Ana Sayfa||Araştırmalar ||Editör ||Site  Haritası|  

ENGLISH 

Sosyal Hizmet Mesleği
Mesleki Bilgiler
SHU Yazıları
SHU Yayınları
SHU Araştırmaları
SHU İsim Listesi
Sosyal Hizmet Alanları
Çocuk Refahı
Gençlik Alanı
Yaşlılık ve Sorunları
Aile Sorunları
Sosyal Sorunlar
Engeliler ve Sorunları
Tıbbi Sosyal Hizmet

İş İlanları

Kurum İlanları
Elaman İlanları
İş İlanı Verme
Bireysel Gelişim
Bireysel Gelişim
NLP
Toplam Kalite
Beden Dili
İletişim Bilgisi
Halkla İlişkiler
Ana-Baba Okulu
Sosyal Bilimler
Sosyoloji
Psikoloji
Sosyal Siyaset
Sosyal Siyaset Bilgileri
Kitap / Sanat
Kültür/Sanat
Kitap Tanıtımı
İnsan Hakları
İnsan hakları Bilgileri

 

  Hızlı Erişim
 


Google
 
Web www.sosyalhizmetuzmani.org


Evli çiftlerin aynı işyerinde çalışmaları özel ilişkiyi nasıl etkiler?

 

1. Aşıklar arasındaki mesafe yüzyıllardır önem taşımış ve birçok tarihsel aşka konu olmuştur. Tahir ile Zühre, Leyla ile Mecnun, Kerem ile Aslı, Romeo ve Jülyet, aralarında sürekli mesafe bulunan, bir türlü kavuşamayan aşıklardandır.

2. Kimi zaman uzaklarda duran, uzanılamayan, ulaşılamayan sevgilinin, kimi zaman da gece uykularının adıdır özlem. Çiftler iş hayatında ve özel yaşamlarında sürekli birlikte vakit geçirirlerse, birbirlerini özleme duygusunu çok fazla hissedemeyeceklerinden dolayı, ilişkileri daha çabuk monotonluğa girebilir ve sıkıcı olabilir.

Evliliklerde önemli ölçüde sıkıntı yaratan bir diğer konu, kimin hangi alana müdahale edebileceğinin belirgin olup olmamasıdır. Eşler ilişki içindeki sınırlılıklarını belirlerse, hangi eşin işte nelere müdahale edip edemeyeceği konusunda anlaşılırsa, hareket için daha sağlam bir zemin sağlanmış olur.

Evliliklerde sık sık tartışmalar, sözel çatışmalar yaşanabilir. Bunlar başlangıçta sıkıntı verse de, bazı faydaları da vardır. Gerilimi ve enerjiyi boşaltarak bir rahatlama sağlayabilir. Evlilikteki tartışmalar, özellikle iş hayatında çalışan kişiler tarafından daha kolay unutulurlar. Ancak iki eş de aynı yerde çalışıyorsa, çatışmanın unutulması yerine daha da tırmandırılması söz konusu olabilir.

3. İşyerindeki roller ile evdeki roller çatışabilir ve rol çatışmaları meydana gelebilir. Eşlerden biri amir rolündeyse, işyerinde amir rolündeki bir eşin verdiği bir görevi diğer eş farklı yorumlayabilir.
Aynı işyerinde çalışan eşler, akşam eve gittiklerinde sürekli iş hayatı ile paylaşımlarda bulunurlarsa, paylaşımlar azalabilir ve bu durum sıkıntı yaratabilir.

İşyerinde birlikte çalışan eşlere öneriler:

- Öğle yemekleri ve molaları birlikte geçirme zorunluluğu duymamalıdırlar. Çünkü bu molalar, eşlerin arkadaşlarıyla daha iyi vakit geçirmesini sağlayabilir.
- İş rolleri ile aile rollerini birbirleriyle karıştırmamaya özen göstermelidirler.
- Bilinmelidir ki, olgun bir evlilik için, eşlerin birbirlerini ayrı kişilikler ve ayrı benlikler olarak kabul edebilmesi gerekir. İki taraf da ilişki içinde özgürlüğünü yaşayabilmelidir.

Psikolog Ferahim Yeşilyurt

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.