Ana Sayfa||Araştırmalar ||Editör ||Site  Haritası|  

ENGLISH |DEUTSCHE 

Sosyal Hizmet Mesleği
Mesleki Bilgiler
SHU Yazıları
SHU Yayınları
SHU Araştırmaları
SHU İsim Listesi
Sosyal Hizmet Alanları
Çocuk Refahı
Gençlik Alanı
Yaşlılık ve Sorunları
Aile Sorunları
Sosyal Sorunlar
Engeliler ve Sorunları
Tıbbi Sosyal Hizmet

İş İlanları

Kurum İlanları
Eleman İlanları
İş İlanı Verme
Bireysel Gelişim
Bireysel Gelişim
NLP
Toplam Kalite
Beden Dili
İletişim Bilgisi
Halkla İlişkiler
Ana-Baba Okulu
Sosyal Bilimler
Sosyoloji
Psikoloji
Sosyal Siyaset
Sosyal Siyaset Bilgileri
Kitap / Sanat
Kültür/Sanat
Kitap Tanıtımı
İnsan Hakları Bilgileri

 


İSPANYA’DA AYRIMCILIK ÜZERİNE GENÇLİK PROJESİ

        İlyas Ali DAŞTAN-Sitemiz Yazarı
 
           Sosyal Hizmet Uzmanı
              
dastanilyas@gmail.com


Hayata dair yeni tecrübe ve fikirler edinmek için yeniliklere ve farklı düşüncelere açık olmak gerekiyor…

Farklılık, kimi zaman hayata katılacak bir artı olarak görülmekten ziyade dışlanılan, kabul edilmekte güçlük çekilen bir durum olarak ortaya çıkmaktadır. Irk, renk, din, dil, cinsiyet, cinsel tercih, etnik köken, özürlülük ve daha birçok konuda geçmişten bu güne kadar bir ayrımcılık yapıldığını kabul ederek başlamak gerekiyor.

Farklılıkları kabul etmek ve savunmak hayata bakış açımız ile ilgilidir. Kabul düzeyimizi belirleyen etmenler nelerdir? Kimi insan eşcinsel ilişkileri görmeye bile tahammül edemezken kimisi de eşcinsellerin evliliklerine izin veren yasaların çıkarılması için canla başla çalışmaktadır. Benzer durum göçmenlerin ya da Çingenelerin haklarının savunulması konularında da yaşanmaktadır.

Bu çekişmeler, sorunlar, kavgalar dünyanın her bölgesinde yaşanmaktadır. Ayrımcılık ve sosyal dışlanma konusundaki hassasiyeti değerlendirmek ve duyurmak gereklidir.

Siyah-beyaz kategorileştirmesinin yanlışlığını ortaya koyarak ve bu konuda farklı ülke bakış açılarını görmek amacıyla 16-29 Eylül 2008 tarihleri arasında İspanya’nın Toledo şehrinde Romanya, Malta ve Türkiye’den gelen gençlerle, gençlik değişim projesi düzenlenmiştir.

İspanya Ulusal Ajansı tarafından kabul edilerek bütçesi karşılanan “Play Culture” adlı proje çok taraflı gençlik değişim projesi olarak “La Cumbre Gençlik Derneği” tarafından yürütülmüştür.

Projenin amacı farklı kültürlerde yaşanan ayrımcılık ve sosyal dışlanmışlık konularını tartışmak ve belirlenen bir ayrımcılık konusunu sanatsal teknikler kullanarak (müzik, dans, tiyatro, resim vb) ifade etmek ve gençlerin sanatsal ifade yollarını tanımalarını ve bu konudaki yeteneklerini geliştirmelerine olanak vermektir. Ortaya çıkarılmak istenen mesaj farklılıkların bir arada olmasının önemini vurgulamaktır.

Farklı ülke kültürlerinden gelen gençlerin tanışması ve kaynaştırılması amacıyla oynanan oyunlar ve aktiviteler ile grup dinamiği oluşturulmaya çalışılmıştır. Irk, renk, din, dil, cinsiyet, cinsel tercih, etnik köken gibi konularda birbirinden tamamen farklı olan grup öncelikle kendi içerisindeki farklılıkları kabul edip çeşitliliğe saygı duyarak projenin ruhunu yakalamıştır.

Grup dinamiği ve bütünlüğü sağlandıktan sonra ülkelerin sosyal, ekonomik ve kültürel özelliklerine göre ortaya çıkan ayrımcılık konuları dört başlık altında toplandı ve oluşturulan karma gruplara dağıtıldı. Projede üzerinde çalışılan dört ana başlık şunlardır: Özürlülük, eşcinsellik, göçmenler ve Çingeneler’in hayatta yaşadıkları dışlanmışlık ve ayrımcılık olaylarını sanatsal olarak ifade edebilmek.

Çalışmanın yöntemi olarak belirlenen okul dışı eğitim teknikleri ile gençlerin birbirlerinin deneyim ve bilgilerinden yararlanmaları sağlanmıştır. Günlük olarak düzenli bir şekilde yaratıcı atölye çalışmaları yapılmıştır. Bu sayede yapılan serbest çağrışım ve fikir alışverişleri ile çok çeşitli öneri ve yöntemler ortaya çıkmış ve bunlar arasından seçim yapılmıştır.

UNESCO tarafından dünya kültür başkenti olarak seçilen sanatçıların şehri Toledo’da farklı ülkelerin hazırladıkları ayrımcılık konulu sanatsal gösteriler halka açık bir salonda sergilenmiş ve dünyaya “farklılıkların hayatı zenginleştirdiği” mesajı verilmiştir.

 

 


               Bize Ulaşın

Google
 

 

 

UYARI! ©Sitemize ait yazılarımızı izin almadan yayınlanmamasını talep etmekteyiz.Her hakkı saklıdır.