Sosyal Hizmet Mesleği

Bilgiler
Yayınları
Araştırmalar
 


Sosyal Hizmet Alanları

Çocuk
Gençlik
Yaşlılık
Aile
Sosyal Sorunlar
Engeliler
Tıbbi Sosyal Hizmet


Kaynak Bilgiler

Bireysel Gelişim
Sosyoloji
Psikoloji
İnsan Hakları
İletişim Bilgisi

 

 

 

 

 
 


ANA SAYFA


YOKSULLUK,KADIN VE FUHUŞ

Türkan BAKIR

Sosyal Hizmet Uzmanı
zaja_asi@hotmail.com

 


Sol gözünde yeni olduğu anlaşılan kötü bir morluk..Konuşmalarında biraz sonra anlatacağım hikayesine yakışmayan bir sakinlik.Çay içermisin diye soruyorum .Beni şaşırtan bir yanıtla hayır ben çay içmeyi sevmem.En çok da uyumak için uyku hapı aldığımda su içerim diyor...

Uzun zamandır tanışmışız gibi,anlatıyor bana hikayesini.Arada beni yurda göndereceksin değil mi?ler için ara veriyor anlatımına..Henüz yurda değil kadın konukevine gönderileceğini söylemiyorum.Nasıl bir hizmet alması gerektiği konusuna karar vermem için hikayesini iyice anlamam gerekli.

O anlatırken görmezlikten gelinemeyecek kadar büyüdü bu sorun...Bir şey yapmalı...Ama ne?.En iyisi yazayım diyorum. Ve bu yazıyı yazmakla bir şeyler yaptığıma daha çok inanacağım sanki.

Ve yazıyorum..


15 yaşında,askerden dönen teyzesinin oğlu tarafından kaçırıldıktan sonra,evlenmesi gerektiğine karar verildiğinde göz yaşlarına aldıran olmamış.10 yıllık evliliğinde yediği dayaklardan çok kısır bir kadın olarak anılmanın yarattığı acıyı ve utancı hatırlıyor.O sevgisiz günlerden.Boşanınca ana evine gitmiş.4 erkek 1 kız kardeşler.Baba ölmüş.Köy yerinde boşanmış bir kadına hoş gözlerle bakılmaz.Birileri aracı olmuş.İzmir’e gelin gitmiş.

Ne adam onu tanır ne o adamı. Bu sefer daha da beteri.İçip içip döverdi beni.Sanki beni dövünce,bütün acıları geçerdi...diye anlatıyor ikinci kocasını..

5 yıl dayanabilmiş.Bir alkoliğin mutluluk seçimine..

Tekrar köye döndüğünde ise; Ruh halim kötüydü.Kendimi boğuluyormuşum gibi hissediyordum.Sürekli gezmek ve beni sıkan her şeyden uzaklaşmak..Geçmişi unutmak en çok da..isyanım seçmediğim geçmişime..diye söylendi.

Erkek kardeşleri bu değişime başlangıçta adabınla otur diyerek sözleri ile sonra dayakla,sonrasın da hiç para vermeyerek karşılık vermişler.En sonunda da kimin aklına gelmişse bir ruh hekimine götürülmüş ve Şizofreni teşhisi ile Manisa Ruh Hastanesi’nde yatarak ve ayaktan tedavi görmüş.Benimle bu bilgiyi paylaşırken,ben deli değilim.Ben tedavi gördüm.Bak doktorumun ilaçlarını hep yanımda taşırım diyerek kendisini savunmaya geçti.Baktı ki ben onun deli olduğunu düşünmüyorum vazgeçti saçmalıklarla dolu bir dünyada akıllı olduğunu ispatlamaktan..

Ve sonra..İş aramaya başladım.bizim ilçede.Temizlik işi ve ne olursa çalışmak.Cebime hiç para girmiyor.İhtiyaçlarımı karşılayamıyorum.Yorulmuştum yoksulluktan.Bir gün İlçede iş diye gezinirken Ömer diye birine denk geldim.Bıkkındım.O bana gülümseyip merhaba deyince kısa süre sonra gizli gizli buluşmaya başladık.

2 hafta sonra tekrar buluştuğumuzda, bana çok para kazanmak ister misin diye sordu?.Yoksulluğumu düşündüm,ezilmişliğimi,işsizliğimi,uğradığım hakaretleri ve değiştiremeyeceğim gidişatı evet dedim çok düşünmeden.

O günden sonra Jale adındaki kadının bana bulduğu müşterilerle,Jale’nin evinde,gece taksilerde,dağda 3O YTL’karşılığında fuhuş yapmaya başladım.3O YTL’nin sadece 10 YTL’sini alıyordum dediğinde neden diye sordum.?Jale’nin aracılık hizmetleri..ayrıca ben güzel bir kadın değilim o yüzden de fiyatım hep düşük oldu..diye anlattı.

Korumasız cinsel ilişkiye girdiğini ve gecede 10 kişi ile birlikte olduğunu anlattığında diğer görüşmecilerimden de bildiğim,olayları başkası yaşamış gibi anlatma ifadesi ile benimki bir iş.İş yaparken duygularımı öldürmeyi öğrendim..dedi..

4 aydır fuhuşu en kötü hali ile yapıyor.Jale karıştığı bir suçtan içeri girince Jale’nin kocası devreye giriyor..Yeni müşteriler buluyor kendisine.Ancak,hizmetlerine karşılık Gülmez’e tecavüz ediyor.Görüşme süresince yaptığı işi anlatırken en çok da Jale’nin kocasının tecavüzlerini nefretle andığına dikkatini çekiyorum.Açıklaması,benim bedenime zorla sahip oldu.Tecavüzün utancı en unutulmaz kötülük fahişe bile olsanız ...


Evden ayrılmayı en sonunda başarıp,yaşlı ve kimsesiz bir öğretmenin evinde yatılı iş buluyor.Ailesine çalışıyorum derken fuhuş yaptığında çalıştığı iş diye anlattığı yatılı iş onu geç de olsa buluyor.15 gün çalışıyor.15 gün içerisinde 2 kere izin koparıyor köye gidiyor yaşlı annesine banyo yaptırıyor.Kirlilerini yıkıyor.

Mutluluğu Pazar alış verişi yaptığı bir gün Jale’nin kendisini bulması ve zorla arabaya bindirmesi ile sona eriyor.Belki de en çok yaşlı amcaya aldığı meyveleri götürememek üzmüştür onu .Çok iyi biriydi.Bana insan olduğumu hatırlattı..dediği yaşlı Rasim amca.

Jale hapisten çıkmış..Kocası ile duygusal ilişki yaşadığını düşündüğü Gülmez’den öcünü onu döverek ve dövdürerek alıyor.3 gün dayak yediğini söyleyen Gülmez o hali ile yeni müşterilere fiyatı 20 TL’den pazarlanıyor.

Haline acıyan genç bir müşterisi Karakol’a kadar getirip gecenin içinde kaybolup gidiyor arkasına bakmadan..

Karakol’dan raporu alınıyor.

Müdürlüğümüze geldiğinde rapor elinde..İfadesi yok..

Uzun süren kurumlar arası görüşme trafiğinden sonra Gülmez şikayeti ve zührevi hastalıklar muayenesi için güvenli şekilde alınıyor..Kurumdan .


Görüşme bittiğinde,alabileceği hizmetleri anlatıyorum.Tamam diyor.Sizden başka kimse bana yardımcı olamaz..Eve artık hiç dönemem.Ailem köy yerinde rezil olmasın..

Ve,çığlık gibi sözleri ile tekrarlıyor.Benim gibiler o kadar çok ki, bu piyasa da.Yoksulluktan giriyorlar bu işe.Kız kardeşler çalışıyor.Eve ekmek parası götürmek için.

Hele biri vardı.Kumasına,çocuklarına ve eşine o bakıyordu..,

Kimse keyfinden yapmıyor bu işi..yazık o kadınlara yazık dedi..

Evet Gülmez bunları söylerken fuhuş sektöründe daha da yoksullaşan daha da kaybeden ve Kurumlara madde bağımlısı,ruh sağlığı ,fiziksel sağlığı bozulmuş,paramparça hayat hikayeleri ile ülkenin her yerinden kimileyin artık durumu kabullenmiş,kimileyin bu utanca dur demek ve bedenini satmadan ruhunu öldürmeden yaşamak için gelen kadınları,genç kızları,çocukları düşünüyorum..

Sonuç:

Fuhuş sektöründe çalışan ve zorla çalıştırılan kadınlar

1-Aile,toplum ve sosyal çevre içerisinde gerekli sevgi,ilgi ve desteği görmemiş,

2.Eğitim,sağlık,vb sosyal hizmetlere ulaşamamış ya da ulaşmışsa bile aktif olarak yararlanamamış.Örneğin ,okur-yazar,ya da ilk okul mezunu

3.Erken yaşta,zorla evlendirme,evliliklerde şiddete maruz kalma,birden fazla evlilik

4.Mesleki eğitim ve bilgi yetersizliği,,işsizlik,yoksulluk,göç,vasıfsızlık

5.Çocuklukta cinsel istismar öyküsü

6.Ülkemizde anne-baba-çocuk eğitimlerinin yetersizliği,,,

Kurumlar olarak,toplum olarak,bireyler olarak sorunun çözümü yönünde üzerimize düşen sorumlulukları zamanında yerine getirmezsek Gülmez’in yaşadıkları sorunları çözmek için daha fazla çaba,enerji,kaynak ayırmak zorunda kalacağımızı ve Gülmezleri kurtarmaya çalışırken bizlerin de kaybetmek üzere olduğumuzu unutmayalım..

 Editörler
Google
 

 


 


KURUMSAL VE BİREYSEL İŞ İLANLARI

 


 

SOSYAL MEDYA
 

 

Yasal Uyarı , Gizlilik Beyanı ve Künye

sosyalhizmetuzmani.org © Bütün hakları saklıdır.