Ana Sayfa||Araştırmalar ||Editör ||Site  Haritası|  

ENGLISH 

Sosyal Hizmet Mesleği
Mesleki Bilgiler
SHU Yazıları
SHU Yayınları
SHU Araştırmaları
SHU İsim Listesi
Sosyal Hizmet Alanları
Çocuk Refahı
Gençlik Alanı
Yaşlılık ve Sorunları
Aile Sorunları
Sosyal Sorunlar
Engeliler ve Sorunları
Tıbbi Sosyal Hizmet

İş İlanları

Kurum İlanları
Elaman İlanları
İş İlanı Verme
Bireysel Gelişim
Bireysel Gelişim
NLP
Toplam Kalite
Beden Dili
İletişim Bilgisi
Halkla İlişkiler
Ana-Baba Okulu
Sosyal Bilimler
Sosyoloji
Psikoloji
Sosyal Siyaset
Sosyal Siyaset Bilgileri
Kitap / Sanat
Kültür/Sanat
Kitap Tanıtımı
İnsan Hakları
İnsan hakları Bilgileri

 

  Hızlı Erişim
 

Google
 
Web www.sosyalhizmetuzmani.org


Halkla ilişkilerin toplumdaki fonksiyonları: Topluma faydaları?

  Halkla iliskiler halklari belli davranis biçimleri içinde yönlendirme, bilinçlerini biçimlendirme, biçimlenmisi sömürme için oldukça verimli ve önemli etkiniklerde bulunurlar. Bu etkinlikler halkla iliskilerin temel is görme alanlarini ve hizmetlerini gösterir. Asagidaki açiklamalarda görülecegi gibi halkla iliskiler faaliyetleri bir organizasyonun kendi örgüt yapisi içinde ve disindaki iliskilerini etkileme girisimleridir. Bu girisimler organizasyonun çikari temelinde hazirlanmasi ve yürütülmesine ragmen sanki hedef olan herkes için görevsel (faydali) olarak sunulmaktadir. Bu sunum da oldukça olagandir, çünkü organizasyon için iyi olan herseyin herkes için iyi oldugu ideolojisinin egemen oldugu bir bilinç yapisinda aksini düsünmek kapitalist örgutlenme ve is yapisin dogasina aykiri olarak nitelenir. 1

Halkla iliskiler faaliyetleri açikça halkla iliskiler adi verilen bir sirketin parayi veren bir organizasyonun çikarini saglamak için yaptigi bir (veya bir organizasyondaki halkla iliskiler bölümünün örgütün iç ve dis iliskilerini düzenlemek) yönetim etkinligidir. Fakat bu etkinlik ideallestirilerek oldugundan çok daha farkli, kapsamli ve onur verici bir girisim gibi sunulur. Elbette, organizasyonun türü, örgütlenmesi, amacinin ne oldugu ve is kültürü, bu onurun ve kapsamin varligini ve yoklugunu belirler. Fakat herhangi bir kapitalist sirketin halkla iliskiler etkinligi ne denli onurlu sunulursa sunulsun, ardinda daima kar amaçli sermayenin örgutlü çikari vardir. Kapitalist sermaye pazarinda çikar ise degisen örgütsel yapi ve kosullara göre degisen ölçüde onur yoksunluguna sahiptir. Bu onur yoksunlugunun en açik örneklerinden biri de, onur yoksunlugunun halkla iliskiler cemiyetleri tarafindan yanitlanip, ardindan prensipler ve ilkeler biçiminde halkla iliskiler onuru olarak satmadir. Bu nedenle etik ilkeleri ve iliski prensipleriyle gelen bu cemiyetlerin fonksiyonu kara para aklama gibi, lekelerle dolu bir iiski düzenini aklamadir. Bu aklama, eski filimlerde kizilderilileri soyan ve katledenlerin bazi “kötü beyazlar” oldugu uydurusunun, beyaz perdeden alinip “halkla iliskilerin halkla iliskilerinde” uygulanmasidir.

1 Bu nedenle ki, örnegin asgari ücretle milyonlari sömürenler, sömürüyü “milyonlarca aileyi besliyoruz” olarak sunarak kendi kendilerini rahatlatirlar, alkislarlar ve ücretli\mmasli köllerinden alkis bekler ve alkis toplarlar.

Bu yoksunlugun kendini satisi, diger deyimle halkla iliskilerin sirket olarak kendini ve müsterisi olan firmalari ve kurumlari pazarlamasinin nasil “sosyal faydalari” oldugu üzerinde duralim (http://www.metzger.com/prsa):

  • Halkla iliskiler, gruplar ve organizasyonlar arasinda ortak anlayisa katkida bulunarak karmasik ve çogulcu toplumumuzun kararlara ulasmasina ve daha etkili bir sekilde görev yapmasina yardim eder.

  • Bu katkiyla, özel ve kamu politikalarinin uyum içinde olmasina hizmet eder. 2

  • Halkla iliskiler halkin çikar ve ilgilerinin saglanmasi aracidir. Duyarsiz kurumlara karsi halk için ve kurumlar için halka konusur.3 Böylece, kurumlar ve kamu gruplari arasinda ortak uyumu saglamaya yardim eder. Bu da kamunun yararinadir. Bu yolla ayni zamanda keyfi etkinlik ve baski olasiligini azaltarak özgürlük için güvenlik subapi olabilir. 4

  • Halkla iliskiler iletisim sisteminde kisileri yasamlarini etkileyen konularda bilgilenmesini saglayan temel bir elemandir.

  • Halkla iliskiler organizasyonlarin sosyal bilincini harekete geçirmeye yardim edebilir.

  • Halkla iliskiler evrensel bir etkinliktir. Kabul görmek isteyen, isbirligi veya sevgi/ilgi arayan herkes halkla iliskiler prensiplerini uygular. Halkla iliskiler profesyonelleri sadece daha uzman bir sekilde kullanirlar.

Normatif olasiliklar ile gerçekte olanlari karistirmamak gerekir. Halkla iliskiler elbette bir çok sey olabilir. Fakat önemli olan ne olabilecegi degil, ne oldugu ve neden oldugudur.

Halkla iliskilerin toplumda, gerçek anlamiyla amaçlanan makro rolü Bernay’in Crystallizing Public Opinion (1923) and Propaganda (1928) yapitlarinda mesrulastirmaya çalistigi görüsle özetlenebilir: “enformasyonla güçlendigini hisseden yurttaslar üreten demokratik süreçlere karsi savasmak” toplumsal düzenin korunmasi için hayatidir. Uygarligin gelecegi elitlerin kamu oyunu biçimlendirme ve yogurma becerisine baglidir.

2 Bu iddiaya inanmak için hakikaten insanin ya aptal ya geri zekali olmasi, ya da herhangibir sekilde çikari veya çikar beklentisi olmasi gerekir. Halkla iliskiler zaten var; bunun planli olarak yönetilmesi için organizasyonlar neden para ve enerji harcasinlar? Harcama nedenleri ve bu harcamalari tüketiciye yansitma yollarini düsünün.

3 Duyarsiz kurumlara halk için nasil konusur, eger konusmasi için halk onu kiralamazsa? Nasil olur da bir halkla iliskiler sirketi, bedavadan, halk adina firmalara halkla iliskiler yapar? Yapar mi? Eger halkla iliskilerin sonucunda halk da bazi kirintilar elde ederse, bunun nedeni halkla iliskilercilerin bu kirintilari vermenin sirketin çikarina oldugu hesabini yaptigi içindir.

4 Iste bu tür sunumlarda halkla iliskilerin halka fayda saglama biçiminin nereden geçerek olustugu ortaya çikar. Ayrica, Halkla iliskilerin gorevleri, fonksiyonlari, faydalari hakkindaki bu tyür sunumlar, ayni zamanda halkla iliskiler firmalarinin kendini endustriye pazarlamasindaki basarili olma olasiligini getirir. Özluce halkla iliskilerin halkla iliskileri kendini pazarlarken firmaya fayda temelinden hareket eder ve bu hareket noktasindan sonra sundugu gerekçelerden biri de “istedigin kadar alabilmek için biraz birseyler vermek gerekir” anlamina gelen sosyal faydalardir

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

.