Sosyal Hizmet Mesleği
Mesleki Bilgiler
SHU Yazıları
SHU Yayınları
SHU Araştırmaları
SHU İsim Listesi
Sosyal Hizmet Alanları
Çocuk Refahı
Gençlik Alanı
Yaşlılık ve Sorunları
Aile Sorunları
Sosyal Sorunlar
Engeliler ve Sorunları
Tıbbi Sosyal Hizmet

İş İlanları

Kurum İlanları
Elaman İlanları
İş İlanı Verme
Bireysel Gelişim
Bireysel Gelişim
NLP
Toplam Kalite
Beden Dili
İletişim Bilgisi
Halkla İlişkiler
Ana-Baba Okulu
Sosyal Bilimler
Sosyoloji
Psikoloji
Sosyal Siyaset
Sosyal Siyaset Bilgileri
Kitap - Sanat
Kültür/Sanat
Kitap Tanıtımı
İnsan Hakları
İnsan hakları Bilgileri

 

  Hızlı Erişim
 

Sitemizin Yazarları

Google
Web sosyalhizmetuzmani.org

İletişimde En Etkili 10 İpucu

  Her ilişkide iyi bir iletişim gereklidir.Bu kendi kendine yardim türünden kitaplarda, TV şovlarında öyle çok belirtilmiştir ki artık bir klişe halini almıştır.

Eğer sonunda esinizin ne istediği ya da sizin ondan ne istediğiniz hakkında bir takım yanlış varsayımlara düşmeyecekseniz, esinizle konuşmak ve onu dinlemek her ilişkinin ana temelini oluşturmalıdır.

İste size iyi bir iletişim için 10 ipucu. Erkekler ile kadınlar arasındaki farklılıklar ve nasıl basa çıkılacağı ile ilgili tavsiyelerimizi de gözerdi etmeyin...

1. Zaman bulun
Asla esinizle başkalarında bulunduğu ortamlarda, bir barda önemli bir şeye karar vermeyin. Sadece ikinizin olduğu bir zaman yaratın, televizyonu kapatın ve elinizdeki konuya konsantre olun.

2. Dikkatinizi dağıtmayın.
Mümkün olduğu kadar çok göz temasında bulunun. Birçok kişi bunun kanepeden ziyade yemek masasında daha rahat sağlanabildiğini düşünür, ama her ikiniz için de neresi uygunsa orayı seçin.

3. “Hissediyorum ki.....”
Cümlenize “Hissediyorum ki.....” diye başlayın. Bu iki şey için önemlidir. Ne hissettiğinizi düşünmek zorunda kalacaksınız ve her an söz saldırısında bulunacağınızı düşünen esinizin tüylerinin diken diken olmasını engellemiş olacaksınız.

4. Dinleyin.
Dinlemek bir çeşit sanattır. Esinizin konuşmasını bitirmesine izin verin, sabırlı olun ve o konuşurken söyleyeceği kritik bir şeye karsı kendinizi nasıl savunacağınızı düşünmeyi bırakın.

5. Onu anlamaya çalışın
Esinizin size söylediklerini anlamaya çalışarak onlara doğru yanıtı vermeye gayret edin. “Sanirim bunu söylemek istiyorsun ki.......” gibi yanıtlarla onu anladığınızı gösterin. Bu her iki tarafa da ayni kulvarda olduğunuzu hissettirecektir.

6. Uyumlu olun
Eğer isler kızışıyorsa ilimli davranmaya gayret edin. Bunun bir rekabet olduğunu asla düşünmeyin.

7. Ufak ufak halledin
Eğer büyük bir karar almanız gerekiyorsa ya da hileli bir meseleyi halletmeniz lazımsa olayları ufak parçalara bölün ve her gün birazını çözümlemeye çalısın. Sonunda her şeyin daha açık ve belirgin olduğunu göreceksiniz.

8. Açık olun
Belirsiz olmak yerine kesin ve açık olun. Mesela “arabayla ilgili hiç bir şey yapmıyorsun” yerine“ arabaya Perşembe günleri benzin koymanı isterdim” deyin. Böylece esiniz ne istediğinizi bilecek ve genel bir kritikle yaklaşmanıza göre daha az kırılacaktır.

9. Onun moduna uyum sağlayın
Bazı konulara gülmek normaldir ama ortaya atılan bir espri konuşmayı etkileyerek bazen de olayı tersine çevirebilir.

10. Ona karşı gelmeyin
İsimler takmanın, aşağılamanın hatta hafifçe kasıtlı davranmanın bile iyi bir iletişimde yeri olamaz. Konuya sadık kalın ve asla esinize karşı gelmeyin