Ana Sayfa||Araştırmalar ||Editör ||Site  Haritası|  

ENGLISH |DEUTSCHE 

Sosyal Hizmet Mesleği
Mesleki Bilgiler
SHU Yazıları
SHU Yayınları
SHU Araştırmaları
SHU İsim Listesi
Sosyal Hizmet Alanları
Çocuk Refahı
Gençlik Alanı
Yaşlılık ve Sorunları
Aile Sorunları
Sosyal Sorunlar
Engeliler ve Sorunları
Tıbbi Sosyal Hizmet

İş İlanları

Kurum İlanları
Eleman İlanları
İş İlanı Verme
Bireysel Gelişim
Bireysel Gelişim
NLP
Toplam Kalite
Beden Dili
İletişim Bilgisi
Halkla İlişkiler
Ana-Baba Okulu
Sosyal Bilimler
Sosyoloji
Psikoloji
Sosyal Siyaset
Sosyal Siyaset Bilgileri
Kitap / Sanat
Kültür/Sanat
Kitap Tanıtımı
İnsan Hakları Bilgileri

 


 

İNSANI DÜŞÜNMEK/DÜNYA’NIN MAĞDURLARI


Aziz ŞEKER / Sitemiz Yazarı
shuaziz@gmail.com


İNSANI DÜŞÜNMEK/DÜNYA’NIN MAĞDURLARI

Aziz Şeker’in İnsanı Düşünmek/Dünya’nın Mağdurlar isimli kitap çalışması Şubat 2012’de SABEV Yayınlarından çıktı. Kitapta, kadın ve çocuk refahı sorunları, insan hakları ve sosyal sorunlar, sosyal politika arayışı ve küreselleşme, sanat konuları gibi alanlarda yazılmış birçok metin bulunmaktadır.

Yazarın kitabıyla ilgili olarak ön sözde şu şekilde bilgi verilmektedir: “Dünyanın her günü 35 bini aşkın insan açlıktan ölüyor. 21. Yüzyıla yorgun bir şekilde girdi dünya… 20. yüzyıl savaşlarla, yoksullukla, doğal afetlerle sarılı çağ yanındaki bir yüzyıl gibi geçti. 21. yüzyılın şu ön yıllarında da insani gelişim göstergeleri toplumsal eşitsizlik verileriyle dolu. Uluslararası Göç Örgütü: Avrupa'da yılda 120 bin çocuk ve genç kızın seks sektörüne kurban edildiğini sakınmadan söylüyor. Birleşmiş Milletler kaynakları yeryüzünde 30 milyonu aşkın insanın sığınmacı konumda olduğunu ifade ediyor. Dünyada 300 milyon çocuk, çalışma yaşamında çocuk haklarını ihlal edercesine çalıştırılıyor. Yalnızca Latin Amerika'da 100 milyon çocuğun sokaklarda yaşadığı artık bilinen bir sosyal gerçek. Avrupa vatandaşlarının 3 milyonu evsiz, 20 milyonu işsiz ve 30 milyonu da yoksulluk sınırının altında hayat mücadelesi veriyor. Dünyanın diğer bölgeleri ise sosyal eşitsizlikleri daha bir derinden yaşıyor.

Dünyanın adaletsiz, barışsız, güçlü ekonomik şirketlerin dünyası olduğu muhakkak. En tepedeki 358 ‘küresel milyarder’in bugünkü serveti en yoksul  2,3 milyar insanın (dünya nüfusunun %45’i) toplam servetine eşit.
Küreselleşmenin hoyrat sonuçları, yoksullaşma, terör, sosyal güvenlik sorunları, insan hakları ihlalleri, işsizlik, cinsiyet eşitsizliği, çevresel sorunlar, şiddet, sosyal dışlanma, ayrımcılık, nükleer tehdit, HIV, dünyanın çözmesi gereken sorunlar, yani 21. yüzyıl insanlığının…

21. yüzyıl; insan hakları felsefesini kurumsallaştırmadığı, mücadele stratejilerinin toplumsal dayanışmayı ve sosyal adaleti gözetmediği, sosyal sorunların çözümünde küresel işbirliğinin önünün açılmadığı, küresel gelir dağılımı adaleti sağlanmadığı sürece sosyal sorunlar yüzyılı olacak, dünyanın birçok bölgesine B(rezilya) tarzı bir yaşam biçimi yayılacaktır…

Çalışmamızda yüzyılımızın sosyal sorunlarından bazılarını kritik edeceğiz, yer yer sanatın kapısını çalacağız. Metinlerde kullandığımız veriler son yılları kapsayan araştırmalarla ilgili okumalardan çıkardığımız sonuçlardır. Bu nedenle aslında İnsanı Düşünmek kitabı, sosyal sorunlarla ilgili alanlarda kafa yoran, emek harcayan ve yaklaşım geliştiren entelektüellere çok şey borçludur. Konularda adını verdiğimiz ya da bilmeden unuttuğumuz, bilgilerinden yararlandığımız bu insanları saygıyla selamlıyoruz.

Kalemin gücü, insancıl bir dünya ütopyasının mürekkebinden beslenmektedir. Güzel günlerde yaşamak için umut insanın üzerinde olsun…

”Yazarın Özgeçmişi
İstanbul. 1976. Lisans. Hacettepe Üniversitesi SHB (1999).Yüksek Lisans. Cumhuriyet Üniversitesi. Sosyoloji (2006).
Yayınlanmış kitapları: Anısı Beyaz (Şiir, 2002); Ne Gün Batsın Karanlıklar Çöksün Ne de (Deneme, 2003); Suya Düşen Yüzün (Şiir, 2003: SES 6. Kültür Sanat Yarışması Şiir Özendirme Ödülü); Anılar Suya Düşse (Öykü, 2004); Küreselleşen Dünya'da Geleceğin Sosyal Hizmeti (Ankara: SABEV: 2004); Sosyal Hizmetin Sefaleti (Ankara: SABEV: 2006); Sosyal Hizmette Paradigma Arayışları (Ankara: SABEV: 2006); Sosyal Hizmetin Hayaletleri-Başka Bir Sosyal Hizmet Mümkün (Ankara: SABEV: 2007); Sosyal Çalışma Mesleği (Ankara: SABEV: 2008); 101 Soruda Sosyal Çalışma ve Sosyal Hizmetler (Ankara: SABEV: 2009); Ayrılıklar Güzelse (Öykü, Ankara: SABEV: 2009); Topluma Hizmet Uygulamaları (Ankara: NOBEL: 2009) Küreselleşme ve Sosyal Devlet-Yeni Bir Sosyal Politika Arayışı (Söyleşiler, Ankara: SABEV: 2010); Sosyal Hizmetlerde Etik-Sosyal Bilimlerde Bir Uygulama Alanı Kılavuzu (Ankara: SABEV: 2011); Bir Anadolu Ozanı-Yaşar Kemal (Ankara: Eğiten Kitap Yay: 2011)

Kitap: İnsanı Düşünmek/Dünyanın Mağdurlar. SABEV Yay. Ankara. Şubat 2012. s. 240
İsteme Adresi: sabev@sabev.org.tr

 


               Bize Ulaşın

Google
 

 

 

UYARI! ©Sitemize ait yazılarımızı izin almadan yayınlanmamasını talep etmekteyiz.Her hakkı saklıdır.