Ana Sayfa||Araştırmalar ||Editör ||Site  Haritası|  

ENGLISH |DEUTSCHE

Sosyal Hizmet Mesleği
Mesleki Bilgiler
SHU Yayınları
SHU Araştırmaları
SHU İsim Listesi
Sosyal Hizmet Alanları
Çocuk Refahı
Gençlik Alanı
Yaşlılık ve Sorunları
Aile Sorunları
Sosyal Sorunlar
Engeliler ve Sorunları
Tıbbi Sosyal Hizmet

İş İlanları

Kurum İlanları
Elaman İlanları
İş İlanı Verme
Bireysel Gelişim
Bireysel Gelişim
NLP
Toplam Kalite
Beden Dili
İletişim Bilgisi
Halkla İlişkiler
Ana-Baba Okulu
Kaynak Bilgiler
Sosyoloji
Psikoloji
Sosyal Siyaset Bilgileri
Kültür/Sanat
Kitap Tanıtımı
İnsan Hakları Bilgileri

 

 

Google
 
Web www.sosyalhizmetuzmani.org

 ÇOCUKLARLA ANNELERİN YEMEK YEME SAVAŞI
Psikolojik Danışmanı Emine Kararmış
Sitemiz Yazarı
Yazarımızın yayınları hakkında görüşlerinizi ve yorumlarınızı  ekararmis@mynet.com   ulaştırabilirsiniz.

    Beslenmek tüm canlılar için temel ve birincil alışkanlıklardan biridir. Fiziksel ve zihinsel gelişimlerinin yoğun ve hızlı olmasından dolayı beslenme, çocuklar için daha da önem kazanır. Anneler de bu konuda ellerinden geleni yapmaya çalışırlar.

Ancak etrafınızda çocuğunun yemek yemeyişinden şikayet eden anneler vardır. Anne baba ile çocuk arasında yemek yeme konusunda adeta bir güç savaşı yaşanmaktadır ve yemek saati, bu sıkıntılı durumdan ötürü, bir şekilde gelmesin diye umut edilir.

‘Tombul çocuk iyi besleniyordur. Sağlıklıdır.’ , ‘Çocuğum az yedi, yetersiz beslendi. ‘ gibi yanlış düşüncelerle çocuklarına sayısız zorlama yaşatırlar. Halbuki unutulmamalıdır ki çocuk istemediği bir şeye ne kadar zorlanırsa o şeyi o kadar reddedecektir. Bir süre sonra bu durum inatlaşmaya doğru sürüklenecek ve aile ile çocuk arasında iletişim bozulmaya başlayacaktır.

Yemek yenilen ortamın, yemek yedirirkenki tavrın da çocuğu etkilediği unutulmamalıdır.

‘Çocuğum yemek yesin de nasıl yerse yesin.’ düşüncesi oldukça yanlıştır. Bu düşünceden hareketle, çocuğun ancak istekleri yapıldığında yemek yemesi, bir çıkar ilişkisine dönüşecektir. Çocuk bu durumdan yararlanma çabasına girebilecektir. Çikolata olmadan, hediye almadan yemeğini yemeyen bir çocuk, çok doğal bir alışkanlık olan yemek yeme davranışını rüşvet alabileceği bir eylem haline getirmiş olacaktır. Çocuktan da öte bu davranışa aile yol açmış olacaktır.Neler yapılabilir?

-Yemek yemek istemeyen bir çocuğa ısrarcı davranılmamalıdır.
-Yemek vakti geçtikten sonra, yemeğini yememiş bir çocuğa bisküvi, çerez gibi abur cubur olarak nitelendirdiğimiz yitecekler vermek yerine bir sonraki öğünü beklemesi sağlanmalıdır.
-Yemek yenilen zamanın, neşeli, ısrardan ve gerginlikten uzak geçmesine dikkat edilmelidir.
-Çocuğun tabağına yiyebileceği miktarda yemek konulmalıdır.
-Yemeğini bitirme konusu çocuğun kendi sorumluluğuna bırakılmalıdır. Yani çocuğa yemeği yedirmemek, döke saça da olsa kendi yemeğini yemesine olanak tanımak faydalı olacaktır.


©Sitemize ait yazılarımızı izin almadan yayınlanmamasını talep etmekteyiz. Kaynak göstermek ve izin almak etik kuraldır.Bize Ulaşın