SOSYAL HİZMET MESLEĞİ


 

SOSYAL HİZMET ALANLARI


 

BİLGİLER


 

 


MAKALELERİ YAYINLANAN MESLEK ELAMANLARI


DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİRERAKTİVİTE BOZUKLUĞU(DEHB)
 

Emine KARARMIŞ KÖROĞLU

Psikolojik Danışman
ekararmis@gmail.com

 


 

 
 

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu(DEHB) psikiyatrik bir bozukluktur. DEHB’ in 3 temel belirtisi bulunmaktadır. Bunlar; ‘Dikkat Eksikliği’ , ‘Aşırı Hareketlilik(hiperaktivie)’ , ‘Dürtüsellik’

Bir kişide DEHB’ in bulunması için belirtilerin 7 yaşından önce başlaması, en az 6 ay süresince devam etmesi ve yine en az 2 ortamda(ev ve okul gibi) görülüyor olması gerekir.

Dikkat eksikliği; bireyin dikkatini bir noktaya odaklayamamalarından kaynaklanır. Başka uyaranlar da bireyin dikkatini çektiği için dikkati çabuk dağılır. Bu sebeple gürültülü ve kalabalık ortamlarda dikkatini toplayamaz. Ev ödevlerini, eşyalarını unutma, bilgisayar ya da televizyon başında saatlerce kalma görülebilir.
Aşırı hareketlilik; kişinin yaşına uygun olmayacak şekilde hareketli olmasıdır. Uzun süre oturamama, çok konuşma, çok hareket etme, kıpır kıpır olma sıkça rastlanır.

Dürtüsellik; kişinin kendini kontrol edememesidir. Acelecilik, düşünmeden yola atlama, sözün bitmesini beklemeden cevaplama sıkça görülür.
Bu kişilerin yaratıcılıkları geniştir ancak bunu ortaya koymakta sorun yaşarlar. Sıcakkanlı, çabuk güvenen, espri yeteneği olan kişilerdir. Olumlu özelliklerinin olmasına karşın bunları gösterebilecekleri ortamlara ihtiyaçları vardır.

Neden DEHB oluşur?

Nedeni tam olarak bilinmese de birden fazla etkenin DEHB’ e yol açtığı söylenmektedir. Bu faktörler; genetik, çevresel ve beyindeki yapısal farklıklardır. Bu bozukluğa sahip olanların anne babalarında da bazı belirtilerin görüldüğü tespit edilmiştir. Çevresel etkiler ise direkt olarak bu bozukluğa yol açmaktan çok riski arttırmaktadır.

Tedavisi nasıldır?

Bir psikiyatriste gitmek ve hekimin uygun göreceği ilacı kullanmak temel basamaktır. İlaç daha çok hareketliliği azaltma, dikkati arttırma ve kontrol üzerinde etkilidir. Bunun yanı sıra aile, çocuk, öğretmen eğitimi de tedaviye dahil edilebilmektedir.

Öğretmenlerin aileyi ya da ailenin öğretmeni bu konuda bilgilendirmesi ve konunun ciddiye alınarak işbirliği yapılması faydalı olacaktır.

Çocuğu damgalamalardan yani suçlama ve ad takmalardan uzak tutmak önemlidir.
Çocuğun, ortama göre sorumluluklar vererek hareket etmesi ve kontrol sağlaması desteklenmelidir.
Çocuğun toplum içinde kabul görmesini sağlamak amacıyla çaba gösterilmelidir ve hoşgörülü bir tutum sergilenmelidir.
Dikkatinin dağılmasına yol açacak uyaranların azaltılması önemlidir.

Anne baba bu durumu kabul edip, çocuğa sevildiğini hissettirmelidir.
Çocuğa verilen görevler karmaşık olmamalı ve tek tek verilmelidir.

Çocuktan yapabileceğinden fazlası istenmemelidir.
Oyunların özellikle enerji harcamalarını sağlayıcı ve sosyal beceri geliştirici olanları(basketbol, yüzme, tiyatro, futbol, vb. ) çocuklar için faydalı olacaktır.
 

 
 

 


 

Yasal Uyarı , Gizlilik Beyanı ve Künye
 

sosyalhizmetuzmani.org © Bütün hakları saklıdır. 
Sitemizde yayınlanan  yazarlarımızın yayınları ve sitemizin yayınları  kaynak gösterilerek ve içeriği değiştirilmemek şartıyla alıntı yapılabilir.