Sosyal Hizmet Mesleği

Sosyal Hizmet Alanları

Sosyal Kaynak
Bilgiler

     
   
   

Kemal GÖKCAN  / Sosyal Hizmet Uzmanı Site Editörü

 
 


MUTLU OLMAK-1
 


Düşün...
Kim üzebilir seni senden başka?
Kim doldurabilir içindeki
boşluğu, sen istemezsen?
Kim mutlu edebilir seni, sen
hazır değilsen?
Kim yıkar, yıpratır sen izin
vermezsen?
Kim sever seni, sen kendini
sevmezsen?
Her şey sende başlar, sende
biter...

Friedrich Wilhelm Nietzsche

 

Her kavram görecelidir. Mutluluk kavramı da göreceli olup, değişik tanımları yapılmıştır. Göreceli ve aynı zamanda göreli kavramdır.

Mutluluk kavramını yaşamız da çok fazla kullanmaktayız. Her birey sosyal durumu ne olursa olsun mutluluk üzerine oldukça fazla yorum yapar. Aslında bu yorumların ve değerlendirmelerin hepsi kendi doğrularıdır. Bu doğrularda yaşamlarındaki tecrübelerini değerlendirerek yaparlar. Bunu yaparken iç dünyalarını da yansıtırlar.

Mutluluğu değerlendirirken iki gruba ayırabiliriz.
1- İç dünyaları karmaşa ve çatışma içinde olanlar.
2- İç dünyalarında çatışmanın ve karmaşanın olmasına rağmen, kayıtsız kalan ve kendisini rahat hissedenler.

İç dünyaları karmaşa ve çatışma içinde olanlarda, psiko-sosyal gelişiminde yaşanmış travmaları vardır. Bu kişiler mutluluğu tize aldıkları çok olur. Gerçekte mutluluğu ararlar. Ama mutluluk onlar için ulaşılmazdır. Bunun farkındadırlar, ama beli etmemeye çalışırlar. Mutluluk konuşmasında “ küçük şeylerden çok mutlu oluyorum.” Derler. Bu temelde bir savunma, ya da geçi bir rahatlamadır. Temelde duygusal yönlerini göstermemeye çalışsalar bile bir uyaran onları yaşadığı travma hatırlattığı durumda duygusal boşalma gösterirler. Yalancı mutlulukları çoktur.

Her bireyin iç dünyasında çatışma mutlaka vardır. Hayal kırıklıkları ve çok istedikleri halde gerçekleştiremedikleri idealleri vardır. Bunlar yaşamın içinde işin doğasındadır. Bu ikinci gruptaki kişiler sorunları ile baş etme mücadelesinde, kendileri ile barışık yönleri daha gelişmiştir. Küçük şeyleri sorun etmezler, temelde küçük şeylerden mutlu olmayı başarma yönleri daha gelişmiştir.

Günümüzde mutlu olmak için birçok öneride bulunan yazılar okumuşsunuzdur. Bu yazılarda birbirine benzer yönleri oldukça fazladır. Bunları eleştirmiyoruz. Katkıda sunuyorlar. Fakat temel sakınca bu önerileri okuyan bireylerin bir kısmının bunları gerçekleştirdiği zaman mutlu olacaklarını düşünmekteler. Mutlaka olumlu yönde etkisi olabilir. Fakat yanılma oldukça fazladır. Bu yazıları okuyan bireylerin beklentilerini yüksek tutmamalarını öneririm.

Mutlu olmak isteyen bireylerin öncelikle kendilerini tanımalarını öneriyorum. Uyaranlar karşısında beden dillerinin tepkilerini değerlendirmelidirler. Sevmediği bir kişi ile paylaşım içindeyseniz, hayır da diyemiyorsanız beden diliniz size büyük tepki verir. Bu durumu çok yaşamışızdır. Travmalarınızı biliyor iseniz profesyonel yardım almak en doğru davranıştır. Aldığınız psikolojik destek ile geçmişteki sorgulamalarınıza ve iç dünyanızdaki çatışmaları çözmenizde yardımcı olacak mutlu olma beceriniz artacaktır.
 

2. BÖLÜM YAZIMIZ
 

 

 
Yasal Uyarı , Gizlilik Beyanı ve Künye  

sosyalhizmetuzmani.org © Bütün hakları saklıdır.