Sosyal Hizmet Mesleği

Bilgiler
Yayınları
Araştırmalar
 


Sosyal Hizmet Alanları

Çocuk
Gençlik
Yaşlılık
Aile
Sosyal Sorunlar
Engeliler
Tıbbi Sosyal Hizmet


Kaynak Bilgiler

Bireysel Gelişim
Sosyoloji
Psikoloji
İnsan Hakları
İletişim Bilgisi

 

 

 

 

 
 


ANA SAYFA


ÇOCUKLARDA BİR İLGİNİN OLUŞMASINI 
SAĞALAYABİLİR MİYİZ?

Emine KARARMIŞ 

Psikolojik Danışmanı
ekararmis@mynet.com

 

 

Bundan yaklaşık 10–15 yıl önce ailelerin çoğu çocuklarının derslerinde başarılı olmasını, iyi bir okulu kazanmasını ve iyi bir meslek sahibi olmasını istemekte idi. Aileler çocukları için yine aynı şeyleri istemeye devam etmekteler; ancak aynı zamanda sosyal, sanata ve spora ilgi duyan bireyler olmasını da beklemektedirler.
İmkânların giderek her mekâna ve her bireye ulaşma şansının artması, ailelerin eğitim seviyesinin yükselmesi; bir insanın başarılı ve mutlu olmasının tek yolunun yalnızca akademik başarı ve çok para kazanmaktan geçmediği gerçeğini benimsetmiştir.

Öyleyse çocuğun sosyal, sanatsal, vb. yönlerini yani ilgilerini nasıl uyandırabiliriz? 

Yetenekler doğuştan getirilse de hiçbir birey ilgileriyle birlikte dünyaya gelmemektedir. Çevre şartları, aile yaşantısı ve tecrübeler çocukta ilgilerin oluşmasını sağlamaktadır. Buradan hareketle ilgilerin, öğrenilmiş –sonradan oluşmuş yönelimler olduğu anlaşılabilmektedir. O halde çocuklarda belli ilgileri uyandırabilmemiz mümkündür. 
Elbette bu ilgiler çocuğun model olarak aldığı çevresiyle, başta ailesiyle, yakından ilgili bir durumdur. Çocuk, ailesinde küçük yaşlardan bu yana kitap okuyan anne baba görüyorsa bu yönde bir eğilimi olacaktır. Kitap okumanın diğer yapılanlar gibi yaşamın gerekli ya da olağan veya keyif alınan bir aktivite olduğu daha çok benimsenecektir. Tüm diğer ilgiler için de bu durum geçerlidir. Ancak anne baba çocuğun ilgisinin uyanması için her ilgiyi kendisi benimseyemeyeceği gibi çocuk da ailesinin ilgilerinin aynına ilgi duymayabilir. Sözüm ona anne babasının ressam olması bir çocuğun kesinlikle resme ilgi duyacağını göstermez. 
Burada önemli olan nokta çocuğu bir ilgi alanı ile tanıştırmak, fırsat oluşturmak, örnekler sunmak ve izlemesini, bilmesini sağlamaktır. Geri kalan şeylerin tümü çocuğun kendi isteğine kalmıştır.
Zorlamak ve illaki öğrenmek zorunda bırakmak, çocuğu başarısız edeceği gibi istenenin aksine mutsuz olmasına ve benlik saygısının zedelenmesine neden olabilmektedir. Çocuk okuma zevkini, boyalarla çizmeyi bir enstrümandan ses çıkartmayı ya da bir topun küçük hareketlerle bile neler yapabileceğini tadınca kendine uygun bir alanla ilgilenmeye başlayacaktır.


KAYNAK

Yavuzer, Haluk. Anne Baba ve Çocuk. İstanbul: Remzi Kitabevi

©Sitemize ait yazılarımızı izin almadan yayınlanmamasını talep etmekteyiz. Kaynak göstermek ve izin almak etik kuraldır.

 

 Editörler
Google
 

 


 


KURUMSAL VE BİREYSEL İŞ İLANLARI

 


 

SOSYAL MEDYA
 

 

Yasal Uyarı , Gizlilik Beyanı ve Künye

sosyalhizmetuzmani.org © Bütün hakları saklıdır.