Ana Sayfa||Araştırmalar ||Editör ||Site  Haritası|  

ENGLISH 

Sosyal Hizmet Mesleği
Mesleki Bilgiler
SHU Yazıları
SHU Yayınları
SHU Araştırmaları
SHU İsim Listesi
Sosyal Hizmet Alanları
Çocuk Refahı
Gençlik Alanı
Yaşlılık ve Sorunları
Aile Sorunları
Sosyal Sorunlar
Engeliler ve Sorunları
Tıbbi Sosyal Hizmet

İş İlanları

Kurum İlanları
Elaman İlanları
İş İlanı Verme
Bireysel Gelişim
Bireysel Gelişim
NLP
Toplam Kalite
Beden Dili
İletişim Bilgisi
Halkla İlişkiler
Ana-Baba Okulu
Sosyal Bilimler
Sosyoloji
Psikoloji
Sosyal Siyaset
Sosyal Siyaset Bilgileri
Kitap / Sanat
Kültür/Sanat
Kitap Tanıtımı
İnsan Hakları
İnsan hakları Bilgileri

 

  Hızlı Erişim
 

Google
 
Web www.sosyalhizmetuzmani.org

IRAK ÇOCUKLARI VE SAVAŞIN ETKİLERİ

  Sezer Domaç

Kanada da kurulmus olan savas ve çocuklar adi altinda ki arastirma ekibi, Irakta ki 12 ile 13  milyon arasinda çocugun, savas oncesi ciddi anlamda pskolojik ve fizyolojik travma ile karsi karsiya kaldigini uyariyor.  Saglik, beslenme uzmanlarindan ve çocuk psikologlarindan olusan bu ekip savas öncesi yaptiklari çalismalari anlatan yazilarinda savas öncesi ve savas sirasinda çocuklarin yasadiklari ve yasayacaklari sosyo-psikolojik ve fizyolojik zararlardan bahsediyorlar. Bu calismaya göre (savas ve çocuklar – Kanada 2003) savas baslamadan önce bile çocuklarin  ruhsal ve fiziksel sagliklarinin kotulestigi ve çocuklarin çevrelerinde gelisen gerginliklerden dolayi uykusuzluk, umutsuzluk, beslenme, zihinsel travma, korkulu ruyalar ve konsentrasyon (bir konuya odaklasamama) gibi buyuk sorunlarla karsilatiklari belirtiliyor.

 Savas öncesi Bagdat, Basra ve Kerbala da 100 aile ile yapilan anketlerde elde edilen bilgiler dogrultusunda yaklasik 12-13 milyon Irakli çocugun surekli buyuk bir korku icinde yasadiklarini ortaya cikaran bu arastirmaya göre çocuklarin buyumekten korktuklarini ve buyuklerinin basina gelenlerin onlarinda bir gun basina gelme olasiligi oldugunu dusunmeleri travmanin ne kadar derin yaralar açtigini bizlere gosteriyor.

 Cocuklarin buyuk bir guvensizlik ve korku içinde olduklarini bildiren bu arastirma da bir çok çocugun kabus gördugunu, altlarini istlatma gibi problemler yasadigini, aile icersinde dislanmis hissettiklerini (detachment) ve %40 lik bölumunun de hayatin  yasamaya degmedigini ve depresyon yasadigi bildiriliyor.

 Uzmanlar 5 yasindan kuçuk her 3 cocuktan 2 sinin açliktan ve ishalden dolayi ölumle pencelestigini ve  daha savas baslamadan önce uygulanan ambargodan dolayi  saglik yardimi alamadiklarini ve 1991 savasi sirasinda atilan (depleted uranium) bombalardan dolayi birçok cocugun kanser’e yakalandigini da belirtiyorlar. Simdi yasanilan savasta ise atilan bombalarin olusturdugu psikolojik zararin yanisira  fiziksel zararlarin da uzun yillar devam edecegi ve birçok çocugun kalici fiziksel ozurluluge sahip olacagi gerçegini  kabul etmeliyiz. Populasyonun %60 lik kismi su bulunamadigi icin yasamlarini tehdit eden pek cok hastalikla karsi karsiya kalmaktalar.

 Arastirmayi yapan ekip, Irakli çocuklarin 1 nci Korfez savasindan beri uygulanan ambargodan dolayi kiliniksel boyutlara ulasan bir travma yasadiklarini ve bu travmanin savas boyunca katastrofik yani felaket boyutlara ulasacagini da bildiriyorlar. Nitekim su anda bati medya sinin kisitlida olsa da aktardiklarina bakildiginda çocuklarin, yaslilarin ve özürlü insanlarin, saglik hizmetlerine muhtaç olan insanlarin savastan en cok zarar gorduklerini soyleyebiliriz. Ozellikle savas bölgelerinden çikamayan ve humanitarian yardimin yapildigi alanlara ulasamiyan yasli, özürlü ve çocuklarin yasadigi drama hic bir toplumun hak etmedigi adeletsizliktir ve batinin humanist degerlerine tamamen tezat düsen bir durumdadir.

 Bugün bir cok medya kurulusu savasin altinda yatan nedenleri ve yaratacagi sonuçlari anlatmak ve halki bilinclendirmek yerine, savasi hakli haksiz gerekceleriyle olagan, yasanilabilir, dunyevi bir gerçek gibi sunuyorlar. Hangi güç, hangi anlayis ve hangi gerekçe bir savasi hakli kilabilir. Bir çocugun kalbine nefret tohumlari ekmektir savasin olabilicek en kotu sonucu. O çocuk ki korpecik kalbiyle dünyaya sevgiyle bakan.

 Sezer Domaç (Bsc, Dip/MA in SW)

Beyin Travma Rehabilitasyon Ekibi

Leicester Hastanesi-Ingiltere

 s.domac@ntlworld.com

 Kaynakca:www.warchild.ca

 Community Care Magazine (2003) Letters ot the editor. 1-Nisan-2003. London

 

 

 


 
 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

©Sosyal Hizmet Uzmanı Web Sitesi