Sosyal Hizmet Mesleği

Bilgiler
Yayınları
Araştırmalar
 


Sosyal Hizmet Alanları

Çocuk
Gençlik
Yaşlılık
Aile
Sosyal Sorunlar
Engeliler
Tıbbi Sosyal Hizmet


Kaynak Bilgiler

Bireysel Gelişim
Sosyoloji
Psikoloji
İnsan Hakları
İletişim Bilgisi

 

 

 

 

 
 ANA SAYFA


İSPANYA’DA AYRIMCILIK ÜZERİNE GENÇLİK PROJESİ

  İlyas Ali DAŞTAN

Sosyal Hizmet Uzmanı
dastanilyas@gmail.com 
 

 

Hayata dair yeni tecrübe ve fikirler edinmek için yeniliklere ve farklı düşüncelere açık olmak gerekiyor…

Farklılık, kimi zaman hayata katılacak bir artı olarak görülmekten ziyade dışlanılan, kabul edilmekte güçlük çekilen bir durum olarak ortaya çıkmaktadır. Irk, renk, din, dil, cinsiyet, cinsel tercih, etnik köken, özürlülük ve daha birçok konuda geçmişten bu güne kadar bir ayrımcılık yapıldığını kabul ederek başlamak gerekiyor.

Farklılıkları kabul etmek ve savunmak hayata bakış açımız ile ilgilidir. Kabul düzeyimizi belirleyen etmenler nelerdir? Kimi insan eşcinsel ilişkileri görmeye bile tahammül edemezken kimisi de eşcinsellerin evliliklerine izin veren yasaların çıkarılması için canla başla çalışmaktadır. Benzer durum göçmenlerin ya da Çingenelerin haklarının savunulması konularında da yaşanmaktadır.

Bu çekişmeler, sorunlar, kavgalar dünyanın her bölgesinde yaşanmaktadır. Ayrımcılık ve sosyal dışlanma konusundaki hassasiyeti değerlendirmek ve duyurmak gereklidir.

Siyah-beyaz kategorileştirmesinin yanlışlığını ortaya koyarak ve bu konuda farklı ülke bakış açılarını görmek amacıyla 16-29 Eylül 2008 tarihleri arasında İspanya’nın Toledo şehrinde Romanya, Malta ve Türkiye’den gelen gençlerle, gençlik değişim projesi düzenlenmiştir.

İspanya Ulusal Ajansı tarafından kabul edilerek bütçesi karşılanan “Play Culture” adlı proje çok taraflı gençlik değişim projesi olarak “La Cumbre Gençlik Derneği” tarafından yürütülmüştür.

Projenin amacı farklı kültürlerde yaşanan ayrımcılık ve sosyal dışlanmışlık konularını tartışmak ve belirlenen bir ayrımcılık konusunu sanatsal teknikler kullanarak (müzik, dans, tiyatro, resim vb) ifade etmek ve gençlerin sanatsal ifade yollarını tanımalarını ve bu konudaki yeteneklerini geliştirmelerine olanak vermektir. Ortaya çıkarılmak istenen mesaj farklılıkların bir arada olmasının önemini vurgulamaktır.

Farklı ülke kültürlerinden gelen gençlerin tanışması ve kaynaştırılması amacıyla oynanan oyunlar ve aktiviteler ile grup dinamiği oluşturulmaya çalışılmıştır. Irk, renk, din, dil, cinsiyet, cinsel tercih, etnik köken gibi konularda birbirinden tamamen farklı olan grup öncelikle kendi içerisindeki farklılıkları kabul edip çeşitliliğe saygı duyarak projenin ruhunu yakalamıştır.

Grup dinamiği ve bütünlüğü sağlandıktan sonra ülkelerin sosyal, ekonomik ve kültürel özelliklerine göre ortaya çıkan ayrımcılık konuları dört başlık altında toplandı ve oluşturulan karma gruplara dağıtıldı. Projede üzerinde çalışılan dört ana başlık şunlardır: Özürlülük, eşcinsellik, göçmenler ve Çingeneler’in hayatta yaşadıkları dışlanmışlık ve ayrımcılık olaylarını sanatsal olarak ifade edebilmek.

Çalışmanın yöntemi olarak belirlenen okul dışı eğitim teknikleri ile gençlerin birbirlerinin deneyim ve bilgilerinden yararlanmaları sağlanmıştır. Günlük olarak düzenli bir şekilde yaratıcı atölye çalışmaları yapılmıştır. Bu sayede yapılan serbest çağrışım ve fikir alışverişleri ile çok çeşitli öneri ve yöntemler ortaya çıkmış ve bunlar arasından seçim yapılmıştır.

UNESCO tarafından dünya kültür başkenti olarak seçilen sanatçıların şehri Toledo’da farklı ülkelerin hazırladıkları ayrımcılık konulu sanatsal gösteriler halka açık bir salonda sergilenmiş ve dünyaya “farklılıkların hayatı zenginleştirdiği” mesajı verilmiştir.
 

 Editörler
Google
 

 


 


KURUMSAL VE BİREYSEL İŞ İLANLARI

 


 

SOSYAL MEDYA
 

 

Yasal Uyarı , Gizlilik Beyanı ve Künye

sosyalhizmetuzmani.org © Bütün hakları saklıdır.