Ana Sayfa||Araştırmalar ||Editör ||Site  Haritası|  

ENGLISH |DEUTSCHE

Sosyal Hizmet Mesleği
Mesleki Bilgiler
SHU Yayınları
SHU Araştırmaları
SHU İsim Listesi
Sosyal Hizmet Alanları
Çocuk Refahı
Gençlik Alanı
Yaşlılık ve Sorunları
Aile Sorunları
Sosyal Sorunlar
Engeliler ve Sorunları
Tıbbi Sosyal Hizmet

İş İlanları

Kurum İlanları
Eleman İlanları
İş İlanı Verme
Bireysel Gelişim
Bireysel Gelişim
NLP
Toplam Kalite
Beden Dili
İletişim Bilgisi
Halkla İlişkiler
Ana-Baba Okulu
Kaynak Bilgiler
Sosyoloji
Psikoloji
Sosyal Siyaset Bilgileri
Kültür/Sanat
Kitap Tanıtımı
İnsan Hakları Bilgileri

 

 

Google
 
Web www.sosyalhizmetuzmani.org

MODEL OLMAK
Psikolojik Danışmanı Emine Kararmış
Sitemiz Yazarı
Yazarımızın yayınları hakkında görüşlerinizi ve yorumlarınızı  ekararmis@mynet.com   ulaştırabilirsiniz.

  
      Çoğu anne baba, daha çocukları dünyaya gelmeden önce, onlara birtakım düşünce ve değerleri nasıl kazandıracakları konusunda endişeye düşmeye başlarlar. Dürüst olmaktan diş fırçalamaya, paylaşımcılıktan kitap okumaya kadar birçok konu bu endişe grubu içindedir.

Bir değeri, bir davranışı anlatmak ya da söylemekten çok söylenileni yaşamanın, öğretmede daha etkili olduğu unutulmamalıdır. Öyle ki çocuk evde anne babasını kitap okurken görmemişse anne babasının ‘Kitap oku’ söylemlerini ciddiye almayabilecektir. Bu durum dürüstlük, nezaket, cömertlik, vb. için de aynıdır.

     Telefonda konuşmak istemediği kişinin sesini duyunca çocuğuna ‘Evde yok’ dedirten, hastanede/bankada sıra kapmak için işinin acil olduğunu söylediğini anlatan aileler, çocuklarına ne kadar dürüst olun, yalan söylemeyin derlerse desinler, bu konuda yol almakta zorlanırlar.
Sadece kendileri dürüst olmamakla kalmaz; bazen çocuklarını da yalan söylemeye alet ederler. Anne, eşinin –yani babanın- sinirleneceğini düşündüğü miktarda bir şeyler satın almışsa çocuğuna der ki: ‘Baban sorarsa şu kadara aldık de, tamam mı’.Bu ve bunun gibi yalanlar aslında aile içindeki doğal öğretilerdir ki çocuklar edindiği çoğu davranış şekillerini tam da bu doğal öğretilerle oluştururlar. Çocuk bu örnekte, bazen yalan söylenebileceği hatta bunlara ‘beyaz yalanlar’ denildiği mesajını almış olur.

Aileler, çocukların genellikle olumsuz davranışları örnek aldıklarından da şikâyet ederler. Hâlbuki sigara içen, küfür eden, aldığını yerine koymayan bir ebeveyn ne kadar örnekse teşekkür eden, özür dilemeyi bilen, bir şeyler okuyan anne babalar da o kadar örnektir, modeldir çocuk için.

Çocuk, genç hatta yetişkin de, sergilenen davranışlar ile söyleneler arasında bir bağlantı kuramazsa o durumu ciddiye almazlar. Hatta çoğu zaman söylenenlerin, yani tavsiye ettiklerimizin, onayladıklarımızın, tersini yaparlar. Aslında vurguladıkları, anlatmak istedikleri şey; ‘Bak, sen böyle diyorsun ama hiç de öyle davranmıyorsun’ dur.

Bu yüzden çocukları nasıl yetiştirmek istiyorsak yani onları nasıl görmek istiyorsak ilk önce kendimizi yenilemeli, bizi o şekilde görmelerini sağlamalıyız.

KAYNAK
Gordon, Thomas. (2004) E.A.E. Aile İletişim Dili. Sistem Yayıncılık. İstanbul


©Sitemize ait yazılarımızı izin almadan yayınlanmamasını talep etmekteyiz. Kaynak göstermek ve izin almak etik kuraldır.Bize Ulaşın