Ana Sayfa||Araştırmalar ||Editör ||Site  Haritası|  

Sosyal Hizmet Mesleği
Mesleki Bilgiler
SHU Yazıları
SHU Yayınları
SHU Araştırmaları
SHU İsim Listesi
Sosyal Hizmet Alanları
Çocuk Refahı
Gençlik Alanı
Yaşlılık ve Sorunları
Aile Sorunları
Sosyal Sorunlar
Engeliler ve Sorunları
Tıbbi Sosyal Hizmet

İş İlanları

Kurum İlanları
Elaman İlanları
İş İlanı Verme
Bireysel Gelişim
Bireysel Gelişim
NLP
Toplam Kalite
Beden Dili
İletişim Bilgisi
Halkla İlişkiler
Ana-Baba Okulu
Sosyal Bilimler
Sosyoloji
Psikoloji
Sosyal Siyaset
Sosyal Siyaset Bilgileri
Kitap - Sanat
Kültür/Sanat
Kitap Tanıtımı
İnsan Hakları
İnsan hakları Bilgileri

 

  Hızlı Erişim
 

Sitemizin Yazarları

Google
 
Web www.sosyalhizmetuzmani.org

ÖSS Sadece Bir Basamak

 

Gençlerin gelecek kaygısı, doğru meslek tercihleri yapıldığı takdirde bir problem olmaktan çıkıyor. Uzmanlar, meslek seçiminde gencin tamamen kendi yetenek ve ilgi alanlarını göz önünde bulundurmasının, mutsuz bir ömür geçirmesini engelleyeceğini belirtiyor.
Gençlerin en büyük sorunlarından biri üniversite, daha doğrusu meslek seçimidir. Aile baskısı, ekonomik şartlar ve doğru yönlendirilememe gibi pek çok olumsuz faktör, zaten sorun olan bu seçimi daha da güçleştirmekte.
Mutsuzluğu seçmeyin
Yüzlerce fakülte ve seçenek arasında sıkışıp kalan, isteğine göre değil de genellikle puanına göre sıralama yapan öğrenci de sonunda mutsuz olacağı bir üniversitede okuyup, zevk almadan yapacağı bir mesleğe sahip olabiliyor. Uzmanlar ise, fakülte ve meslek seçiminde gencin tamamıyla kendi yetenek ve ilgi alanlarını göz önünde bulundurmaları gerektiğine değinip, bunun için alanında uzmanlaşmış rehber öğretmenlere danışmanın önemini vurguluyorlar.
Yeteneklerinizi farkedin
Öğrenci, öncelikle yeteneklerinin farkında olmalıdır. Eğer kişi yeteneği dahilinde olmayan bir işi yaparsa, hayatını mutsuz olarak geçirir.
-İlgi alanlarını iyi tespit etmeli ve ilgi duymadığı işe yönelik bir lisans eğitimi almamalıdır.
-Değerler ve kişilik özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır.
-Seçilen meslek iyi tanınmalıdır. Ancak ülkemizde seçimler çoğunlukla tesadüflere bırakılmaktadır. Daha sonradan mutsuz olmamak için, seçimden önce mesleklerle ilgili ayrıntılı bir araştırmaya girişilmelidir. Mesleğin nerelerde uygulanabileceği, hangi alanlarda kullanılabileceği iyi bilinmelidir.
İş sizin, anne-babanızın değil

Tercihler yapılırken genç, ailesinin meslek seçimi konusunda gösterdiği inatçı tutuma yenik düşmemelidir. Çünkü bir çok aile, çocuğunun kendi yapmak isteyip de yapamadığı işleri yapmasını ister.  Genç, en çok başarılı olduğu derslere yönelik bölümleri tercih etmelidir. Bunun için ders notlarını ve hatasız, hızlı cevapladığı testleri göz önünde bulundurmalıdır. Gelecekle ilgili planlar netliğe kavuşturmalıdır. Tercih edilecek alanda, gelecekte nelerin yapılacağı baştan ortaya konulmalıdır. Fakülte son sınıf öğrencileri arasında, hala yapacağı mesleği seçmemiş olanlar da vardır. Genç, toplumsal yargılara göre düşünerek meslek seçimi yapmamalıdır. Yani, bir işi sırf iyi para kazandırıyor ya da toplum tarafından saygınlığı olduğu için seçmemelidir.
İşte geleceğin meslekleri

Enformasyon, ergonomi, otomasyon, tasarım, genetik, tıp, network ve mekatronik mühendislikleri, uluslararası ilişkiler, kamu yönetimi, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri, uluslararası hukuk, psikoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım, turizm işletmeciliği ve otelcilik, rehberlik ve psikolojik danışma, mütercim-tercümanlık.
Bunlara dikkat
Dersleri konu konu düşünmek, bu konulardan daha iyi ve hızlı soru çözebilecek hale gelmek. Başarılı olunan konularda sorular çözerek, bunlardan soru kaçırmayacak duruma gelmek. Bitirilemeyen derslerden sadece başarılabilecek konuları bitirmeye çalışmak. ÖSS'ye kadar olan döneme ilişkin gerçekçi bir plan yapmak, bu süreçte de dersleri iyice kavrayacak hale gelmek ve deneme sınavları yapmak.Yaşamın kontrolünü ele almak, motivasyon düzeyini artırmak. Gerilim ve kaygıyı kontrol altına almak.