Ana Sayfa||Araştırmalar ||Editör ||Site  Haritası|  

ENGLISH |DEUTSCHE

Sosyal Hizmet Mesleği
Mesleki Bilgiler
SHU Yayınları
SHU Araştırmaları
SHU İsim Listesi
Sosyal Hizmet Alanları
Çocuk Refahı
Gençlik Alanı
Yaşlılık ve Sorunları
Aile Sorunları
Sosyal Sorunlar
Engeliler ve Sorunları
Tıbbi Sosyal Hizmet

İş İlanları

Kurum İlanları
Eleman İlanları
İş İlanı Verme
Bireysel Gelişim
Bireysel Gelişim
NLP
Toplam Kalite
Beden Dili
İletişim Bilgisi
Halkla İlişkiler
Ana-Baba Okulu
Kaynak Bilgiler
Sosyoloji
Psikoloji
Sosyal Siyaset Bilgileri
Kültür/Sanat
Kitap Tanıtımı
İnsan Hakları Bilgileri

 

 

Google
 
Web www.sosyalhizmetuzmani.org

ÇOCUKLARDA BİR İLGİNİN OLUŞMASINI
SAĞALAYABİLİR MİYİZ?
Psikolojik Danışman Emine Kararmış
Yazarımızın yayınları hakkında görüşlerinizi ve yorumlarınızı 
 ekararmis@mynet.com  
ulaştırabilirsiniz.

 

Bundan yaklaşık 10–15 yıl önce ailelerin çoğu çocuklarının derslerinde başarılı olmasını, iyi bir okulu kazanmasını ve iyi bir meslek sahibi olmasını istemekte idi. Aileler çocukları için yine aynı şeyleri istemeye devam etmekteler; ancak aynı zamanda sosyal, sanata ve spora ilgi duyan bireyler olmasını da beklemektedirler.
İmkânların giderek her mekâna ve her bireye ulaşma şansının artması, ailelerin eğitim seviyesinin yükselmesi; bir insanın başarılı ve mutlu olmasının tek yolunun yalnızca akademik başarı ve çok para kazanmaktan geçmediği gerçeğini benimsetmiştir.


Öyleyse çocuğun sosyal, sanatsal, vb. yönlerini yani ilgilerini nasıl uyandırabiliriz?

Yetenekler doğuştan getirilse de hiçbir birey ilgileriyle birlikte dünyaya gelmemektedir. Çevre şartları, aile yaşantısı ve tecrübeler çocukta ilgilerin oluşmasını sağlamaktadır. Buradan hareketle ilgilerin, öğrenilmiş –sonradan oluşmuş yönelimler olduğu anlaşılabilmektedir. O halde çocuklarda belli ilgileri uyandırabilmemiz mümkündür.
Elbette bu ilgiler çocuğun model olarak aldığı çevresiyle, başta ailesiyle, yakından ilgili bir durumdur. Çocuk, ailesinde küçük yaşlardan bu yana kitap okuyan anne baba görüyorsa bu yönde bir eğilimi olacaktır. Kitap okumanın diğer yapılanlar gibi yaşamın gerekli ya da olağan veya keyif alınan bir aktivite olduğu daha çok benimsenecektir. Tüm diğer ilgiler için de bu durum geçerlidir. Ancak anne baba çocuğun ilgisinin uyanması için her ilgiyi kendisi benimseyemeyeceği gibi çocuk da ailesinin ilgilerinin aynına ilgi duymayabilir. Sözüm ona anne babasının ressam olması bir çocuğun kesinlikle resme ilgi duyacağını göstermez.
Burada önemli olan nokta çocuğu bir ilgi alanı ile tanıştırmak, fırsat oluşturmak, örnekler sunmak ve izlemesini, bilmesini sağlamaktır. Geri kalan şeylerin tümü çocuğun kendi isteğine kalmıştır.
Zorlamak ve illaki öğrenmek zorunda bırakmak, çocuğu başarısız edeceği gibi istenenin aksine mutsuz olmasına ve benlik saygısının zedelenmesine neden olabilmektedir. Çocuk okuma zevkini, boyalarla çizmeyi bir enstrümandan ses çıkartmayı ya da bir topun küçük hareketlerle bile neler yapabileceğini tadınca kendine uygun bir alanla ilgilenmeye başlayacaktır.


KAYNAK

Yavuzer, Haluk. Anne Baba ve Çocuk. İstanbul: Remzi Kitabevi

©Sitemize ait yazılarımızı izin almadan yayınlanmamasını talep etmekteyiz. Kaynak göstermek ve izin almak etik kuraldır.Bize Ulaşın