Ana Sayfa||Araştırmalar ||Editör ||Site  Haritası|  

ENGLISH 

Sosyal Hizmet Mesleği
Mesleki Bilgiler
SHU Yazıları
SHU Yayınları
SHU Araştırmaları
SHU İsim Listesi
Sosyal Hizmet Alanları
Çocuk Refahı
Gençlik Alanı
Yaşlılık ve Sorunları
Aile Sorunları
Sosyal Sorunlar
Engeliler ve Sorunları
Tıbbi Sosyal Hizmet

İş İlanları

Kurum İlanları
Elaman İlanları
İş İlanı Verme
Bireysel Gelişim
Bireysel Gelişim
NLP
Toplam Kalite
Beden Dili
İletişim Bilgisi
Halkla İlişkiler
Ana-Baba Okulu
Sosyal Bilimler
Sosyoloji
Psikoloji
Sosyal Siyaset
Sosyal Siyaset Bilgileri
Kitap / Sanat
Kültür/Sanat
Kitap Tanıtımı
İnsan Hakları
İnsan hakları Bilgileri

 

  Hızlı Erişim
 


 

Google
 
Web www.sosyalhizmetuzmani.org

UYGULANAN PARA POLİTİKALARI  VE SOSYAL HİZMETLERE YANSIMALARI

 Ülkemizde ekonomik anlamda sıcak para politikasının çitti şekilde uygulamaya başladığı zaman, 24 Ocak  kararlarıdır. Zamanın DPT Başkanı Turgut OZAL’ın Bu kararları açıklamasını dün gibi hatırlıyorum. Nasıl hatırlanmaz ki paradan paranın kazandığı bir dönem başlamıştı. İnsanların mal varlıklarını hızla satıyor %100 varan faizle resmi tefecilik yapan bankerlere ve bankalara yatırıyorlardı.

 

            İnsanlar ve kurumlar üretmiyor en rahat yolu bulmuşlardı. Sat paranı devlete nemalan bu süreç hızla devam etti.

 1983 ANAP iktidarı ve getirdikleri ekonomik kararlar,hızlı borçlanma,tüketim alışkanlıklarının değişmesi üretmeyen ancak tüketen bir toplum,gösterişe dayalı yatırımlar,lale devri misali uygulamalar .

1990 yılı SSCB değişmeler ve yalnız kalan vahşi kapitalizm ve onun yeni söylemi küreselleşme ve onun aygıtları İMF,Dünya Ticaret Örgütü,Dünya  Bankası artık yoksul ülkeleri borçlandırıyor.  Borçlandırılan bu ülkeler Küreselleşmenin aygıtı  olan İMF teslim ediliyordu. Sermaye küreselleşiyor ancak emekçilerin böyle bir şans tanınmıyordu. Emekçilerin ücreti azalıyor,işsizlik artıyor. Zenginlerle yoksullar arasında fark giderek artmaktaydı.

Ülkemizde post modern anlayışında iktidarlar gerek koalisyon gerekse de  azınlık olarak  görevlendiriliyordu.

1994  ve 2001 Ekonomik kriz ülkemizde sosyal dengeleri altüst etti. 28 Şubatta balans ayarı ise artık ülkemizde ihtilalleri post modern anlayışta gerçekleştirmekteydi.

2002 AKP Hükümeti Sosyalist söylemleri İslam motifi ile süsleyerek iddialı şekilde tek başına iktidara geldi. Önce bir tedirginlik yaşandı. Ancak İMF Saygısı, ABD   Selamları bu partinin diğerlerinden farklı olmadığı hemen anlaşıldı. Ağabeyleri yeni görevler verdi. Şu an bu görevlerini yapacak,zamanı gelince görevini tamamlayarak gidecektir. Hocası da görevini yapmıştı. Havada ikmal yaparken İsrail’le anlaşmayı ve Üniversiteye girişte İmam Hatip Liselerin katsayılarını imzalamıştı.

Tüm bu süreçler de   Yoksulluk,İşsizlik  sonucu aile parçalanmaları artı. İnsanlar koşulları gereği en kutsal değerlerinde ödün vermeye başladı. Fuhuş,hırsızlık yaygınlaştı.

Kürt sorununun sonucu oluşan göçlerin doğurduğu sorunlar ,

Sokak çocukları,çalışan çocuklar,uyuşturucu,kapkaç gibi asayiş sorunları.

Kent belediyelerin ekonomik yetersizlikleri sonucu iyi  hizmet verememek,

Sosyal güvenlik sorunu,

Çeteleşen ülkede sorunları kısa yoldan çözdüğünü söyleyen MAFYA , işte Alettin ÇAKICI gerçeği,

Sosyal Hizmetler bu kadar sosyal sorunların artığı ülkemizde yaygınlaşması gerekirken,iktidara gelen post modern Hükümetler sosyal hizmetlere bütçeden ayrılan payı düşürdüler,zira öyle emir alıyorlardı. Neden sosyal hizmetler ayrılan paralar dönüşü olmayan paraydı. Sosyal hizmetler engelli yurttaşına yardım ederdi,sokak çocuklarına umut olurdu,yaşlıya sıcak bir huzurevi sağlardı,Kimsesiz çocuğu bağrına basardı.

Tüm bu hizmetleri ülkemizde SHÇEK Genel Müdürlüğü yapardı. Bakanlar işsiz arkadaşlarını genel müdür yapmak için bu teşkilatı da   4 parça yaptılar. Özürlüler İdaresi genel Müdürlüğü,Aile araştırması kurumu ve Kadının statüsü genel müdürlüğü bu da aynı işi yapan bu kurumlarda hizmet ve koordinasyonda sorunlar yarattı.

Devlet Denetleme Kurulunun  SHÇEK yönelik Raporunda durumun vahim olduğu,kaynakların yetersiz olduğu vurgulanmıştır.

SHÇEK de çalışanlar gittikçe azalmakta bu kurumda çalışanlar bu zor görevi çok komik ücretlerle yapmaktadır. Her kurumun ek bir ücreti olmasına rağmen bu kurumda söz konusu değildir.

Durum vahim olup; bu durum gittikçe artmaktadır. Ülkemizde artık sosyal hizmetler yoktur.  

                                                           Devrim   ŞANLITÜRK

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.