Sosyal Hizmet Mesleği

Bilgiler
Yayınları
Araştırmalar
 


Sosyal Hizmet Alanları

Çocuk
Gençlik
Yaşlılık
Aile
Sosyal Sorunlar
Engeliler
Tıbbi Sosyal Hizmet


Kaynak Bilgiler

Bireysel Gelişim
Sosyoloji
Psikoloji
İnsan Hakları
İletişim Bilgisi

 

 

 

 

 
 ANA SAYFA

KARNE SENDROMU
Ahmet Hasan EROĞLU
 Aile Terapisti - Sosyal Hizmet Uzmanı
aheroglu59@hotmail.com

 

 Karne döneminde öğrenciler değerlendirilecek olmanın vermiş olduğu kaygıyı yaşar. Kötü karneyle ailesinden “kötü evlat”, “beceriksiz, işe yaramaz çocuk” gibi geribildirim alacağını düşünen çocuklarda evden kaçma, karne notlarında değişiklik yapma veya intihar teşebbüsünde bulunma gibi davranışlar görülebilir ve karne dönemi hem öğrenci hem de aile için kabusa dönüşebilir. Bu nedenle karne döneminde çocuğunuza yaklaşımda bilmeniz gereken önemli ipuçları var.
Öncelikle çocuğun karnesini görmeden önce yorumda bulunulmamalıdır. Örnek olarak, “karnede zayıfın olursa eve gelme ha!”, “zayıfın olursa sana tatil yok!” … gibi yanlış yaklaşımlar bireyin kişilik gelişimini zedelemektedir. Oysa ki çocuğunuzun yaşama sevinci ve hayatı yorumlayışı, güvenilirliliği, saygılı olması, sosyal ilişkilerinde ki başarısı ve sağlığı karne başarısından çok daha önce gelmektedir. Bunun yerine “karneni al gel ailecek bir değerlendirmede bulunuruz yavrum” şeklinde ne olursa olsun, ailenin çocuğunu sevdiği ve yanında olduğu mesajını veren ifadeler kullanılmalıdır.
Kötü karneye sert tepki göstermek ve çocuğu diğer insanların yanında alay edip aşağılamak okuldan soğutabilir. Özellikle ilköğretim 1. kademedeki çocuklar için ailenin ve çevrenin onayını almak özgüven gelişimi için çok önemlidir. Bu nedenle karneler değerlendirilirken çocuğu teşvik edici ifadeler kullanılmalıdır. Örnek olarak “matematiğin 3 düşmüş aferin ama ben senin daha iyisini yapacağına inanıyorum” şeklinde ifadeler kullanılabilir.
Başarısızlık nedenleri çocuğun onurunu zedelemeden iyi tahlil edilmelidir . Okuldan mı, aileden mi, öğretmenden mi yada çocuğun ruh dünyasın da sıkıntı oluşturan bir takım psikolojik sebepler mi veya dikkat eksikliği gibi yapısal bir takım bozukluklar mı? Bunların masaya yatırılması gerekiyor. Ayrıca çocukların ilköğretim, 1. kademeden 2. kademeye, 8. sınıftan lise 1. sınıfa, çocukluktan ilk ergenlik dönemine geçişte, taşınma sonucu şehir ve okul değişikliklerinde uyum süreci yaşadığı için başarılarında geçici düşmeler olabileceği unutulmamalıdır.
İyi karneleri ise takdir etmek ve ödüllendirmek çok önemli. Ancak kimi aileler çocuğun yaşına uygun olmayan, aile bütçesini zorlayacak abartılı maddi hediyelerle çocuklarını ödüllendirdiklerini düşünmektedirler. Bu durumda çocuk her başarısında yada yerine getirmesi gereken sorumluluklarında aileden sürekli maddi imtiyaz veya hediye bekler olmaktadır. Karneyi ödüllendirirken çocuğu fark etmek, takdir etmek gibi manevi ödüllendirmeleri, çocuğun ihtiyaçlarına uygun, makul maddi ödüllerle desteklemek ruhsal gelişimi için daha sağlıklıdır.

 

 Editörler
Google
 

 


 


KURUMSAL VE BİREYSEL İŞ İLANLARI

 


 

SOSYAL MEDYA
 

 

Yasal Uyarı , Gizlilik Beyanı ve Künye

sosyalhizmetuzmani.org © Bütün hakları saklıdır.