Sosyal Hizmet Mesleği

Bilgiler
Yayınları
Araştırmalar
 


Sosyal Hizmet Alanları

Çocuk
Gençlik
Yaşlılık
Aile
Sosyal Sorunlar
Engeliler
Tıbbi Sosyal Hizmet


Kaynak Bilgiler

Bireysel Gelişim
Sosyoloji
Psikoloji
İnsan Hakları
İletişim Bilgisi

 

 

 

 

 
 ANA SAYFA

Çocuk Eğitiminde
Sabır

Prof.Dr.Kemal ÇAKMAKLI

Sosyal Hizmet Uzmanı
 

 

 Ne yaparsak yapalım çocuğun psi­ko-sosyal erginliğe ve olgunluğa ulaşabilmesi için belli bir zamanın geçmesi lazımdır. Bu da bilgili olmanın yanında sa­bır ile Sabır ne demektir? Tolerans ile sabır arasında fark var mıdır? Niçin sabır çocuğun psiko-sosyal sağlığını kazanmasında çevreden görmesi gereken bir gereksinimdir?

Sabır toleransın da üzerinde çocuğun yaptıklarına karşı hoşgörülü olabilmektir. Unutmamak gerekirki ancak sabır ile meyveler olgunlaşır. "Sabır ile goruk helva olur" atasözümüzde bu çok güzel bir şekilde anlatılmaktadır. Go­ruk üzümün olmamış halidir. Bu zamanla üzüm olacaktır, üzümden de helva. Bunun için belli bir bekleme süresi şart­tır.

Örneğin çocuk anne karnında 9 ay 10 günde gelişmekte­dir. Bu süreyi sabırla ve iyi bir şekilde geçirmek çocuğun sağlığı için gereklidir. İşte burada da sabır demekle bunlar anlatılmak istenmektedir.

Ne yaparsak yapalım çocuğun psi­ko-sosyal erginliğe ve olgunluğa ulaşabilmesi için belli bir zamanın geçmesi lazımdır. Bu da bilgili olmanın yanında sa­bır ile olabilecek bir iştir. İşte çocuk eğitiminde altın kural­lardan birisi de bu nedenle "sabır"dır.

Bazı şeyler vardır ki ne kadar acele edersek edelim, o vakit ve saat gelmesini bek­lemekten başka çare yoktur. Örnekleri artırmak mümkün­dür. Bir öğrenci hemen doktor olmak istese bu mümkün müdür? İlgili okulları sırayla bitirmesi lazımdır. Yapılacak iş de hem çalışmak ve hem de sabretmek yok mudur?
Bu yazı http://bebekkokusu.ekolay.net/ sitesinden alınmıştır.

 

 Editörler
Google
 

 


 


KURUMSAL VE BİREYSEL İŞ İLANLARI

 


 

SOSYAL MEDYA
 

 

Yasal Uyarı , Gizlilik Beyanı ve Künye

sosyalhizmetuzmani.org © Bütün hakları saklıdır.