Sosyal Hizmet Mesleği

Bilgiler
Yayınları
Araştırmalar
 


Sosyal Hizmet Alanları

Çocuk
Gençlik
Yaşlılık
Aile
Sosyal Sorunlar
Engeliler
Tıbbi Sosyal Hizmet


Kaynak Bilgiler

Bireysel Gelişim
Sosyoloji
Psikoloji
İnsan Hakları
İletişim Bilgisi

 

 

 

 

 
 ANA SAYFA

Mülksüzlerin Rövanşı

Durdu Baran Çiftci 

Sosyal Hizmet Uzmanı
dbaranc@mynet.com
 

 

Giderek artan mülkiyete yönelik suçlara bakış açımızı klasik anlamda suç ve ceza kavramları içinde tutarsak yüzeysellikten kurtulamayız ve bu sorunun açıklanışını daraltmış oluruz. Sürekli olarak ülke gündeminde yer alan gasp, hırsızlık v.b mülkiyete yönelik suçların artışı bizi farklı düşünmeye sevk etmelidir. Mülkiyete yönelen suçlar mülksüzlerin işlediği suçlardır. Mülksüzler artık bu suçları o kadar açık, fütursuzca ve rahatlıkla işlemeye başladılar ki sanki bunu bir hak olarak görmekteler.
Bu fütursuzluk kendi meşruiyetini de içinde üretmektedir. Bu meşru durumu mülkiyetin meşruiyetini yitirmeye başladığı savı ile değerlendirebilir miyiz? Bu meşruiyet , giderek artan gelir dağılımındaki dengesizliğin artışı , sayıları 100 geçen dolar milyarderlerin varlığı ile giderek yitirmektedir. Düşük gelirli bu grubun hatta hiç gelirli bu grubun kendini kısıtlamaları sonsuza dek sürmeyecekti elbette ve bir yerden patlak verecekti ve verdi de suçların dağılımında mala dönük suçların sayısındaki artış bunu net olarak göstermektedir. Bilinen haliyle yoksulluk suça yönelmenin temel nedenlerinden biridir. Yoksullukla birlikte gelen tüm olumsuzluklar daha önceden geleneksel aile dayanışması, cemaat dayanışması ile çözülmeye çalışılmaktaydı ancak bu yapılanmanın hızla tasfiyesi ile bu da bir çözüm olmaktan uzak bir hal aldı. Yoksullaşma karşısındaki diğer bir tutumda bireyin kişisel harcamalarını kısıtlaması idi bu da artık bir çözüm olmamaktadır. Tüm bu gelişmelerin gösterdiği gibi gittikçe yoksullaşan bu bireylerin yoksulaştıkça dışlanmaya ve ötekileşmeye maruz kaldıkları ortadadır. Ve bu dışlananlara ister underclass , ister öteki diyelim sayıları hızla artmaktadır. Sayılarının hızla artmasıyla doğru orantılı olarak siyasal bir güç halini aldığını daha önceki bir yazımızda ele almıştık. Bu genişleyen kitlenin mülke karşı olan bu saldırıların artışının bu yoksulluk kültüründe çok fazla yadırganmaması gerektiğini düşünüyorum. Mülkiyete yönelik suçlar o kadar ayyuka çıkmıştır ki birkaç ay önce sipariş üzerine hırsızlık yapan bir çetenin üyesi Ankara adliyesi çıkışında polis memurlarına bağırarak “Hayvan çalıp adliye önünde keseceğiz” demiştir. Bu aslında oldukça manidardır. Mülkiyete ve zenginliğe olan tepkinin, mülk sahiplerinin her şeyine yöneldiğini bize göstermektedir. Tabi bu suça yönelişin çok olumlu tarafları yoktur. Fakat bu yönelimi engellemek için daha ağır cezalar talep etmek bir çözüm olarak gösterilmektedir. Ancak bunun bir çözümden ziyade daha büyük toplumsal infiallere sebep olacağı unutulmamalıdır. Toplumsal olarak dışlanan, ötekileştirilen bu kitleleri, ihtiyaç duydukları kaynaklardan yoksun bırakır, diğer taraftan toplumun dar bir grubunun da zenginliğini artırırsan burada mülkiyetin meşruiyeti ortadan kalkar. Buda yaşamak için her şey mubahtır sürecine sokar bu kitleleri. Ve bu kısa yazımızı alıntıyla bitirecek olursak “Özgür bir toplum yoksul olan çok sayıda insana yardım edemezse, zengin olan bir avuç insanı koruyamaz(Atlle’den aktaran Sibel Özbudun )”


©Sitemize ait yazılarımızı izin almadan yayınlanmamasını talep etmekteyiz. Kaynak göstermek ve izin almak etik kuraldır.

 Editörler
Google
 

 


 


KURUMSAL VE BİREYSEL İŞ İLANLARI

 


 

SOSYAL MEDYA
 

 

Yasal Uyarı , Gizlilik Beyanı ve Künye

sosyalhizmetuzmani.org © Bütün hakları saklıdır.