Sosyal Hizmet Mesleği

Bilgiler
Yayınları
Araştırmalar
 


Sosyal Hizmet Alanları

Çocuk
Gençlik
Yaşlılık
Aile
Sosyal Sorunlar
Engeliler
Tıbbi Sosyal Hizmet


Kaynak Bilgiler

Bireysel Gelişim
Sosyoloji
Psikoloji
İnsan Hakları
İletişim Bilgisi

 

 

 

 

 
 ANA SAYFA


PROJENİN BAŞARI ÖYKÜSÜ

  İlyas Ali DAŞTAN

Sosyal Hizmet Uzmanı
dastanilyas@gmail.com 
 

 

 “Balık bilmezse halik bilir” sanırım yaşarken bu atasözünün deneyimsel gerçekçiliği ile yüz yüze gelmeyen insan yok gibidir. Sonuçta atasözleri atalarımızın deneyim imbiklerinden süzülerek bugünlere gelmiş kalıp sözlerdir. 
Bu girişten sonra asıl anlatmak istediğim öyküme geçiyorum. Geçen yıl bu zamanlar yakın arkadaşım İzzet ÇETİN ile yapmış olduğumuz sohbetler neticesinde doğan proje fikrini olgunlaştırdık ve bu proje fikrini ete kemiğe büründürüp uyguladık. AB Ulusal Ajans tarafından dezavantajlı grupta sayılan yetiştirme yurdu çocukları için uygulanan projeye hibe yine Ulusal Ajans tarafından verilmiştir. “EL ELE SEVGİ SELİNE” adlı projenin planlama ve uygulamaya dair tüm detaylarını yine burada yayınlamıştım. Ankara’daki yetiştirme yurdunda kalan gençlere uygulanan proje nihai hedeflerine ulaştıktan sonra uygulanmış projeler rafına kaldırıldı.

Projeyi uyguladıktan sonra bağlı olduğumuz birimler tarafından “elinize sağlık” diyen olmadı ancak İzzet ve ben birbirimizi tebrik ederek egomuzu tatmin edip yeni işler ve projeler için çoktan kolları sıvadık. Bizi çalışmaya sevk eden toplumsal duyarlılığımız yeni işlere koşturmamız içinde sürekli iğnelemektedir.
 

04.10.2007 tarihinde Ankara Sheraton Otelinde bir ödül töreni vardı. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Temsilciliği tarafından hazırlanan gençlik temalı “Ulusal İnsani Geliştirme Raporu” kapsamında GENÇLİK ALANINDA İYİ ÖRNEKLER etkinliği düzenlenmiş ve gençlik alanında değişime ve gençlerin gelişimine katkı sağlamış projelere ödül verilmesine karar verilmiştir. “EL ELE SEVGİ SELİNE” adlı projemiz ile ödüle layık görülen projeler arasında olmak ayrı bir gurur yaşattı. UNDP tarafından, seçilen bu projeler sadece Türkiye’ye değil tüm dünyaya duyurulacaktır.
Yüzlerce ampulden oluşan toplantı salonun tavanında güneş gibi parlayan devasa avizenin ışığı altında ödül almak için kürsüye doğru ilerledim Tören salonu dolmuş. BM Daimi Koordinatörü ve UNDP Türkiye Temsilcisi Mahmod Ayup, British Council Yönetim Kurulu Başkanı Lord Neil Kinnock, British Council Türkiye Direktörü Chris Brown, Almaya Büyükelçisi Eckart Cuntz ve diğer üst düzey yöneticiler bize ödül vermek üzere oraya toplanmışlar. Bu isimler aslında o kadar da önemli değil, sadece öteki tarafta var olan vefasızlığı biraz daha gözler önüne sermek için pekiştireç olsun diye zikrediyorum.
UNDP tarafından ödüle layık bulunan proje başarımız bizi şımartmak yerine daha çok çalışmak ve yeni projelere imza atmak konusunda güdülemiştir. 
Yazımın başlangıcında sitemkâr bir tarzda sarf ettiğim atasözünde sizce de doğruluk payı yok mu? 
Ünlü yazar Aziz NESİN “Çocuklarıma” adlı şiirinde şöyle der:
Dünyada yapılmamış işler çoktur çocuğum
Derlerse ki bu işler bişeye yaramaz
De ki bütün işe yarayanlar 
İşe yaramaz sanılanlardan çıkar
El ele verdiğimiz zaman sevgi selinin çoğalacağına olan inancımızla…
 

 Editörler
Google
 

 


 


KURUMSAL VE BİREYSEL İŞ İLANLARI

 


 

SOSYAL MEDYA
 

 

Yasal Uyarı , Gizlilik Beyanı ve Künye

sosyalhizmetuzmani.org © Bütün hakları saklıdır.