Ana Sayfa||Araştırmalar ||Editör ||Site  Haritası|  

ENGLISH |DEUTSCHE

Sosyal Hizmet Mesleği
Mesleki Bilgiler
SHU Yayınları
SHU Araştırmaları
SHU İsim Listesi
Sosyal Hizmet Alanları
Çocuk Refahı
Gençlik Alanı
Yaşlılık ve Sorunları
Aile Sorunları
Sosyal Sorunlar
Engeliler ve Sorunları
Tıbbi Sosyal Hizmet

İş İlanları

Kurum İlanları
Eleman İlanları
İş İlanı Verme
Bireysel Gelişim
Bireysel Gelişim
NLP
Toplam Kalite
Beden Dili
İletişim Bilgisi
Halkla İlişkiler
Ana-Baba Okulu
Kaynak Bilgiler
Sosyoloji
Psikoloji
Sosyal Siyaset Bilgileri
Kültür/Sanat
Kitap Tanıtımı
İnsan Hakları Bilgileri

 

 

Google
 
Web www.sosyalhizmetuzmani.org

PROJENİN BAŞARI ÖYKÜSÜ
SHU. İlyas Ali DAŞTAN
Yazarımızın yayınları hakkında görüşlerinizi ve yorumlarınızı
    dastanilyas@gmail.com  ulaştırabilirsiniz.

    “Balık bilmezse halik bilir” sanırım yaşarken bu atasözünün deneyimsel gerçekçiliği ile yüz yüze gelmeyen insan yok gibidir. Sonuçta atasözleri atalarımızın deneyim imbiklerinden süzülerek bugünlere gelmiş kalıp sözlerdir.
Bu girişten sonra asıl anlatmak istediğim öyküme geçiyorum. Geçen yıl bu zamanlar yakın arkadaşım İzzet ÇETİN ile yapmış olduğumuz sohbetler neticesinde doğan proje fikrini olgunlaştırdık ve bu proje fikrini ete kemiğe büründürüp uyguladık. AB Ulusal Ajans tarafından dezavantajlı grupta sayılan yetiştirme yurdu çocukları için uygulanan projeye hibe yine Ulusal Ajans tarafından verilmiştir. “EL ELE SEVGİ SELİNE” adlı projenin planlama ve uygulamaya dair tüm detaylarını yine burada yayınlamıştım. Ankara’daki yetiştirme yurdunda kalan gençlere uygulanan proje nihai hedeflerine ulaştıktan sonra uygulanmış projeler rafına kaldırıldı.

Projeyi uyguladıktan sonra bağlı olduğumuz birimler tarafından “elinize sağlık” diyen olmadı ancak İzzet ve ben birbirimizi tebrik ederek egomuzu tatmin edip yeni işler ve projeler için çoktan kolları sıvadık. Bizi çalışmaya sevk eden toplumsal duyarlılığımız yeni işlere koşturmamız içinde sürekli iğnelemektedir.
04.10.2007 tarihinde Ankara Sheraton Otelinde bir ödül töreni vardı. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Temsilciliği tarafından hazırlanan gençlik temalı “Ulusal İnsani Geliştirme Raporu” kapsamında GENÇLİK ALANINDA İYİ ÖRNEKLER etkinliği düzenlenmiş ve gençlik alanında değişime ve gençlerin gelişimine katkı sağlamış projelere ödül verilmesine karar verilmiştir. “EL ELE SEVGİ SELİNE” adlı projemiz ile ödüle layık görülen projeler arasında olmak ayrı bir gurur yaşattı. UNDP tarafından, seçilen bu projeler sadece Türkiye’ye değil tüm dünyaya duyurulacaktır.
Yüzlerce ampulden oluşan toplantı salonun tavanında güneş gibi parlayan devasa avizenin ışığı altında ödül almak için kürsüye doğru ilerledim Tören salonu dolmuş. BM Daimi Koordinatörü ve UNDP Türkiye Temsilcisi Mahmod Ayup, British Council Yönetim Kurulu Başkanı Lord Neil Kinnock, British Council Türkiye Direktörü Chris Brown, Almaya Büyükelçisi Eckart Cuntz ve diğer üst düzey yöneticiler bize ödül vermek üzere oraya toplanmışlar. Bu isimler aslında o kadar da önemli değil, sadece öteki tarafta var olan vefasızlığı biraz daha gözler önüne sermek için pekiştireç olsun diye zikrediyorum.
UNDP tarafından ödüle layık bulunan proje başarımız bizi şımartmak yerine daha çok çalışmak ve yeni projelere imza atmak konusunda güdülemiştir.
Yazımın başlangıcında sitemkâr bir tarzda sarf ettiğim atasözünde sizce de doğruluk payı yok mu?
Ünlü yazar Aziz NESİN “Çocuklarıma” adlı şiirinde şöyle der:
Dünyada yapılmamış işler çoktur çocuğum
Derlerse ki bu işler bişeye yaramaz
De ki bütün işe yarayanlar
İşe yaramaz sanılanlardan çıkar
El ele verdiğimiz zaman sevgi selinin çoğalacağına olan inancımızla…


 

 Bize Ulaşın