Ana Sayfa||Araştırmalar ||Editör ||Site  Haritası|  

ENGLISH |DEUTSCHE

Sosyal Hizmet Mesleği
Mesleki Bilgiler
SHU Yayınları
SHU Araştırmaları
SHU İsim Listesi
Sosyal Hizmet Alanları
Çocuk Refahı
Gençlik Alanı
Yaşlılık ve Sorunları
Aile Sorunları
Sosyal Sorunlar
Engeliler ve Sorunları
Tıbbi Sosyal Hizmet

İş İlanları

Kurum İlanları
Elaman İlanları
İş İlanı Verme
Bireysel Gelişim
Bireysel Gelişim
NLP
Toplam Kalite
Beden Dili
İletişim Bilgisi
Halkla İlişkiler
Ana-Baba Okulu
Kaynak Bilgiler
Sosyoloji
Psikoloji
Sosyal Siyaset Bilgileri
Kültür/Sanat
Kitap Tanıtımı
İnsan Hakları Bilgileri

 

 

Google
Web sosyalhizmetuzmani.org

  

                                  KARNE SENDROMU.....
                             Ahmet  Hasan EROĞLU 
 
    Aile Terapisti - Sosyal Hizmet Uzman/Sitemiz Yazarı

Yazarımızın yayınları hakkında görüşlerinizi ve yorumlarınızı
    aheroglu59@hotmail.com ulaştırabilirsiniz.

Karne döneminde öğrenciler değerlendirilecek olmanın vermiş olduğu kaygıyı yaşar. Kötü karneyle ailesinden “kötü evlat”, “beceriksiz, işe yaramaz çocuk” gibi  geribildirim alacağını düşünen çocuklarda  evden kaçma, karne notlarında değişiklik yapma veya intihar teşebbüsünde bulunma gibi  davranışlar görülebilir ve karne dönemi hem öğrenci hem de aile için kabusa dönüşebilir.  Bu nedenle karne döneminde çocuğunuza  yaklaşımda  bilmeniz gereken önemli ipuçları var.
Öncelikle çocuğun karnesini görmeden önce yorumda bulunulmamalıdır. Örnek olarak, “karnede zayıfın olursa eve gelme ha!”, “zayıfın olursa sana tatil yok!” … gibi yanlış yaklaşımlar bireyin kişilik gelişimini zedelemektedir. Oysa ki çocuğunuzun yaşama sevinci ve hayatı yorumlayışı, güvenilirliliği, saygılı olması,  sosyal ilişkilerinde ki  başarısı  ve sağlığı karne başarısından çok daha önce gelmektedir.  Bunun yerine “karneni al gel ailecek bir değerlendirmede bulunuruz yavrum” şeklinde ne olursa olsun, ailenin çocuğunu sevdiği ve yanında olduğu mesajını veren ifadeler kullanılmalıdır.

Kötü karneye sert tepki göstermek ve çocuğu diğer insanların yanında alay edip aşağılamak okuldan soğutabilir.  Özellikle ilköğretim 1. kademedeki çocuklar için ailenin ve çevrenin onayını almak özgüven gelişimi için çok önemlidir. Bu nedenle karneler değerlendirilirken çocuğu teşvik edici ifadeler kullanılmalıdır. Örnek olarak “matematiğin 3 düşmüş aferin ama ben senin daha iyisini yapacağına inanıyorum” şeklinde ifadeler kullanılabilir.
Başarısızlık nedenleri çocuğun onurunu zedelemeden iyi tahlil edilmelidir . Okuldan mı, aileden mi, öğretmenden mi yada çocuğun ruh dünyasın da sıkıntı oluşturan bir takım psikolojik sebepler mi veya dikkat eksikliği gibi yapısal bir takım bozukluklar mı?  Bunların masaya yatırılması gerekiyor. Ayrıca çocukların ilköğretim, 1. kademeden 2. kademeye, 8. sınıftan lise 1. sınıfa, çocukluktan ilk ergenlik dönemine geçişte, taşınma sonucu şehir ve okul değişikliklerinde   uyum süreci yaşadığı için başarılarında geçici düşmeler  olabileceği unutulmamalıdır.
İyi karneleri ise takdir etmek ve ödüllendirmek çok önemli. Ancak kimi aileler çocuğun yaşına uygun olmayan,  aile bütçesini zorlayacak abartılı maddi  hediyelerle  çocuklarını ödüllendirdiklerini düşünmektedirler. Bu durumda çocuk  her başarısında yada yerine getirmesi gereken sorumluluklarında  aileden sürekli maddi imtiyaz veya hediye  bekler olmaktadır. Karneyi ödüllendirirken çocuğu  fark etmek, takdir etmek gibi manevi ödüllendirmeleri,  çocuğun ihtiyaçlarına uygun, makul maddi ödüllerle desteklemek ruhsal gelişimi için daha sağlıklıdır.