Sosyal Hizmet Mesleği

Bilgiler
Yayınları
Araştırmalar
 


Sosyal Hizmet Alanları

Çocuk
Gençlik
Yaşlılık
Aile
Sosyal Sorunlar
Engeliler
Tıbbi Sosyal Hizmet


Kaynak Bilgiler

Bireysel Gelişim
Sosyoloji
Psikoloji
İnsan Hakları
İletişim Bilgisi

 

 

 

 

 
 ANA SAYFA

ÖZEL EĞİTİME İHTİYACI OLAN ÇOCUĞU NASIL ANLAYACAĞIZ.
Ahmet Hasan EROĞLU
 Aile Terapisti - Sosyal Hizmet Uzmanı
aheroglu59@hotmail.com

 

  Öykü 1 : İlköğretime başlayana kadar her şeyi normal olan, her istenileni yapan Kaan, ilköğretime başladıktan sonra sınıf öğretmeni, Kaan’ı yardım istemekte zorlanan, çekingen, okuma-yazmada ve matematikte başarısız olduğunu belirtmiştir. 
Öykü 2 : Sıla öğretmen Nurgül’ün kararlı olmayan okul başarısından dolayı şaşırır. Nurgül değişik konularda pek çok şey bilir. Bildiklerini arkadaşlarıyla paylaşır. Anlatılan olay ve durumları kolayca anlar. Hayat bilgisi dersindeki etkinlikleri ve deneyleri çok sevdiği gözlenir. Zeki olmakla beraber matematik ve okumadaki başarısı düşüktür. Sözlü anlatımı oldukça gelişmiş olmasına rağmen, yazılı ödevlerle sorunlar yaşadığı gözlenmiştir.

Ayrıca, verilen ödevlere başlama ve tamamlamada güçlükleri olduğu öğretmenin dikkatini çekmiştir. Bazen, tüm yönergeleri dinlemeden ödevi yapmaya başlamış, bazen de yönergeleri hiç dinlemeden sırasındaki araçlarla oynamıştır. Verilen alıştırma ve ödevleri tamamlamadan diğer ödev ve alıştırmaları yapma denemelerini sıklıkla gerçekleştirmiştir. Ama verilen ödevi tamamladığında ise sınıfın en iyi ödevlerinden biri olmuştur. Öykü 3 : Dilay, sağlıklı ve gürbüz bir bebek olarak doğdu.annesine hiçbir konuda zorluk çıkarmadı. İki yaşlarına geldiğinde bazı ilginç davranış özellikleri göstermeye başladı. Oyuncak kamyonun tekerleğini oyununu çok seviyordu. Sözlü iletişimi yok denecek kadar azdı. Sadece annesi ile etkileşim halinde idi. Göz teması kurmuyordu. Rutin hareketleri bulunuyordu. Kendisine hiçbir kimsenin dokunmasına izin vermiyordu. Önceleri bu aileyi çok rahatsız etmedi. Ancak diğer çocuklarla kıyaslamaya başlandığında farklı olduğunu gözlüyorlardı. Uzmana başvurduklarında çocuklarının özel bir çocuk olduklarını öğrendiler. Öğrenme Güçlüğü Yaşayan Bir Çocuğun Anlattıkları 
Okuldan nefret ediyorum. Özel sınıfta ya da normal sınıfta olmak çok kötü. Derste anlatılanlar arasında kayboluyordum. Bazen sınıftaki çocuklar benimle dalga geçti. Benden sesli okumam istenmesi en kötüsüydü. Sesli okumamak için hastaymış gibi davranıyordum ya da tuvalete kaçıyordum. Arkadaşlarımın önünde sesli okumamak için her şeyi yapardım. 
Öğretmen biraz daha fazla zaman ayırsa, daha fazla öğrenebilirdim. Ama, zamanları olmadı. Ayrıca, diğer çocukların önünde yardım edilmek çok kötü. Herhalde kimse istemez. 
Bunlar olağan dışı gereksinimleri bulunan çocuklardır. Öykülerdeki her çocuğun zayıf yanları, sınırlılıkları bulunmaktadır. Toplumumuzda çoğunluktan farklı olmak hiçte kolay bir şey değildir. Farklılığı olan birey kendini toplumun bir parçası olarak algılayamaz. 
Özel Gereksinimi Olan Çocuklar ; çeşitli nedenlerle, bireysel özellikleri ve eğitim yeterlilikleri açısından akranlarından beklenilen düzeyden anlamlı farklılık göstern çocuklardır. 
Özel Eğitim ise ; özel gereksinimi olan bireylerin bağımsız yaşam becerilerini en üst düzeye çıkarmayı hedefleyen, bireysel olarak planlanan, sistematik olarak uygulanan ve dikkatli bir biçimde de değerlendirilen öğretim hizmetlerinin bütünüdür. Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak yetiştirilmiş personel, geliştirilmiş eğitim programları ve yöntemleri ile onların özür ve özelliklerine uygun ortamlarda sürdürülen eğitime özel eğitim denir. 
Halen Özel Eğitim hizmetleri devletimizce finanse edilerek Özel Eğitime ihtiyacı olan çocuklar Örgün Eğitim yanında bireysel gereksinimlerine göre Özel Eğitim Destek Eğitimi almaktadır.Uluşımları kuruluşlarca ücretsiz sağlanmakta Velilerden herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

©Sitemize ait yazılarımızı izin almadan yayınlanmamasını talep etmekteyiz. Kaynak göstermek ve izin almak etik kuraldır.
 

 Editörler
Google
 

 


 


KURUMSAL VE BİREYSEL İŞ İLANLARI

 


 

SOSYAL MEDYA
 

 

Yasal Uyarı , Gizlilik Beyanı ve Künye

sosyalhizmetuzmani.org © Bütün hakları saklıdır.