Ana Sayfa||Araştırmalar ||Editör ||Site  Haritası|  

ENGLISH |DEUTSCHE

Sosyal Hizmet Mesleği
Mesleki Bilgiler
SHU Yayınları
SHU Araştırmaları
SHU İsim Listesi
Sosyal Hizmet Alanları
Çocuk Refahı
Gençlik 
Yaşlılık ve Sorunları
Aile Sorunları
Sosyal Sorunlar
Engeliler ve Sorunları
Tıbbi Sosyal Hizmet

İş İlanları

Kurum İlanları
Elaman İlanları
İş İlanı Verme
Bireysel Gelişim
Bireysel Gelişim
NLP
Toplam Kalite
Beden Dili
İletişim Bilgisi
Halkla İlişkiler
Ana-Baba Okulu
Kaynak Bilgiler
Sosyoloji
Psikoloji
Sosyal Siyaset Bilgileri
Kültür/Sanat
Kitap Tanıtımı
İnsan Hakları Bilgileri
 

   

 

Google
Web sosyalhizmetuzmani.org

Hedefe On İki Adım 
Şimşek çakmadan gök gürlemez.
Türk Atasözü

Herkesin mesleki geleceğiyle ilgili bir planı vardır. Kimi satışlarını artırmayı, daha yüksek bir gelir düzeyine ulaşmayı, kimi de iş alanını değiştirmeyi ister. Gelin görün ki, bunları gerçekleştirmek her zaman mümkün olmaz. İnsanlar neden hak ettikleri başarıya ulaşamazlar? Büyük olasılıkla, hedeflerini belirleyemedikleri için...Hayatta ne istediğini bilmek önemli bir meziyettir. Ancak hedefini açık seçik tanımlamak daha başka bir şeydir. Harekete geçebilmek için önünüzde sınırları iyi çizilmiş, somut hedefler olması gerekir. Başarmak istediğiniz hedefi açık seçik tanımlayamazsanız, zihniniz de size yaratıcı çözümler sunamayacaktır.

Aşağıdaki ipuçları sizi başarıya adım adım yaklaştıracaktır:

1. Neyi başarmak istediğinize karar verin. Hedefinizin sınırları, kapsamı, çerçevesi iyi çizilmeli. “Daha fazla satış” derken “daha fazla” ile neyi hedeflediğinizi sayısal olarak belirtin. Yeni bir iş alanı düşünüyorsanız, bu alanın ve işin özelliklerini tanımlayın.

2. Hedefi gerçekleştirmek için kendinize bir tarih belirleyin. Her hedefin bir tarihi olmalı. Bir tarihe bağlı değilse, o bir hedef değil, bir arzu ya da hayaldir; hatta bir arzunun hayali...

3. Hedefi gerçekleştirebileceğinize olan inancınızı sınayın. Hedefe ulaşabileceğinize inanmalısınız. Olanaksız ya da zor olduğunu düşünmeye başladığınız anda, harekete geçmeniz de olanaksızlaşır.

4. Şu anda bulunduğunuz noktayı belirleyin. Bir durum değerlendirmesi yapın. Nerede olduğunuzu bilmeden pek uzağa gidemezsiniz.

5. Aşmanız gereken engelleri saptayın. Hedefe ulaşmayı zorlaştıran engeller var mı? Engelleri aşma planları yapmadan önce, onları farketmelisiniz.

6. İhtiyacınız olan yeni bilgileri değerlendirin. Mesleki bir yeterlilik mi kazanmanız gerekiyor ya da bir eğitimden mi geçmelisiniz?

7. İlişki kurmanız gereken kurumlar ve toplulukları belirleyin. Hedefe ulaşmanızı kolaylaştırabilecek insanlar ya da kurumlar var mı? Onlarla temas kurmanın yollarını araştırın.

8. Hedefi gerçekleştirmenin sağlayacağı yararları belirleyin. Ne kadar çok sayıda yarar sıralayabilirseniz, hedefinize odaklanmanız o kadar kolay olur.

9. Eylem planı yapın. Hedefe varmak için atılması gereken adımları tek tek belirleyin. Hedeften başlayıp geriye doğru gidin.

10. Kendinizi hedefe varmış gibi hayal edin. Hedefe ulaştığınızı en ince ayrıntısına kadar zihninizde canlandırın. Bunu üst üste defalarca yapın, ta ki zihninize iyice yer edene kadar...

11. Her gün hedefe bir adım daha yaklaşın. Hayaller de hedefler de, harekete geçmeyi gerektirir. Dünyanın en iyi hedefi bile kararlı bir hareket olmadan gerçeğe dönüşemez.

12. Asla vazgeçmemeye kararı verin. Zorluklarla karşılaşsanız bile, hedeften dönmemeye ant için. Hedefe varana kadar da yolunuzdan şaşmayın.