Ana Sayfa||Araştırmalar ||Editör ||Site  Haritası|  

ENGLISH |DEUTSCHE

Sosyal Hizmet Mesleği
Mesleki Bilgiler
SHU Yayınları
SHU Araştırmaları
SHU İsim Listesi
Sosyal Hizmet Alanları
Çocuk Refahı
Gençlik Alanı
Yaşlılık ve Sorunları
Aile Sorunları
Sosyal Sorunlar
Engeliler ve Sorunları
Tıbbi Sosyal Hizmet

İş İlanları

Kurum İlanları
Elaman İlanları
İş İlanı Verme
Bireysel Gelişim
Bireysel Gelişim
NLP
Toplam Kalite
Beden Dili
İletişim Bilgisi
Halkla İlişkiler
Ana-Baba Okulu
Kaynak Bilgiler
Sosyoloji
Psikoloji
Sosyal Siyaset Bilgileri
Kültür/Sanat
Kitap Tanıtımı
İnsan Hakları Bilgileri

 

 

Google
 
Web www.sosyalhizmetuzmani.org

 DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİRERAKTİVİTE BOZUKLUĞU(DEHB)
Psikolojik Danışmanı Emine Kararmış
 Yazarımızın yayınları hakkında görüşlerinizi ve yorumlarınızı 
 ekararmis@mynet.com  
ulaştırabilirsiniz.

     Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu(DEHB) psikiyatrik bir bozukluktur. DEHB’ in 3 temel belirtisi bulunmaktadır. Bunlar; ‘Dikkat Eksikliği’ , ‘Aşırı Hareketlilik(hiperaktivie)’ , ‘Dürtüsellik’

Bir kişide DEHB’ in bulunması için belirtilerin 7 yaşından önce başlaması, en az 6 ay süresince devam etmesi ve yine en az 2 ortamda(ev ve okul gibi) görülüyor olması gerekir.

Dikkat eksikliği; bireyin dikkatini bir noktaya odaklayamamalarından kaynaklanır. Başka uyaranlar da bireyin dikkatini çektiği için dikkati çabuk dağılır. Bu sebeple gürültülü ve kalabalık ortamlarda dikkatini toplayamaz. Ev ödevlerini, eşyalarını unutma, bilgisayar ya da televizyon başında saatlerce kalma görülebilir.


Aşırı hareketlilik; kişinin yaşına uygun olmayacak şekilde hareketli olmasıdır. Uzun süre oturamama, çok konuşma, çok hareket etme, kıpır kıpır olma sıkça rastlanır.

Dürtüsellik; kişinin kendini kontrol edememesidir. Acelecilik, düşünmeden yola atlama, sözün bitmesini beklemeden cevaplama sıkça görülür.
Bu kişilerin yaratıcılıkları geniştir ancak bunu ortaya koymakta sorun yaşarlar. Sıcakkanlı, çabuk güvenen, espri yeteneği olan kişilerdir. Olumlu özelliklerinin olmasına karşın bunları gösterebilecekleri ortamlara ihtiyaçları vardır.

Neden DEHB oluşur?

Nedeni tam olarak bilinmese de birden fazla etkenin DEHB’ e yol açtığı söylenmektedir. Bu faktörler; genetik, çevresel ve beyindeki yapısal farklıklardır. Bu bozukluğa sahip olanların anne babalarında da bazı belirtilerin görüldüğü tespit edilmiştir. Çevresel etkiler ise direkt olarak bu bozukluğa yol açmaktan çok riski arttırmaktadır.

Tedavisi nasıldır?

Bir psikiyatriste gitmek ve hekimin uygun göreceği ilacı kullanmak temel basamaktır. İlaç daha çok hareketliliği azaltma, dikkati arttırma ve kontrol üzerinde etkilidir. Bunun yanı sıra aile, çocuk, öğretmen eğitimi de tedaviye dahil edilebilmektedir.

Öğretmenlerin aileyi ya da ailenin öğretmeni bu konuda bilgilendirmesi ve konunun ciddiye alınarak işbirliği yapılması faydalı olacaktır.
Çocuğu damgalamalardan yani suçlama ve ad takmalardan uzak tutmak önemlidir.
Çocuğun, ortama göre sorumluluklar vererek hareket etmesi ve kontrol sağlaması desteklenmelidir.
Çocuğun toplum içinde kabul görmesini sağlamak amacıyla çaba gösterilmelidir ve hoşgörülü bir tutum sergilenmelidir.
Dikkatinin dağılmasına yol açacak uyaranların azaltılması önemlidir.
Anne baba bu durumu kabul edip, çocuğa sevildiğini hissettirmelidir.
Çocuğa verilen görevler karmaşık olmamalı ve tek tek verilmelidir.
Çocuktan yapabileceğinden fazlası istenmemelidir.
Oyunların özellikle enerji harcamalarını sağlayıcı ve sosyal beceri geliştirici olanları(basketbol, yüzme, tiyatro, futbol, vb. ) çocuklar için faydalı olacaktır.


©Sitemize ait yazılarımızı izin almadan yayınlanmamasını talep etmekteyiz. Kaynak göstermek ve izin almak etik kuraldır.Bize Ulaşın