Sosyal Hizmet Mesleği

Bilgiler
Yayınları
Araştırmalar
 


Sosyal Hizmet Alanları

Çocuk
Gençlik
Yaşlılık
Aile
Sosyal Sorunlar
Engeliler
Tıbbi Sosyal Hizmet


Kaynak Bilgiler

Bireysel Gelişim
Sosyoloji
Psikoloji
İnsan Hakları
İletişim Bilgisi

 

 

 

 

 
 


ANA SAYFA


 EVLAT EDİNİLMİŞ ÇOCUK

Emine KARARMIŞ 

Psikolojik Danışmanı
ekararmis@mynet.com

 

 

Çiftler çocuk sahibi olmak istediklerinde ve genellikle tıbben bu mümkün olmadığında evlat edinmeyi düşünürler. Tıbben bir engeli olmamasına rağmen, doğum yapsın ya da yapmasın, çocuk evlat edinen çiftler de bulunmaktadır.

Evlat edinen çiftin sıkıntı çektiği en büyük konu çocuğa evlat edinildiğini nasıl açıklayacaklarıdır. Söylesek mi? , söylemesek mi? , küçükken mi yoksa büyüyünce mi söylesek? , …
Çocuğa yalan söylemenin doğru olmayacağını ve bu durumu açıklamaları gerektiğini çoğu aile kabul etmektedir. Çocuğun bu durumu aileden değil de çevreden öğrenebileceği ihtimali düşünülecek olursa uygun bir dönemde uygun şekilde açıklama yapmanın daha doğru olacağı fikri çoğu zaman kabul görendir. 

O halde uygun dönem nedir?

Çocuk, evlat edinildiğini ergenlik döneminden(12-15) önce öğrenmelidir. Çocuk henüz okula başlamamışken bu açıklamanın yapılması gerektiğini düşünen uzmanlar da bulunmaktadır.

Temel olan şey yalan olmadan güven dolu bir ortam oluşturmaktır. Çocuk için bu durum elbette bir şoktur. Gerçek anne babam kim? , neredeler? , ben nereden alındım? , vb. sorular çocuğun yaşına göre şekillenmeye başlar.

Çocuğun bu durumu travma şeklinde yaşamaması için uygun bir zemin oluşturulmalıdır. Örneğin bazı çocukların evlat edinebileceği gibi yaşına uygun birtakım bilgilere sahip olması faydalı olabilir. Yersiz bir açıklama ya da çocuğun evlat edinildiğini dışarıdan öğrenmesi travmaya yol açabileceği gibi, beraberinde anne babasına (evlat edinen) karşı kızgın ya da saldırgan tavırlar sergilemesini getirebilir. Evlat edinen anne babanın da kendisini terk edeceği kaygısına kapılmasına yol açabilir.

Çocuk gerçek anne babasına ilişkin sorular sorabilir. Bu durumda bildiklerinizi, gerçeği, çocuktan saklamadan cevap verilmeye çalışmak uygun olacaktır. Her ne kadar evlat edinilen çocuğun gerçek anne babasıyla ilgili sorular sorması diğer anne baba için üzücü ya da istenmeyen bir durum olsa da oldukça doğal bir durumdur. Bunu engellemeye çalışmak gerçek anne babayı daha kıymetli hale getirebileceği gibi evlat edinen anne babaya olan asiliği ve kızgınlığı da arttıracaktır. Evlat edinen anne baba çoğu zaman isterler ki çocuk anne babasını sormasın, unutsun ve bizi çok sevsin. Unutulmamalıdır ki bir çocuk edinirken beklentilerimizi karşılamaktan çok çocuğu sevmek ön planda tutulmalı ki duygusal açıdan daha az yıpranılsın. Aksi takdir de çocuk tarafından hep sevilmeyi bekler, sorgulamalarını sevgisizlik olarak hissedip kaygılanırız. 

Doğal bir süreçte, yani çocuğa evlat edinildiği açıklanmış şekilde yaşama devam ederken, çocuk büyüdükçe daha kolay anlayabilecek ve duyguları daha da yerine oturacaktır. Çocukluk fotoğraflarının olmayışına, belki de anne babasına neden benzemediğine daha kolay açıklık getirebilecektir. Bu durumda çocuk açısından bir incinme yaşanacaksa da bunun sebebi evlat edinenlerden çok, çocuğu tek edene ya da bir şekilde çocuğun bakıma muhtaç hale gelmesinin getirdiği üzüntüye mal edilecektir. Evlat edinen aileler bu incinmeyi sadece kendilerine karşı algılamamalılardır. Çocuğa bu incinmeyle baş etmesi konusunda yardımcı olmak faydalı olabilir. Suçlu aramak ya da birilerini suçlayarak ortamı iyileştirme çabası çok da uygun bir yaklaşım olmayacaktır. Elbette bu süreçte baş etmesi zor problemler, duygusal birtakım sıkıntılar yaşanacaktır. Ancak her zaman olduğu gibi elinizden geleni yapmak, çözümü karşılıklı düşünmek, gerçek hislerinizi dile getirme samimiyetinde bulunmak ve yalan söylememek işleri daha da kolaylaştıracaktır. 

Açıklamada yardıma ihtiyaç duyuluyorsa bir psikologa başvurarak uzman gözetiminde daha da sağlıklı açıklamalar yapılabilecektir.
              
©Sitemize ait yazılarımızı izin almadan yayınlanmamasını talep etmekteyiz. Kaynak göstermek ve izin almak etik kuraldır.
 

 Editörler
Google
 

 


 


KURUMSAL VE BİREYSEL İŞ İLANLARI

 


 

SOSYAL MEDYA
 

 

Yasal Uyarı , Gizlilik Beyanı ve Künye

sosyalhizmetuzmani.org © Bütün hakları saklıdır.