Kitap Tanıtımı

Avustralya Raporları ve Ferit Berk
(Okyanusa Düşmüş Bir Yüz )

Aziz ŞEKER
shuaziz@gmail.com

 

Ana Sayfa
 
Aile Sorunları
Çocuk Refahı
Engelli
Gençlik
Sosyal Sorunlar
Tıbbi Sosyal Hizmet
Yaşlılık

Mesleki Bilgiler

SHU Araştırmaları
SHU İsim Listesi
SHU Yayınları
İnsan Hakları
Sosyal Siyaset
Sosyoloji
Söyleşiler
Psikoloji
 

 

 


    Şair, araştırmacı yazar Ferit Berk’in Avustralya Raporları isimli kitabı mayıs 2013’te SABEV yayınlarından çıktı. Kendisi aynı zamanda sosyal hizmet uzmanı ve Hacettepe üniversitesi eski öğretim elemanlarından.
Berk’in bu kitabı daha başlangıçta belirtelim önemli bir toplumsal yapı incelemesi... Kitaba geçmeden önce yazarın yaşam öyküsü hakkında kısaca bilgi verelim:
Orta Anadolu’nun yoksul bir köyünde dünya gelen yazar, 1952 yılında Hasanoğlan Köy Enstitüsü’ne kayıt olur. Yaşamı zorluklar altında geçer. Bilen bilir Hasanoğlan Köy Enstitüsü nice aydın ve sanatçı yetiştirmiştir. Bu olgunun Anadolu aydınlanması üzerindeki hakkını vermek gerekir.

Ferit Berk, Anadolu coğrafyasının farklı illerinde; Doğu Anadolu başta olmak üzere Anadolu’nun köylerinde öğretmenlik yapar. Çileli ve kederli bir o kadar yoksul Anadolu insanını yakından görür; işin özü o da kederli ve yoksul bir insandır; güzel yüreğiyle. Mücadele eder, amaç aydınlatmak, yarının belirsizliğini ve ötesinde karanlığı aydınlık kılmaktır. Kolay mı? Değil… O kolay olmayana ömrünü adar…

*
1963 yılında başladığı yüksek öğrenimine Sosyal Hizmetler Akademisinde devam eder. Bu akademinin Türkiye Sol Tarihinde önemli ve belirleyici bir yeri vardır hep de öyle kaldı. Kalacaktır da! Adı değişse de… Berk, derece ile bitirdiği okulda asistan olur. Daha sonra İngiltere’ye yüksek lisans öğrenimine gider; yani Batı’ya. Batı oraya gidenlerinin çoğunun yangın yeri, var olmayı bilemedikleri için binlerce göçmenin uyum sorunları altından başarılı bir şekilde çıkamadıkları soğuk yerleşimler.

Edinburgh Üniversitesi’nde “Toplum Kalkınması ve Gençlik Çalışmaları” konusunda eğitim alır. YORK Üniversitesinde “Sosyal Hizmetler ve İdaresi” alanında ‘Masters’ yapar. Aynı üniversitede doktora çalışmasına başladığı dönemde 12 Mart 1972 yıllarında ‘yurda dön’ çağrısıyla ayrılır. Ferit Berk Yurda neden çağrıldı? Döneminin şu an ki akademisyenlerinin de yanıtlayabileceği bir sorudur bu… Onlar için soruların en can sıkanı aslında geçmişle ilgili olanlarıdır. Oysa sorular için yanıt varsa her zaman hayat vardır…

Artık onu Türkiye’de farklı koşullar beklemektedir. 1967-1980 yılları arasında Sosyal Hizmetler Akademisi ve Hacettepe Üniversitesi Sosyal Çalışma Bölümünde dersler verse de ülkede aratan şiddet, ölüm olayları, kanı kanla yıkama telaşı, gözlerin kör olması, 1980 yılında onu Avustralya’ya “gelecek korkusu artık sana elveda!” diyerek bir şiirinde ifade ettiği gibi gönüllü sürgüne iter. Aslında göç etmek zorunda kalmış bir yürekli insandır O…
Siyasal baskılar nedenlerin en başında gelmektedir, sonra can güvensizliği ve ekonomik sıkıntılar. Türkiye’nin o dönemki atmosferi onu Avustralya’ya itmiştir. Yeni yurdu ve belki de ilk zorunlu yurdu Sidney olur. Ocak 1980’de gittiği bu uzak yerden Haziran 2009’da döner. Ona göre “sevimli bir olay da değildir; fakat bir umut olduğu için tercih edilir.”

Avustralya’da öğretmenlik, sosyal hizmet uzmanlığı ve devlet tercümanı olarak yıllarca görev alır. On yıl süreyle Demokratik Türk Dernekleri Federasyonu başkanlığını yürütür. Eğitim amaçlı dergilerin yayına hazırlanmasına katkı verir. Türk göçmen toplumunun insan haklarının geliştirilmesi için görev alır. Hem Türkçe hem de İngilizce yazılar ve şiirler kaleme alır. Avustralya Şairler ve Yazarlar Sendikası üyesi de olan Berk, merkezi Washington’da olan Uluslararası Şairler Sendikasının ‘ayrıcalıklı üyeliğine’ sahiptir. Onun tüm çabası ‘Gönlündeki Barış’ içindir…
2002 yılında ‘Şiirler Köprüsü (Brıdgıng Verse)’ adında hem İngilizce hem de Türkçe şiir kitabı yayınlandı. 2002 Avustralya Dünya Şairler Kongresinin “Bunu Nasıl Yaptık?” adındaki kitabının hazırlanmasında koordinatör olarak görev yapar. Ferit Berk’in şiir çalışmalarının yanında, ülkesi Türkiye’ye döndükten sonra “Sosyalizm Öldü mü?” “Küreselleşme”, “Avustralya Raporları” adıyla kitapları yayınlanırken, “Farklı Sistemlerde Sosyal Refah ve Hizmet Modelleri”, “Toplumsal ve Sosyal Sorunların Kaynağı ve Çözüm Yaklaşımları” isimli kitapları da basım aşamasında olup üzerinde çalışmakta olduğu kitapları bulunmaktadır.

Şimdi kitap üzerine kısaca bilgi verelim:
Avustralya’da Sosyal Güvenlik, Sosyal Hizmet Eğitimi ve Avustralya’daki Göçmen Türk Toplumu konularını içeren Avustralya Raporları belgesel kitabı her şeyden önce bir edebiyatçı duyarlılığıyla kaleme alınmıştır. Başlangıçta yazarın göçmenlik üzerine şiirleriyle başlar kitap.
Özellikle sunuş yazısını sosyal hizmetle bir şekilde ilgisi olmuş insanların okumasını salık veririm.

Kitabın ilk bölümü Rapor 1 adıyla başlıyor: Avustralya’da Sosyal Güvenlik Sistemini konu ediniyor. Berk okuyucuya Avustralya’nın coğrafyası, demografisi, göçler, etnik yapısı, dil, kültürel doku, yönetim ile ilgili genel bilgiler verdikten sonra Avustralya’da insanlara sağlanan sosyal güvenlik uygulamaları hakkında okuyucu aydınlatılıyor: İşsizlik hakkı ödeneği, emeklilik, yaşlılık ve hizmetleri, çocuk, gençlilik, aileye verilen sosyal hizmetler, sağlık bakım sistemi, göçmenlere verilen hizmetler işlenmektedir.
Kitabın Rapor 2 olarak adlandırılan ikinci kısmında Avustralya örneğinde Sosyal Hizmet Eğitiminde Yeni Yaklaşımlar konu ediliyor. Öncesinde sosyal hizmet mesleği üzerine kapsayıcı bilgiler veriliyor.

Rapor 3’te ise Avustralya Türk Etnik Toplumu Üzerine Bir Araştırmayı işliyor. Araştırmada “Türk topluluğu ile çalışan sağlık, refah ve toplum organizasyonlarına kaynak materyal sağlamak, Türk etnik topluluğu konusuyla ilgili çalışmacılarda, kuruluşlarda ve otoritelerde bilgi ve anlayış geliştirerek uygun hizmetlerin geliştirilmesini sağlamak. Türkiye topluluğunun kendisine, ilgili kuruluşlara ve çalışmacılara ilgili bilgi vermek. Türk topluluğundaki belirli konuların altını çizerek uygun müdahale stratejilerini belirlemek” ile ilgili görüşler paylaşılıyor. Araştırmanın saptadığı konuların başında göç ve sonrası yaşanan sosyal sorunlar ve aile boyutlarında çözümlere ilişkin öngörüler sunuluyor.
Sonuç olarak kitap sosyal hizmet mesleğine bir kavrayış bir duruş kendi olanakları ölçüsünde bir derinlik kazandırmış olmakla beraber yaşadığımız yüzyılda da mesleğin gelişimine bir katkı olarak kabul edilmeyi hak ediyor…
Sonuç dedik ama; Ferit Berk’in “ne hoş bir mucizedir türlü renklerimiz,” dediği bir mısrası vardır “Çiçeklerim” adlı şiirinde. İşte bu dostluk, kardeşlik ve barışın dost yüzüne götürür bizleri…

Kitap Edinme:
Berk, Ferit. Avustralya Raporları. SABEV Yay. Ankara, 2013
sabev@sabev.org.tr
www.imge.com.tr
www.palmekitabevi.com 

 

 BİZE YAZIN
     Sosyal Hizmet Uzmanı Web Sitesi
     E-Posta : sosyalhizmetuzmanlari@gmail.com

   

© Copyright 2011
www.sosyalhizmetuzmani.org