SOSYAL HİZMET MESLEĞİ


 

SOSYAL HİZMET ALANLARI


 

BİLGİLER


 

 


MAKALELERİ YAYINLANAN MESLEK ELAMANLARI


DİSLEKSİ NEDİR?

Emine KARARMIŞ KÖROĞLU

Psikolojik Danışman
ekararmis@gmail.com

 


 

 
 

Disleksi; kesin bir nedeni ve tedavisi olmayan, merkezi sinir sistemindeki bozukluktan kaynaklanan bir öğrenme yetersizliğidir. Zekâ, işitme ve görmede bir problem olmaksızın harfler ile kelimelerin tersten algılanması, okuma-heceleme-yazma-konuşma-dinleme sürecindeki problemlerle karşımıza çıkar.

Genellikle çocuk okula başladığında fark edilen bu durum, disleksi hakkındaki bilgilerin yetersiz olması sebebiyle, zekâ geriliğini düşündürür. Daha önce de ifade edildiği üzere disleksi belirtileri zekâ geriliğinden kaynaklanmamaktadır. Ancak zekâ geriliği ile disleksi bir bireyde birlikte bulunabilir.


Dislekside en sık görülen belirtiler;

-b,d,p,q harflerini, 6 ve 9 gibi sayıları ters algılama; kelimelerdeki harfleri veya sayıları karışık algılama, örneğin ne’yi en, 12’yi 21 algılama
-okurken kelime atlama
-sıklıkla yazım hatası yapma
-yazı yazmada zorluk yaşama
-zaman ve yönü anlamada güçlük çekme
-sesli okumada güçlük çekme
-kelimelerin içinde geçen harfleri tanıyamama
-ses sırasını karıştırma
-benzer kelimeleri ayırt edememe, örneğin kop-kap, sar-sor
-harflerin sembollerini anımsamada zorluk yaşama
-sonuç tahmin etmede zorluk yaşama vb.dir.

Unutulmamalıdır ki bir çocuğun tersten yazması, hangi elle yazacağını karıştırması vb. illa ki disleksi belirtisi olmayabilir.
Disleksi bir hastalık değildir. Bu bireylerin özel bir eğitime ihtiyacı bulunmaktadır.

Disleksi şüphesi taşıyan bireyler testlere tabi tutulurlar. Zekâ testi, nöropsikolojik işlevlerle ilgili testler ve disleksi tanısını ortaya çıkaracak nitelikteki testler bunlardandır.
Okulların rehberlik servisleri, RAM(rehberlik araştırma merkezi)lar, psikologlar bu konuda danışılabilecek kurum ve uzmanlardır.

KAYNAKÇA
Diggory, Sylvia Farnham. Çocuklarda Öğrenme Yetersizliği; Şenel Günayer, Hatice (2002) Ankara, Ankara Üniversitesi basımevi

Rozan, Norma (1976) Özel Bir Okuma Bozukluğu (Disleksi) Okuyamayan Çocuklarda Disleksi Belirtilernin Araştırılması. İstanbul Üni. Edebiyat Fak. Yayınları

Saymaz, İlkay. Yüksek Lisans Tezi, İstanbul

Vassaf, Belkıs Halim (2003) . Öğrenme Yetersizliği. Ankara, MEB Yayınları

Özgür, İskender (2004) . Engelli Çocuklar ve Eğitimi Özel Eğitim. Karahan Kitabevi
 

 
 

 


 

Yasal Uyarı , Gizlilik Beyanı ve Künye
 

sosyalhizmetuzmani.org © Bütün hakları saklıdır. 
Sitemizde yayınlanan  yazarlarımızın yayınları ve sitemizin yayınları  kaynak gösterilerek ve içeriği değiştirilmemek şartıyla alıntı yapılabilir.