Ana Sayfa||Araştırmalar ||Editör ||Site  Haritası|  

ENGLISH |DEUTSCHE

Sosyal Hizmet Mesleği
Mesleki Bilgiler
SHU Yazıları
SHU Yayınları
SHU Araştırmaları
SHU İsim Listesi
Sosyal Hizmet Alanları
Çocuk Refahı
Gençlik Alanı
Yaşlılık ve Sorunları
Aile Sorunları
Sosyal Sorunlar
Engeliler ve Sorunları
Tıbbi Sosyal Hizmet

İş İlanları

Kurum İlanları
Elaman İlanları
İş İlanı Verme
Bireysel Gelişim
Bireysel Gelişim
NLP
Toplam Kalite
Beden Dili
İletişim Bilgisi
Halkla İlişkiler
Ana-Baba Okulu
Sosyal Bilimler
Sosyoloji
Psikoloji
Sosyal Siyaset
Sosyal Siyaset Bilgileri
Kitap - Sanat
Kültür/Sanat
Kitap Tanıtımı
İnsan Hakları
İnsan hakları Bilgileri

 

  Hızlı Erişim
 

Sitemizin Yazarları

Google
Web sosyalhizmetuzmani.org

Fatura Göçmenlere!

ABD ve AB ülkelerinde göçmenler topun ağzında. Bütün dünyada artan işsizlik dünya halklarını tedirgin ederken, bunun asıl nedeni olan kapitalizm, okları göçmenlere çeviriyor. "Çalışmadan yaşıyorlar, çevreyi kirletiyorlar, yakıp yıkıyorlar" vb. diyerek, milliyetçilik ve ırkçılık zehrini kitleler içerisine akıtıyorlar.
Bu yolla bir yandan çıkarları ortak olan işçi ve emekçileri bölüyorlar, bir yandan da yeni saldırı politikalarına zemin hazırlıyorlar
.

 Göçmenlere kölelik yasası

Göçmenlerin Avrupa ülkelerinde yaşamalarına sınırlama getiren yeni kölelik yasası, AB ülkelerinde yaşama geçirilmek isteniyor. Yasa, göçmen işçi ve emekçilerin ayaklarına takılan bir pranga gibi yaşam alanlarına sınırlama getiriyor. Göçmenlerin haklarını gasp edenler, "Önce bizim çıkarlarımız!" diyorlar.


Irkçılık kışkırtılıyor

ABD ve AB ülkelerinde göçmenlere karşı harekete geçen kapitalistler, halkların canını yakan işsizliği kullanıyorlar. "Yavuz hırsız ev sahibini bastırır" misali işsizliğin, yoksulluğun, yoksunluğun sorumluluğunu göçmen emekçilerin üzerine yıkmaya çalışıyorlar.
Oysa ki bütün bunların sorumlusu ücretli kölelik düzenin ta kendisi.
Ama hırsızın "hırsız benim" dediği nerede görülmüş! Yakalanacağını anlayan bir hırsız gibi, suçu başkasının üzerine yıkmaya çalışıyor.
Faturanın en kolay kesileceği kesim tabii ki göçmenler ve hemen bir çırpıda kesiliyor fatura. Bir zamanlar ucuz işgücü olduğu için davetiye çıkarılan, davul zurnayla karşılanan göçmenler şimdi "öcü" oluveriyorlar.

Böl, parçala yönet!..

Göçmenlerin "Bütün kötülüklerin sorumlusu" olarak gösterilmesi "Böl, parçala, yönet!" politikasının bir örneği.
Hemen damardan milliyetçilik verilir. Damarlara en hızlı milliyetçilik zehiri yayılır çünkü.
Ayrıca ucuzdur ve hemen iş görür. Egemen sınıflar başları sıkıştığı yerde bu zehiri halklara, emekçilere içirmeye yönelirler. Tarihte bunun onlarca örneği yaşanmıştır.
Şimdi yine aynı yemek yeniden ısıtıldı ve farklı bir tabakla sofraya sunuldu. Yasalarla yaptıramadıklarını ise ırkçı-faşistlerle yaptırmaya yönelecekler.
İşçiler, emekçiler bölündükçe sömürücü sınıflar güç kazanıyor. Bunun bilinciyle sınıfsal çıkarlarımız doğrultusunda daha çok kardeşleşmeliyiz. Onların bütün düşmanlaştırma çabalarına inat daha fazla birbirimize kenetlenmeliyiz.
Ayrı dillerde aynı şarkıyı söylemeliyiz. Irkçı kışkırtmalara karşı kol kola girmeliyiz.
Fransa'da kol kola giren gençler ve tüm emekçiler, "Yeni İş Yasası" denen saldırıyı geri püskürttü.
Göçmen ve yerli emekçiler olarak bu yoldan yürümeli, kenetlenmeli, haklarımızı gaspeden "yeni göçmen yasaları"nı geri püskürtmeliyiz...

KAYNAK: http://www.yasanacakdunya.net/