Sosyal Hizmet Mesleği

Sosyal Hizmet Alanları

Sosyal Kaynak
Bilgiler

İnsan Kaynakları

         

Tüm Söyleşilerimiz

Söyleşilerimiz,sitemiz adına
editörümüz ve yazarımız
 Aziz ŞEKER tarafından gerçekleştirilmiştir.NEDEN İNTERNET NEDEN SOSYAL HİZMET?
Söyleşi

(SHU Aziz ŞEKER - SHU Kemal GÖKCAN)
Aralık 20005

 

 

A. ŞEKER : Biz sizi tanıyoruz. Ama yalnızca sosyal hizmet uzmanı web sitesinin kurucusu ve editörü olarak. Kimdir Kemal GÖKCAN? Bize kendinizi tanıtır mısınız?

K.GÖKCAN : Kars/Sarıkamış doğumluyum. Çocukluk ve gençlik dönemim dans eden karlar ülkesi olarak bilinen Sarıkamış’ta geçti. 1987 yılında H.Ü. SHYO’dan mezun oldum. İlk görev yerim Sakarya Yetiştirme Yurdu; burada SHU olarak bir süre görev yaptım. Bu ilin daha sonra diğer kurumlarında hem SHU hem de İdareci olarak 8 yıl çalıştım. 1996 yılında ise Zonguldak Spastik Çocuklar Merkezinde SHU olara göreve başladım. Aynı yıl Karaelmas Üniversitesi Hemşirelik YO’nda 7 yıl kadar sürecek olan İletişim ve Halkla İlişkiler konusunda öğretim görevliliğinde de bulundum. İki kez mastır eğitimi yapmak için müracaat ettim. Ama tamamlayamadım. Sorun bana göre eğitimi tamamlayamamaktan ziyade bir anlayış farklılığıydı. Ayrıca bu yıllar Sosyal Rehabilitasyon alanında SHÇEK ve Üniversite ile ortak 3 yıl araştırma yaptık. 2001 yılından beri Çaycuma İlçe Sosyal Hizmetler ve Çaycuma Rehabilitasyon Merkezlerinde Müdürlük yapmaktayım.

Evliyim. Hazal Deniz ve Dilan adlı iki de kızım var.

Sıradanlığın dışındayım, toplumsal muhalefette bir birey olarak kendimi algılıyorum. Belki bunda Sarıkamışlı olmanın verdiği kültür etkili olabilir. Türkü dinlemeyi severim. Ama çok istememe rağmen de bağlama çalamadım.

A. ŞEKER : Bu saygın meslek sitesinin geçmişinden kısaca bahseder misiniz?

K.GÖKCAN : Sitemiz ilk olarak 1999 yılındahttp://www.geocities.com/kemalgokcan adlı yerden ücretsiz alanda hizmete başladı. Amatörce yapılan bir siteydi. Belirttiğim yılda Internet yaygın olmadığı gibi çok azda web sitesi vardı. Bu özelliğiyle Sosyal Hizmet Uzmanı Web sitesi Türkiye’nin ilk meslek sitesidir. Bu yeri daha sonrahttp://www.sosyalhizmetuzmani.com yönlendirdik. Bu dominle de 2 yıl hizmet verdi. Bu domini uzatma süresinde uzatamadık. 2002 yılından bu yana dahttp://www.sosyalhizmetuzmani.org profesyonel bir hosting üzerinden hizmet vermektedir. Ben, siteyi ilk kurduğumuzda site trafiği 50 MB ulaşınca çok mutlu oluyorduk. Bugünkü hit rakamlarının hayalini bile kuramazdık. Şimdi aylık 100 CIG zorluyoruz.Bugünkü trafik ise başlangıç durumunun 2000 katı fazladır. Aylık hitimiz artık milyon, bu rakamlar bir Meslek ve Sosyal Bilim Sitesi için inanılmaz rakamlardır. Sitemiz tüm ulusal basında ve ulusal tv Internet programlarında tanıtıldı ve tanıtılmasına devam edilmektedir. Bir çok yazar köşe yazılarında övgü ile sitemizden bahsetti. Ben bunları bazen takip edemem, izleyen ve okuyan dostlarımız e-maille bildirdiler. Bir çok popüler site yayınlarımızı aldı, ancak beni üzen izin almadan ve kaynak göstermeden yayınlarımızı alan kişilerin olmasıydı. Bu emeğe büyük bir saygısızlıktır. Bu gün sitemiz 3 dilde yayın yapan tüm arama motorlarında kayıtlı, bir çok yurttaşımızın tanıdığı, çok popüler bir site, bu bağlamda tüm Internet kullanıcılarına teşekkür ederiz.

A.ŞEKER : Sosyal hizmet mesleğini Internet ortamına taşıdığınız ilk zamanlar sosyal hizmetin genel olarak internet ortamındaki genel durumu neydi?

K.GÖKCAN : 1999 yılında webde sadece H.Ü SHYO sitesi vardı. Bunun dışında web sitesi yoktu. Sitemiz kurulunca en çok ilgiyi o yıllarda yurtdışında çalışan meslektaşlarımız ve sosyal bilimlere ilgi duyanlar tarafından görmüştür. Bu nedenle yabancı uyruklu meslektaşlarımızla dostluklar kurduk. Her yıl çalıştığım yerlere staj yapmak için öğrenci SHU’ları gelir. ABD, Türki Cumhuriyetleri, Almanya ve Hollanda ülkelerinde sitemize ilgi oldukça fazladır. Sitemizden dolayı Sosyal Hizmet Mesleğini tanıyarak üniversite sınavında tercih yapan öğrenci sayısını da fazlaca olduğunu biliyorum, zira bu anlamda geri bildirim çok gelmekte. Açıkçası sitemiz Sosyal Hizmet Mesleğinin tanıtımında çok etkili olmuştur. Kişisel bir site olmasına rağmen bir çok kurum ve Internet kullanıcısı, bu siteyi bir kurum olarak algılamış bizden çok farklı taleplerde bile bulunmuşlardır.

A.ŞEKER: İnternet sosyal hizmet mesleği için nedir, mesleği güçlü kılan bir etken olarak değerlendirilebilir mi?

K.GÖKCAN: Çağımız bilgi çağı, bilginin paylaşılması ve kullanımı ile artık toplumlar gelişebilir ve kalkınabilirler. Artık toplumların sınırları coğrafi bölgelerle değil, bilgisayar teknolojisinin ulaştığı ağlarla belirlenmektedir. Internet sayesinde bilgiye ulaşmanın çok kolay ve hızlı olduğu günümüzde başka toplumlardaki mesleki uygulama ve yöntemlerin model alınması ve uygulamaya geçilmesinin yanında diyebilirim ki, Sosyal Hizmet Mesleğinin teorik ve pratik gelişimi temelinde sosyal hizmet mesleği için Internet koşulsuz şarttır. Eğer bir meslek günümüzde Internette yoksa, o meslek yoktur. Gerçek bu, ve gönül isterdi ki Sosyal Hizmet Mesleğine yönelik meslek sitelerin ABD ve Avrupa Ülkelerinde olduğu gibi sayıca fazla ve nitelikli olması, bunun yanı sıra müracaatçıların sorunlarına da rehberlik yapılması, ancak ülkemizde maalesef sadece Sosyal Hizmet Uzmanı Web Sitesinin dışında bu beceride bir site yok.

A.ŞEKER : Öznel bir çabayla yürüse de, nesnel bilimsel bir meslek sitesi. Ne tür zorluklarla karşılaşıyorsunuz. Yorulup da işi bırakmak gerektiği kararına vardığınız zamanlar oldu mu? Hangi tür etkenlerin olumsuzluğuydu bu?

K.GÖKCAN : Sosyal Hizmet Uzmanı Web Sitesi her gün güncelleşmekte bu zaten bir zorunluluk eğer bunu yapamasaydık sitemizin Aylık 1.500.000 hite ulaşması da mümkün olamayacaktı. Bazen günde 3 kez de güncelleştiği olmaktadır. Her hafta ortalama en az 5 makale eklenmektedir. 1999 yılından bu yana hizmet vermesi nedeni ile sitedeki doküman sayısı 10.000 üstündedir. Bu özelliğiyle Sosyal Hizmet Mesleğinin internetteki en büyük kütüphanesi durumundadır. Sitemizde yayınlanan yayınların bilimsel yayın olması koşuldur. Kaynaksız, izinsiz yayın yapılmaz.

Sitemizi 2 kez kapatmayı düşündük. Bu yorulmaktan değil, sosyal bilimcilerden büyük ilgi gören sitemiz maalesef Sosyal Hizmet Mesleğinin Akademisyenleri ve kısmen SHU’ları tarafından istenen ilgiyi görmedi. Bunu yorumlayamadık. Neden olarak SHU’larının bir çoğunun halen Internet ortamını kullanamadığını düşündük, ancak bir kısım SHU’larından da anlamına bir türlü yorum getiremediğimiz eleştiriler de aldık. Sitenin Sosyal Hizmet Mesleği ile ilgili olmadığı hatta Sosyalist söylemde bir site olduğunu söyleyip durdular. Ayrıca site iki kez Heckır saldırısına uğradı. Ama sitemizin güvenliği ve kiralanan hosting firması bu saldırıları etkisiz kıldı.

Kuşkusuz sitemizin sosyal siyaset temelinde siyasal bir duruşu var. Bu duruşumuzdan taviz vermemiz mümkün değildir. Bu duruş olmalı da. Biz zaten tarafız. Bizim taraf olduğumuz ise müracaatçılarımızdır. Yani ezilenlerdir. Bizim müracaatçılar da; kimsesiz ve korunmaya muhtaç çocuklar, özürlüler, yaşlılar, şiddete uğramış kadınlar, işsizler, yoksullar, evsizler gibi sosyal korunmaya gereksinim duyan gruplardan oluşmaktadır. Bu guruplara İnsan hakları bağlamında destek vermek, rehberlik yapmak Sosyal Hizmet Mesleğinin kendisidir. Örneğin, sokak çocuklarının sayısı bugün 100.000’lere ulaşmış ise ve bu sorunun arkasında Doğudan ve Güneydoğudan olan göçlerin etkisi varsa, biz bunu yapısal temellere indirgeyerek açıklamak zorundayız. Ve bu tür toplumsal sorunların çözümünü bilimsel temellerde öneririz de, eğer önerdiğimiz çözümler birilerini rahatsız ediyorsa, edebilir de. Bu onların yetersizliğini gösterir.

A.ŞEKER : 2005 yılı sosyal hizmet mesleğinin türlü komplolarla işlevsiz, etkisiz kılınmasının yılı. İçten içe bir kaynama da var.Sosyal hizmet uzmanları alışkanlıklarını sorgulayamamaktan, kazanımlarını kaybetmiş oldukları halde bunu hissedememelerinden kaynaklı müthiş bir boşluk yaşıyorlar. Sosyal hizmet mesleğine ilişkin yaşanan olaylar siteye nasıl yansıdı? Veya yansıyabildi mi?

K.GÖKCAN : Sosyal Hizmet Mesleğindeki kazanımlar hep mücadele yapılmadan tepeden verilmiştir. Bu nedenle mücadele yapılmadan elde edilen kazanımları korumak değerini anlamak zordur. Bir kısım SHU’larının şimdi bu kazanımların yok olması karşısında tepkisiz kalmasını ve sorgulayamamasını depolitik olmalarından, bir kısım SHU’larının ise kendilerini sistemin koruyucuları olarak görmelerinden kaynaklandığını düşünüyorum. Yoksulluğun artığı, insanların çaresizliğinin en üst düzeye geldiği, sosyal devletin yok edildiği ortamda SHU’ları kendilerini bu temelde duyarsızlaştırmışlarsa bu kazanımların hepsi alınsın. Ne ki, bizler vereceğimiz demokratik mücadele ile bu kazanımları yeniden elde edeceğimize inanıyorum. Ve daha iyisini getirebileceğimizi de düşünebiliyorum. Bu hak alma sorunsalı Sosyal Hizmet Mesleğinin dinamiğinde vardır. Örneğin sitemiz özellikle özel rehabilitasyon alanından tasfiye edilen SHU’ları için yeniden görev almaları çabasında adres oldu. Bu nedenle SHÇEK da çıkardığı yönetmenlikle daha önceki hatasını düzeltti, ancak bu kez de Temmuz 2005 tarihinde çıkan çeşitli kanunlarda değişikliği öngören özürlüler yasası sonucu SHU’ları bu alandan sistematik olarak tasfiye edilmiştir. Gelin de mücadele etmeyin şimdi.

A. ŞEKER : Siteyi destekleyenler var mı? Kaynakları neler? Nasıl idame ettiriliyor bu mücadele?

K. GÖKCAN : Sitemizi bilimsel yazıları ile destekleyen değerli meslektaşlarımız ve sosyal bilimciler var. En büyük destekçi de sizsiniz. Sitemiz 500 MB hard dick ve 100 CIG Banvit trafiği olması nedeni ile profesyonel bir paket, bunun finansmanını ise sitemizin sponsoru Yunus AKMAN’ın sahip olduğu Dolphin Bilişim sağlamaktadır. Kendisine teşekkür ederiz. Resmi reklam teklifleri de geldi kabul etmedik. Ancak google sistemine ait reklam hizmetini yayınlamaktayız. Bu gelirler ile sitemizin ekonomik kaynak sorununun bulunmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.

A.ŞEKER : Benim desteğim yazdıklarım oranında. Ve bunları yayınladığınız için size teşekkür etmek isterim. Sosyal hizmet ve enformasyon teknolojisi. Bu teknolojiden yararlanmanın bir yolu da Internet olanaklarını değerlendirmek olsa gerek. Sosyal Hizmet mesleği açısından sitenin amacı, misyonu ne? Site hangi tarafta yer alıyor?

K.GÖKCAN : Sitemizin amacı ve misyonu sitemizde belirtilmiştir. Sosyal Hizmet Mesleğinin tanıtımı ve bu alandaki bilimsel gelişmeleri takip etmekle ilgili; ve sosyal bilimlerden faydalanarak psikoloji-sosyoloji-sosyal psikoloji-hukuk alanındaki gelişmeleri bu alandaki gelişmelerin sosyal hizmet mesleği ile olan ortak yanlarını göstermektir.

Sitemiz öncelikle taraf bu konuyu yukarıda belirttim. Sosyal devletin yok edildiği ülkemizde yoksullaştırılan insanlar, kimsesiz çocuklar, yaşlı ve engellilerin sorunlarına ve bu sorunların çözümüne rehberlik amaçlanmıştır. İnsan haklarından, çocuk haklarından yurttaşlarımızda bilinç yaratmayı ve toplumsal duyarlılığı artırmanın gerekliliğini önemsiyoruz.

A.ŞEKER : Sitenin editörü olarak saygın bir siteyi yönetmeniz yanında en azından meslekle ilgili bir büyük arşiv oluşturmanız göz önüne alınacak olursadiğer disiplinleri de siteye çekme gayretiniz başarıya dönüşmüş görünüyor. Sosyal hizmetin bu anlatılandan hareketle günümüzdeki durumunu internet ortamından bakarak değerlendirir misiniz?

K.GÖKCAN : Internet ülkemizde çok hızlı gelişmektedir. Günümüzde bu alanda hizmet sunamayan mesleklerin ilerleme gösteremeyeceğine inanmaktayım. 1999 yılından bu yana yayında olan sitemizde tekrarlıyorum: 10.000 üstünde doküman mevcuttur. SHU’ları ve akademisyenlerinin dışında diğer sosyal bilim akademisyenlerinden de sitemize olan ilgi her gün artmakta ve bu akademisyenlerle de sürekli bir iletişim içindeyiz. Ayrıca sosyolog, psikolog ve aile mahkemelerinde görev yapan hakimlerimizden sitemize duyulan ilgi de artmaktadır. Birde söylemek isterim ki, alıcı kitlemizin büyük bir çoğunluğunu üniversitelerin sosyal bilim alanlarında eğitim alan öğrencileri oluşturmaktadır. Bu arkadaşlarımızın ilgisi azımsanmayacak düzeydedir. Buradan bize bu temelde destek veren tüm internet kullanıcılarına tekrar teşekkür etmek istiyorum.

A.ŞEKER : Siteyi besleyen insanlara baktığımızda; sosyal hizmet düşüncesi egemen bir site de olsa diğer sosyal disiplinlerden, mesleklerden de katkı var. Bu tür olumlu gelişmelere rağmen sosyal hizmet akademisyenlerinin yeterli bilgi paylaşımını sağlamadıklarını görüyoruz. Kuşkusuz bu onların kararı. Bize düşen bu suskunluğa “saygı!” duymak. Ya da farklı bir açıdan bakalım: Acaba üretememelerinden, “tepkisizliklerini” sürdürmelerinden ya da “ciddiye” alıp üretimlerini hatırı sayılır bu sitede yayınlamamaları neden olarak sıralanabilir mi bilmiyorum. Ama ben yinede sormadan duramayacağım. Sizce sosyal hizmet akademisyenleri neden bu çapta bir siteye yeterli desteği vermiyorlar? Meslek sitesine bu değin durgun bakmaları bir yerde sosyal hizmet akademisyenlerini; “neden sosyal hizmet” sorunsalı üzerine artık kafa yormadıkları için mi, kuşkusuz böyleyse durum, akademisyenleri “toplumsal” işlevlerinin biteceği noktaya götürmeyecek midir?

K.GÖKCAN : Sosyal hizmet akademisyenlerinden sınırlı bir destek söz konusu ancak bu yeterli değil ben bunu özel bir durum olmadığını düşünüyorum. Bilgi paylaşılmalı ki gelişsin ancak bilginin gelişmesi içinde üretmek gerekiyor. Bu bağlamda fazla bir şey söylemek istemiyorum.

A.ŞEKER : Son bir soru sorarak söyleşimizi bitirelim. Editörlüğünü yaptığınız bu meslek sitesinin geleceğini nasıl görüyorsunuz? Eskiyle henüz daha hesaplaşmayan sosyal hizmet mesleğine, Internet sosyal hizmet ilişkisiyle ile ilgili son olarak neler söylemek istersiniz?

K.GÖKCAN : Sitemiz web ortamında 7 yıla girmekte, bu, internettin ülkemizdeki varlığını 1995 olduğunu düşünürsek büyük bir zaman dilimi. Sitemiz artık sosyal hizmet mesleğinde gündem belirlemektedir. Bu sürecin hızlanacağını büyük bir meslek portalı olacağına inancım tamdır. Üreten meslekler var olur. Sosyal Hizmet mesleğinde artık meslektaşlarımızın üretemedikleri süreçte kısır döngüye gireceklerini ve sorun çözen bir meslek elamanı olmaktan ziyade sorunun odağı olacaklarını hatırlatmak isterim. Bu bağlamda meslektaşlarımızın üretken, mesleğine sahip, mesleki değer ve tutumlarını içselleştirmeleri gerektiğine inanıyorum.

Sosyal hizmet akademisyenlerinin görevleri bu anlamda çok belirleyici, bu noktada iyimser olmak istiyorum ama elde ki veriler bu iyimserliğim için bir umut oluşturmuyor. SHU’larının web ortamında pek fazla tartışmayı sevmediğini biliyorum, site forumunda da bu görülmekte. SHU’larını mutlaka bilgi teknolojisi olan internet olanaklarını kullanmalı, artık “gülerek ben pc özürlüsüyüm” diyen meslektaşlarımızın olmamasını umut ediyorum.

A. ŞEKER : Sevgili Kemal paylaştığın bilgiler, vermiş olduğun mücadele karşısında bir çok insan adına teşekkür etmek istiyorum.

K. GÖKCAN : Ben teşekkür ederim…
 
 
 
 

 Yasal Uyarı , Gizlilik Beyanı ve Künye   /  sosyalhizmetuzmani.org © Bütün hakları saklıdır.