BİREYSEL GELİŞİM
 

 

İnsan İsterse 

  Can KÜÇÜKALİ 

Yazarımızın yayınları hakkında görüşlerinizi ve yorumlarınızıkucukali@su.sabanciuniv.edu ulaştırabilirsiniz.

Ana Sayfa
 
Aile Sorunları
Çocuk Refahı
Engelli
Gençlik
Sosyal Sorunlar
Tıbbi Sosyal Hizmet
Yaşlılık

Mesleki Bilgiler

SHU Araştırmaları
SHU İsim Listesi
SHU Yayınları
İnsan Hakları
Sosyal Siyaset
Sosyoloji
Söyleşiler
Psikoloji
 

 

 

 
nsan isterse neler yapabilir? Bunu hiç düşündünüz mü? Hemen bir bakalım gerçekten isteyen bir insanın neler yapabileceğine;

450 ytl ile ev geçindirebilir.

Eğer çok isterse 450 ytl olan maaşını 4500 ytl’ye çıkarabilir.

Küresel ısınmayı durdurabilir.


Yakın çevresiyle olan tüm ilişkilerini kendi istediği gibi yönlendirebilir, kontrol edebilir.

Savaşları durdurabilir, suçluları cezalandırabilir, ya da suça zemin hazırlayan tüm faktörleri ortadan kaldırabilir.

Çocuk işçiliğini önleyebilir.

Kadına yönelik şiddeti ortadan kaldırabilir.

Her şeyi her zeminde korkmadan söyleyebilir.

İşte yukarıda da gördüğümüz gibi isteyen biri için bunların hiçbiri gerçek bir sorun değildir. Yoksa sizin bu ufacık listede bile yapamadıklarınız mı var? Neyse, çok üzülmeyin, bir veya iki başarısızlık sizi yıldırmamalı. Eğer çok isterseniz onları da günün birinde yapabilirsiniz. Yoksa hiçbirini gerçekleştiremediğinizi mi fark ettiniz? Ama bu olanaksız. Bu listede hem kendinizle hem de çevrenizle ilgili hedefler var. Bu listedeki hemen hemen hiçbir şeyi gerçekleştiremediğinizi düşünüyorsanız artık kendinize dönmeli ve bunları ne kadar istediğinizi sorgulamalısınız!

Hepimiz şundan eminiz ki, bazı şeyleri yaşamımız boyunca istesek bile değiştirme olanağına sahip olamayacağız. Bunun bizim bunları ne kadar istediğimizle alakası yoktur. Değiştirme olanağının şansla örtüştüğü noktalar oldukça sınırlıdır ve belki de tüm bir insanlık trajedisini ifade eder. Kişisel gelişimimizin imkanı, ancak içinde yaşadığımız toplumun sorunları ve sınırları ele alındığında tartışılabilir. Toplumun, kişinin gelişimini engelleyen bir yapı olarak görülmesi ve bireyin topluma rağmen kendini gerçekleştirme uğraşı, son dönemlerde çok sığınılan bir yöntem haline geldi. Belirli noktalarda başarılar alındığı kesin olmakla beraber bu kazanımlar, bireyin topluma kesin olarak yabancılaşmasının önünü açtığından orta ve uzun vadede hezeyanlara dönüşebilirler. Bir insan, çocuk suçluluğunun hızla arttığı, işsizliğin hiç düşmediği, güvenlik sorununun bu toplumsal problemlerin sonucu olarak kanayan yaraya dönüştüğü bir ortamda nasıl rahat yaşayabilir? En fazla maddi imkanları doğrultusunda bu sorularla birinci elden yüzleşmesi gerekmeyen ortamlara ve ilişkilere yönelecek ama günü geldiğinde bu sorunlar yine onu fildişi kulesinde bulacaktır. Diğerleri için böyle kısa vadeli bir çözümden bahsetmek bile mümkün değildir.

Yoksa şu bir gerçektir ki, birçok insan, kişisel yaşamlarında hiç olmadıkları kadar bencil ve hatta solipsist (varlığı sadece kendi varlığının ve algısının sınırları içinde tanımlayan) bir tavır takınabilmektedir. Siz konuşurken boş gözlerle bakan, beylik laflarla üzüntü ve sevincinizi paylaşma görüntüsü sergileyen, sürekli kendinden bahseden insanları gözünüzün önüne getirecek olursanız, kimin ne kadar geliştiği ve gelişemediği konusunda yeni bir bilanço çıkarabilirsiniz.

Son olarak insanın tekil olarak istediği her şeyi gerçekleştirebileceği önermesi yanlıştır. Ama insanlar eğer isterlerse ve birbirlerinin farkına varacak olurlarsa birçok şeyi değiştirebilir ve gerçekleştirebilirler.


©Sitemize ait yazılarımızı izin almadan yayınlanmamasını talep etmekteyiz. Kaynak göstermek ve izin almak etik kuraldır.

 

 

 BİZE YAZIN
     Sosyal Hizmet Uzmanı Web Sitesi
     E-Posta : sosyalhizmetuzmanlari@gmail.com

   

© Copyright 2011
www.sosyalhizmetuzmani.org