Ana Sayfa||Araştırmalar ||Editör ||Site  Haritası|  

ENGLISH |DEUTSCHE 

Sosyal Hizmet Mesleği
Mesleki Bilgiler
SHU Yazıları
SHU Yayınları
SHU Araştırmaları
SHU İsim Listesi
Sosyal Hizmet Alanları
Çocuk Refahı
Gençlik Alanı
Yaşlılık ve Sorunları
Aile Sorunları
Sosyal Sorunlar
Engeliler ve Sorunları
Tıbbi Sosyal Hizmet

İş İlanları

Kurum İlanları
Eleman İlanları
İş İlanı Verme
Bireysel Gelişim
Bireysel Gelişim
NLP
Toplam Kalite
Beden Dili
İletişim Bilgisi
Halkla İlişkiler
Ana-Baba Okulu
Sosyal Bilimler
Sosyoloji
Psikoloji
Sosyal Siyaset
Sosyal Siyaset Bilgileri
Kitap / Sanat
Kültür/Sanat
Kitap Tanıtımı
İnsan Hakları Bilgileri

 

 

EVLİLİK YAŞANTINIZDA PROFESYONEL YARDIM ALMANIZI GEREKTİRECEK 10 NEDEN
Sosyal Hizmet Uzmanı
Ali SONGÜL
Sitemiz Yazarı

Yazarımızın yayınları hakkında görüşlerinizi ve yorumlarınızı uzm.alisongul@mynet.com  ulaştırabilirsiniz


   Eğer,
1- Aile içi iletişim sorunları yaşıyorsanız, bu sorunlar kronik bir boyuta ulaşıp, aile yaşamınız ve sosyal yaşamınız olumsuz etkilemeye başladıysa..
2- Çocuklarınız arasında sürtüşmeler, ani davranış değişiklikleri gözlemliyor ve ebeveyn-çocuk ilişkilerinde bir kısır döngü durumunda anlaşmazlıklar ve okul başarılarında sorunlar belirginleşmişse, Kontrollü olarak onları yetiştirmek istiyorsanız..
3- Psikososyal işlevsizlik ve uyum sorunları yaşanmakta ise.. danışmanlık sürecinde çözüm önerilerine gereksinim duyuyorsanız..

 

4- Eşinizle aranızda uyumsuzluk, anlaşamama ve tartışmalarla alevlenen duygusal çatışmalar süreklilik gösteriyor ve sevgi, saygı azalması ile birlikte mutluluk düzeyiniz, duygu dünyanızı besleyen fantezileriniz zayıflayarak size doyurucu gelmiyor, sonuçta stresli, öfkeli ve hırçın davranışlar göstermenize neden oluyorsa..
5- İşyerinizde memnuniyetsizlik yaşamaktaysanız, istekle ve sevinçle işyerine gitmiyor, diğer çalışanlarla ilişki ve iletişiminizde çatışma yaşıyor, iş motivasyonunuz ve başarı kavramınız zayıflamışsa..
6- Sosyal ve entelektüel yaşantı zenginliğiniz zayıflamış veya sizi tatmin etmiyor ve kendinizi sosyal destek yönünden yalnız hissediyorsanız, çevreyle olan sosyal ilişkileriniz sığ bir duruma gelmişse..
7- Yaşadığınız stres faktörleriyle başa çıkamıyor, duygusal ve sosyal sağlığınızın bozulması ile bendesel sağlığınızın da olumsuz etkilemeye başlamakta, fiziksel şikayetleriniz doktorlar tarafından psikosomatik veya somatizasyon bozukluğu olarak nitelendirilip, hastane koridorları yaşamınızdan zamanınızı çalmaya başladıysa..
8- Gelecekle ilgili umut ve beklentileriniz zayıflamış ve gelecek kaygısını sık sık yaşıyor ve umut kavramınız yeterince beslenmiyorsa, çaresizlik duygusu içinde, tekdüze bir yaşantınız varsa..
9- Boşanmaya karar verdiyseniz ve boşanma sürecini sağlıklı bir şekilde noktalamak istiyor, boşanma sonrası yaşamınıza hazırlıklı bir geçiş yapmak istiyorsanız..
10- Eşinizle yaşamakta olduğunuz duygusal çatışmaların nedenleri olan farklılaştığınız alanları merak ediyor ve evlilik yaşamınıza denge kazandırmak istiyorsanız, Öncelikle Evlilik(Çift) İletişiminizi sağlıklı bir düzeye ulaştırmak ve geliştirmek ihtiyacı duyuyorsanız..


Profesyonel yardım ve destek için aile eğitimi, evlilik danışmanlığı hizmeti almanız gerekli hale gelmiş demektir. Özellikle eşinizle birlikte katılacağınız evlilik terapileri sizi oldukça olumlu etkileyecektir.

Etkili bir profesyonel yardım alabilmenin önkoşulları da şunlar olabilir;
a- Eşinizle çaba gösterdiğiniz halde yaşanan sorunları yalnız başınıza çözemeyeceğinize karar verdiyseniz,
b- Eşinizle birlikte bu konuda profesyonel yardım almaya karar verdiyseniz,
c- Eşinizle birlikte profesyonel yardım almanın yararına inanıyor ve özveride bulunmayı öngörüyorsanız.
d- Evlilik yaşantınızda yaşanan sorunların temelinde eğer, psikotik rahatsızlıklar, kronik şiddet, uyuşturucu ve alkol bağımlılığı, kumar alışkanlığı, işsizlik ve ekonomik sorunlar bulunmuyorsa,
e- Hastane Psikiyatristi tarafından “Sosyal Hizmet Uzmanına Psikososyal Değerlendirme İçin" Sevk edilmişseniz, Sosyal Hizmet Uygulamalarında Terapötik İletişim Sürecinden yarar görebilirsiniz.

(Bu yazı milliyet blog sayfalarında yayınlanmaktadır)


 

 


         UYARI!
©
Sitemize ait yazılarımızı izin almadan yayınlanmamasını talep etmekteyiz.Her hakkı saklıdır.

Google