Ana Sayfa||Araştırmalar ||Editör ||Site  Haritası|  

ENGLISH 

Sosyal Hizmet Mesleği
Mesleki Bilgiler
SHU Yazıları
SHU Yayınları
SHU Araştırmaları
SHU İsim Listesi
Sosyal Hizmet Alanları
Çocuk Refahı
Gençlik Alanı
Yaşlılık ve Sorunları
Aile Sorunları
Sosyal Sorunlar
Engeliler ve Sorunları
Tıbbi Sosyal Hizmet

İş İlanları

Kurum İlanları
Elaman İlanları
İş İlanı Verme
Bireysel Gelişim
Bireysel Gelişim
NLP
Toplam Kalite
Beden Dili
İletişim Bilgisi
Halkla İlişkiler
Ana-Baba Okulu
Sosyal Bilimler
Sosyoloji
Psikoloji
Sosyal Siyaset
Sosyal Siyaset Bilgileri
Kitap / Sanat
Kültür/Sanat
Kitap Tanıtımı
İnsan Hakları
İnsan hakları Bilgileri

 

  Hızlı Erişim
 

Google
 
Web www.sosyalhizmetuzmani.org


Reklamcılık ve Halkla İlişkiler

  Dünyadaki globallesme süreci ile uyum içinde bulunan Türkiye'de reklamcilik, son yillarda gerek harcanan para gerekse nitelik olarak çok hizli bir gelisme göstermistir. Bu gelisme pazarin reel olarak her yil %10-20 oraninda büyümesi anlamindadir. Sektörün yapisi da geleneksel ölçülerden pazar ekonomisinin standartlarina dogru bir gelisme egilimi içerisindedir. Dis ticaretin serbestlesmesi, dünya markalarinin Türk pazarina girmesine ve üretim yatirimi yapmalarina neden olmustur. Bu gelismenin yarattigi rekabet ortami yerli üreticilerde reklamin gerekliligi inancini dogurmus, ayni zamanda saglikli medya planlama ihtiyaci, medya verilerinin derlenmesi ve kullanimi gibi bilimsel yöntemleri de beraberinde getirmistir. Reklamin etkinliginin ölçülmesinde de çagdas yöntemlerin daha fazla uygulandigi bir asamaya gelinen ülkede, söz konusu gelismeler reklam ajanslarinin yapilanmalarinda da benzer sonuçlar yaratmistir. Bugün Türk reklam sektörünün AB ve ABD standartlarini benimseme ve uygulamada diger birçok sektörün önünde oldugu söylenebilir.

 

Türk pazarinin canliliginin en önemli göstergeleri arasinda yer alan reklamcilik sektöründe faaliyet gösteren firma sayisi, özellikle 1970'lerden sonra çok hizli bir büyüme göstermistir. Bugün 15 ve daha fazla eleman çalistiran, müsteri iliskileri, yaraticilik ve medya bölümlerine sahip ve müsterilerine tüm alanlarda hizmet verebilecek sekilde örgütlenmis reklam ajansi sayisi 100'ün üzerindedir. Ayrica 30 civarinda film yapim ve fotograf firmasi da aktif bir sekilde reklamcilik faaliyetlerini sürdürmektedir. Reklamcilar Dernegi üyesi olan 64 ajansin 13 tanesi yabanci bir reklam ajansina hisse devrederek ortak olmus, 9'u ise yabanci bir ajansla isbirligi kurmus durumdadir. Reklam ajanslarinda çalisanlarin sayisi yaklasik 3000 kisidir.

Türkiye'deki reklam harcamalarinin %80'ini gazete, dergi ve televizyon reklamlari olusturmaktadir. Radyo, sinema ve açikhava (outdoor) reklamciliginin payi ise %20 dolayindadir. 1998 yilinda ölçülebilir belli basli alanlara ödenen yayin ücretleri olarak toplam 930 milyon dolarlik bir reklam harcamasi gerçeklestirilmistir. Bu sayiya reklam yapim, basili malzeme giderleri, reklam ajansi komisyonlari ve ölçülemeyen yerel medya gelirleri eklendiginde sektörün gerçek büyüklügü 1 milyar 230 milyon dolar olarak hesaplanmaktadir.

Reklam sektörünü olusturan ve bu sektöre katkida bulunan meslek sahiplerinin üye olduklari profesyonel dernek ve birliklerin sayilari da her geçen gün artmaktadir. Grafikerler Meslek Kurulusu Dernegi, Reklamcilar Dernegi, Reklam Yazarlari Dernegi, Reklam Filmi Yapimcilari Dernegi ve Reklamverenler Dernegi, Türkiye'de son 20 yildir faaliyet gösteren derneklerden bazilaridir.

Türk reklamcilari, reklamciligin birçok dalinda her yil veri- len ödüller sayesinde basari grafiklerini sürekli yükseltmektedirler. Uluslararasi yarismalarda kazandiklari ödül sayisi da yillara göre artmaktadir. Sektörün en önemli ödülü 1999 yilinda 11.si düzenlenen "Kristal Elma Türkiye Reklam ödülleri"dir. Her yil ortalama 1000 reklam eserinin katildigi bu yarismada TV, basin, radyo, sinema ve açikhava reklamlarinin yanisira; reklam filmi yapimi, yönetimi, müzigi ve reklam fotografi ayri ayri ödüllendirilmektedir.

Halkla iliskiler

Türkiye'de çagdas anlamda halkla iliskilerin gelisimi 1960 sonralarina rastlar. Devlet Planlama Teskilati (DPT) ve Nüfus Planlamasi Genel Müdürlügü gibi kuruluslarin öncülük ettigi bu gelisimde kamu kurumlari önemli bir rol oynamistir. 1966 yilindan itibaren üniversitelerde Basin Yayin ve Halkla iliskiler bölümü açilmis ve halkla iliskiler egitimi verilmeye baslanmistir. 1987 yilinda Yüksek Ögretim Kurulu tarafindan doçentlik ana bilim dallarina dahil edilmis, böylece halkla iliskiler alaninda akademik kariyer yapma imkani da yaratilmistir. Halkla Iliskiler mesleginde çalisanlarin örgütlenme girisimleri ise 1969 yilinda baslamis, 1972 yilinda Istanbul'da Halkla iliskiler Dernegi kurulmustur. Bugün 200 civarinda üyesi bulunan dernek, Uluslararasi Halkla iliskiler Dernegi (IPRA) ve Avrupa Halkla Iliskiler Konfederasyonu (CERP) ile yogun bir isbirligi içerisindedir. Çesitli yayinlar ve seminerler ile halkla iliskiler egitimine katkida bulunan Halkla iliskiler Dernegi, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Reklamcilar Dernegi, Reklamverenler Dernegi ve Arastirmacilar Dernegi ile olusturulan "Iletisim Konseyi"nin kurulusuna da öncülük etmistir.

Özel sektör kuruluslarinin sistemli halkla iliskiler faaliyetleri 1970'li yillarda baslatilmis, günümüzde ise batili anlamda çagdas görüntüler sergilenmeye baslanmistir. Halkla iliskiler konusunda faaliyet gösteren ilk özel danismanlik sirketi 1974 yilinda kurulmus ve 1984 yilina kadar sektörde tek olarak kalmistir. Bu tarihten sonra ve özellikle 1990'li yillarda sektöre çok sayida kurulus katilmistir. Nitekim bugün Istanbul, Izmir, Ankara, Bursa ve Gaziantep gibi kentlerde 50'den fazla halkla iliskiler danismanlik sirketi hizmet vermektedir. Bugün büyük sirketlerin hemen hemen tamaminda halkla iliskiler departmani bulunmaktadir. 2000'li yillara girerken halkla iliskiler sektörü, gelisimini hizli bir sekilde devam ettirmekte ve Türk insani ve ekonomisinin dünya ile entegre olmasi için yeni ufuklar açmaktadir

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.