirmesi lazımdır. Yapılacak iş de hem çalışmak ve hem de sabretmek yok mudur?
Bu yazı http://bebekkokusu.ekolay.net/ sitesinden alınmıştır.
Bize Ulaşın