Sosyal Hizmet Mesleği

Sosyal Hizmet Alanları

Sosyal Kaynak
Bilgiler

İnsan Kaynakları

       
 

 

 

Veli YALÇIN

Sosyal Hizmet Uzmanı / Yazar

veya0927@gmail.com

 
GİZLİ BİR CENNET: DALYAN

 

 

Dalyan, Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı bir beldedir. Nüfusu 5 bin civarında. Doğası, tarihi, denizi ve sahip olduğu güzellikler nedeniyle gerek ülkemizin gerekse dünyanın en nadide yerlerinden biridir.

Bölgeye güzelliğini veren ve uzunluğu 10 kilometreyi bulan labirente benzeyen Köyceğiz Gölü sularının Akdeniz’le buluşmasını sağlayan doğal su kanalı buradadır. Dalyan su kanalı; suları filtre eden gür ve yüksek sazlıklarla kaplıdır. Bu sazlıklarda yuva yapan ve koruma altına olan onlarca (karabatak, Macar ördeği, sukuşu ve denizkuşu gibi) kuş türü bulunuyor. Mavi yengeç, Caretta Caretta ve Nil Kaplumbağalarının da sığınağı olan Dalyan su kanalı, kuş gözlemcilerinin de ilgisini çeken yerlerden biridir.

Marmaris ile Fethiye’nin arasında yer alan ve tarihi antik döneme kadar uzanan Dalyan; Marmaris, Bodrum, Fethiye ve çevresindeki diğer bölgelerden günübirlik tekne ve otobüs seferleriyle yoğun bir ziyaretçi akınına uğruyor. Dalyan, 2008’de İngiliz The Times gazetesi tarafından Avrupa’nın en güzel açık alanı seçiliyor. Yine 2011 yılında Avrupa’nın en iyi plajı ve 2013’de Avrupa’nın en iyi 7. plajı ödüllerini alıyor.

Dalyan’da Gezilmesi Gereken Yerler


Kaya Mezarları
M.Ö. 4. yüzyılda yapılmış, daha sonra Roma Dönemi’ne de kullanılan Kaya Mezarları, Dalyan’ın en güzel manzaralarından biridir. Dalyan ve yakın çevresinde kayalara oyulmuş onlarca kral mezarı bulunuyor.
İnanışa göre inandıkları tanrıya yakın olmak isteyen krallar ve önemli görevlerdeki insanlar mümkün olduğunca yüksek yerlere yapılan Kaya Mezarlarına gömülüyor. Dalyan Kaya Mezarları içine oyulduğu dağdan bağımsız görünümü ile görenleri şaşırtıyor. Kaya Mezarlarına tırmanılması yasak.

Kaunos Antik Kenti
Mitolojiye göre; Apollon’un oğlu Karya Kralı Miletos’un ikiz çocukları olur. Erkeğe Kaunos, kıza Byblis adı verilir. İkizler beraber büyür ve birbirlerine aşık olur. Bu gizli aşk, Kaunos ve Byblis’in çocukları olunca ortaya çıkar. Kral Miletos bu duruma öfkelenir ve oğlunu ülkeden kovar. Kaunos kendisini sevenlerle birlikte babasının ülkesinde ayrılır ve Lidya sınırındaki, şimdiki antik kentin bulunduğu yere, Dalyan’ın karşısına kendi adını taşıyan kenti kurar. Sevdiğinden ayrı kalmaya dayanamayan Byblis, gözyaşı döker ve bir kayadan atlayarak intihar eder. Yine mitolojiye göre, Dalyan’da labirenti andıran su kanalı, Byblis’in gözyaşlarında oluşmuştur. Ünlü coğrafyacı ve gezgin olan Strabon “Kent ağzı kapatılabilen bir limana ve tersanelere sahiptir” diyerek şehrin antik çağdaki konumunu açıklıyor. Ancak Anadolu kıyılarında bulunan pek çok liman kenti gibi bugün Kaunos'ta kıyıdan hayli içeride bulunuyor. Antik kentte tiyatro, kilise, hamam, akropol ve ören yerinin kuzeyindeki sarp kayalara oyulmuş kaya mezarları ilgi çeken yapılar arasında yer alıyor.
Bir bölümü sular altında bulunan antik kentte yaz aylarında kazı çalışmaları devam ediyor. Bugüne yapılan kazılarda ortaya yerler, kentin yüzde 15’i olduğu ifade ediliyor.
Yapılan kazılarda antik kentin tarihinin M.Ö 10. yüzyıla dayandığı tahmin ediliyor.

İztuzu Plajı

Deniz kaplumbağalarına ev sahipliği yapıyor. Caretta Carettaların yumurtalarını bıraktıkları yer olmasından dolayı “Kaplumbağa Plajı” olarak da anılıyor. Kaplumbağa yumurtalarına zarar gelmemesi için yumurtaların olduğu yer işaretlenmiştir. İşaretli yerlere güneşlenmek yasaktır. Plaj, saat 20.00 ile 08.00 arası halka kapalı ve çevresinde gürültü çıkarmak ve ışık yakmak yasaktır. Yumurtalara zarar gelmemesi için plaja kedi, köpek gibi evcil hayvanların girişi yasak kapsamında bulunuyor.
İztuzu Plajı’na iki türlü gidiliyor. Birincisi, Dalyan’dan kalkan tekneler sazlıklar arasındaki yolculuk 40-50 dakika sürüyor. Diğer yol ise şehir içinde kalkan minibüsler veya özel aracınızla 15-20 dakika sürüyor. Plaja giriş ücreti alınmıyor. Sığ bir yapıya sahip olan plajda derinleşme olmuyor. Çocuklu aileler için güvenlidir.

Tekne Turu

Dalyan’ın olmazsa olmazlarındadır. Tekne turlarının farklı çeşitleri bulunuyor. İlkinde sabah gidip akşam dönüş yapıyor. Öğle yemekleri teknede veriliyor. Toplu tekne turu kişi başı 75 lira. İkincisi kişiye özel tur için tekne kiralama. İkincisi ilkine göre daha pahalıdır.

Kanal Boyu Gezisi

Dalyan’da kanal boyunca yürüyüş alanı bulunuyor. Yol boyunca teknelerin yanı başında, kaya mezarlarının manzarası eşliğinde keyifli birkaç saat geçirebilirsiniz.

Yuvarlak Çay

Köyceğiz – Ortaca yolunun Beyobası köy ayrımında sola doğru gidiliyor. Köyceğiz sınırları içinde yer alan ve 2294 metreyle ilin en yüksek dağı olan Sandras’ın eteklerinde yer alıyor. Dalyan –Yuvarlak Çay arası 25 kilometredir. Bölgede irili ufaklı 20’ye yakın restoran bulunuyor. Yuvarlak Çay, yemyeşil bitki örtüsü ve tertemiz havasıyla insana zindelik veriyor. Yıl boyu açık olan tesisler gelenlere hizmet veriyor. Suyun sıcaklığı yaz-kış aynı; 10 derecedir.

Ayrıca bölge yöresel lezzetlerden uluslararası tatlara kadar zengin mutfak seçenekleri ile hizmet veriyor. Lüks otellerin mutfaklarından, balık lokantalarına, kebapçılardan fast-food’a kadar birçok seçenek mevcut. Dalyan’da kanal boyunca su kenarına sıralanmış veya sokaklara taşan pek çok resteron, kafe ve bar var.

Gecelerinin de oldukça hareketli olan bölge barlarıyla dikkat çekiyor. Müzikli barlar ve kafeler ise, bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlerin geceyi bitirdikleri yerlerdir.
Yine bölgenin sembolü olan kaplumbağa maskotu ve biblolarının olduğu hediyelik eşya dükkanları bolca mevcut.

Cumartesi günü yörede kurulan pazarda çevre köylerdeki köylülerin ürettikleri yöresel ürünler (dokuma, zeytinyağı, kekik suyu ve çam balı gibi) sergileniyor.
Dalyan’da birçok konaklama tesisi bulunuyor. Ancak, bu tesislerin çoğunluğu küçük aile işletmesi niteliği taşıyor. Bölgede 10 binin üzerinde yatak kapasitesine sahip olduğu ifade ediliyor. Beldede konaklama imkanları her bütçeye hitap ediyor.
Beldenin her yanında bulunan şifalı sular, kaplıcalar ve dünyaca ünlü çamur banyoları gezinize renk katmanızı sağlıyor.

Ege ile Akdeniz’i birleştiren Dalyan, tarihi, doğası, gölleri, denizi, kanalı, plajı ile her yıl binlerce yerli ve yabancı ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Gürültü yok, sessiz, sakin, kafa dinlemek ve dinlenmek için iyi bir seçenek.

Çevremizdeki her şeyin hızla kirlendiği, bozulduğu ya da yok olduğu bir dönemde, Dalyan’ın bozulmadan günümüze kadar gelmesi insanı şaşırtıyor. Bu gizli cennetin hep doğal haliyle kalması dileğiyle…

 
 
 
 
 

 


Yasal Uyarı , Gizlilik Beyanı ve Künye  

  sosyalhizmetuzmani.org © Bütün hakları saklıdır.