Sosyal Hizmet Uzmanları Web Sitesi
  

SOSYAL - SİYASET

Savaşın ve Sömürünün Gölgesinde Yaşayan Çocuklar

Aziz ŞEKER /Site Yazarı
shuaziz@gmail.com 

Ana Sayfa
 
Aile Sorunları
Çocuk Refahı
Engelli
Gençlik
Sosyal Sorunlar
Tıbbi Sosyal Hizmet
Yaşlılık

Mesleki Bilgiler

SHU Araştırmaları
SHU İsim Listesi
SHU Yayınları
İnsan Hakları
Kültür/Sanat
Sosyal Siyaset
Sosyoloji
Söyleşiler
Psikoloji

Meslek Elamanı Arayan Kurumlar ve İş Arayan Meslek Elamanları


Sitemiz Yazarları

 

   Hakikatin yalan, yalanın da hakikat olduğu bir dönemeçteyiz.
Adorno
 

Bir yandan küresel korsanlar dünya insanlığının kanını emerken diğer yandan dünya onarılmaz eşitsizliklerin içinde çırpınıyor. Kimine göre adı; toplumsal eşitsizlik, uyuşturucu ve terör, kimine göre; insan kaçakçılığı, yoksulluk ve insan ticareti, kimine göre ise daha özgül kıldığımızda olguları; çocuk sömürüsü, evsizlik, çocuk askerler, kadına yönelik şiddet, işsizlik, yaşlı istismarı, engellilik ya da diğer ötekileştirilmiş risk grupları…

Sosyal sorunların varlığı insan yüzünün, onurunun kaybedilen yarınlarıdır. Çünkü her sosyal sorunda insanlık kendi türünü yok ediyor, varlığını siliyor. Örneğin Libya’nın gelmiş olduğu iç savaşın eşiğinde birçok mekânda çocuklar kameralara yansıyordu. Ellerinde birer otomatik silahla! Çoğu haber sunucusu isyancıların haklılığını güncellerken, çocukların durumunu es geçiyordu. Çocukların silah kullandığı bir başkaldırıda ya da bir kısım otoritelere göre demokrasi ve özgürlük savaşında demokrasi kültürü gelişmez. Çocukların silah kullanmasına olanak sağlayan koşullar da buna izin vermez. Hal böyle olmasaydı Arap baharının temel çelişkisi “demokrasi”den uzak bir öç alma savaşına dönüşmezdi. Uluslararası Ceza Mahkemesi Koalisyonu başta Afrika olmak üzere tüm dünyada, sayıları tam olarak bilinmese de üç yüz binden fazla çocuk askerin çatışma bölgelerinde kullanıldığını belirtmektedir. Hükümet orduları, silahlı muhalif gruplar ya da paramiliter güçler çocukları kullananların en başında geliyor. Evrensel hukuk normlarına aykırı olan bu durum savaş suçlarının bir çeşidi olarak kabul görmektedir. Insanlığa düşen görev bu sorunu insanca çözmektir. Oysa yeryüzü zenginliği kavgaların ötesinde dünyanın bütün insanlarına yetecek kadar. Dünya, aşağılanmış onursuzluklarla yoğrulmuş bir dünya olmasaydı, Nâzım ustanın dediği gibi güzel günler belki de yakınlarda bir yerlerde bizleri bekliyor olacaktı.

Çocukluğun sömürüsünün başka bir yönüne bakalım. Çocuk istismarının acımasız bir çıktısından hareket edelim. Çocuk seks köleliği, çocuk istismarının en uç boyutudur. Çocuğun cinsel istismarının ticareti çocuğun insan haklarının dramatik bir ihlalidir. Ne kirli bir amaç! Çocuk pazarlamak, daha çok savaş dönemlerinde artan bir olgu hem de en kirli yüzüyle…
Çocuğun cinsel istismar durumu kimi uzak doğu ülkelerinde çocuk seks turizmi olarak tezahür edebiliyor. Yoksulluk, doğal afetler, savaşlar, gelenekler, cinsiyet eşitsizliğini besleyen birçok faktör buna neden olmaktadır.
UNICEF'in verilerine göre yalnızca Brezilya'da 250 bin çocuk fahişe yaşıyor. Dünya çapında 1,2 milyon çocuğa her yıl karaborsacılık yaptırılmakta, 2 milyon çocuk seks ticaretinde kullanılmakta ve 2800’e yakın çocuk her gün çocuk fahişeliğinin içine itilmektedir.

Yasadışı yollarla, birçok olayın içinde çocukların kullanıldığını görüyoruz. Küresel veriler, her yıl dünyada çocukların ticari amaçlı sömürüsünde rakamların 1 milyon ile 10 milyon arasında değiştiği yönündedir. ILO tahminlerine göre, organize suç kapsamındaki örgütler her yıl son derece kazançlı olan bu alandaki ticaretten 5.7 milyar dolar gelir elde etmektedirler. Çocuğun cinsel amaçlı ticareti Batı Afrika, Doğu-Güney Asya, Güneydoğu Avrupa, Balkanlar ve Latin Amerika, Tayland, Çin, Rusya, Hindistan, Kamboçya ve Burma’da yaygınlık göstermektedir. Ne acı ki, tüm ulusal ve uluslararası düzenlemelere rağmen süren küresel bir sosyal sorun.
Ve yine biliyoruz ki uluslararası topluma, hükümetlere; çocuklara ve mağdurlara yönelik sosyal politika oluşturma ve uygulama noktasında çok önemli işlevler düşmektedir.

Dünyada ve Türkiye’de çocuk gelinlerin durumu ise bir başka yazının konusu…
 

 

 BİZE YAZIN
     Sosyal Hizmet Uzmanı Web Sitesi
     E-Posta : sosyalhizmetuzmanlari@gmail.com

   

© Copyright 2011
www.sosyalhizmetuzmani.org