Ana Sayfa||Araştırmalar ||Editör ||Site  Haritası|  

ENGLISH |DEUTSCHE

Sosyal Hizmet Mesleği
Mesleki Bilgiler
SHU Yazıları
SHU Yayınları
SHU Araştırmaları
SHU İsim Listesi
Sosyal Hizmet Alanları
Çocuk Refahı
Gençlik Alanı
Yaşlılık ve Sorunları
Aile Sorunları
Sosyal Sorunlar
Engeliler ve Sorunları
Tıbbi Sosyal Hizmet

İş İlanları

Kurum İlanları
Eleman İlanları
İş İlanı Verme
Bireysel Gelişim
Bireysel Gelişim
NLP
Toplam Kalite
Beden Dili
İletişim Bilgisi
Halkla İlişkiler
Ana-Baba Okulu
Sosyal Bilimler
Sosyoloji
Psikoloji
Sosyal Siyaset
Sosyal Siyaset Bilgileri
Kitap - Sanat
Kültür/Sanat
Kitap Tanıtımı
İnsan Hakları
İnsan hakları Bilgileri

 

 


                              SINAV KAYGISI ÜZERİNE
                            
           Psikolog Nuri ACİNİKLİ
                                             
nuriacinikli@hotmail.com

 Ülkemizde orta öğretimden sonra yüksek öğrenime geçiş sınavla sağlanmaktadır. Bu durum sınava giren birçok genç için psikolojik problem meydana getirmektedir. Bunun yanı sıra anne ve babalar da en az gençler kadar kaygı yaşamaktadırlar. Bu durumun temel nedeni olarak şunu söyleyebiliriz; okullarımızda yeterli rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetinin verilememesidir. Okullarımızın bir kısmında rehber danışman ne psikologlar mevcut iken bazı okullarımızda rehber öğretmen açığı yaşanmaktadır. Bu nedenle sınava giren bireyler çoğu kez hatalı tercihler yapmaktadırlar. Sonuçta ileriki dönemlerde mesleğini sevmeyen ve işinden doyum almayan mutsuz bireyler ortaya çıkmaktadır.

.
 
   

Bazı Avrupa ülkelerinde ve Amerika’da genç birey orta öğrenimini tamamladıktan sonra uzmanlar tarafından çeşitli mesleki eğilim test ve ölçeklere tâbi tutulur. Bu ölçek ve testlerin içeriği gençlerin ileriki yıllarda hangi mesleğe yatkın olduğunu saptamaya yöneliktir. Türkiye’de böyle bir uygulamanın olmayışı belli meslekler de yığılmalara, işsizlik psikolojik problemler vb sıkıntıları doğurmaktadır. Avrupa ve Amerika’daki gençler, yukarıda bahsettiğimiz test ve ölçekler sayesinde ciddi bir kaygı yaşamadan meslekî hayatlarına veya yüksek öğrenime geçiş yapabiliyorlarken; ülkemizde sınavla öğrenci alan okullara baktığımızda öğrenci sınavı kazanacak mıyım kazanamayacak mıyım sorusunu henüz sekizinci sınıfta iken kendisine sormaya başlıyor. Oysa bireyin mesleki eğitime mi yoksa yüksek öğrenime mi yatkın olduğunu belirlemeye yönelik test ve ölçekler uygulanabilse sınav öncesi ve sınav esnasında yaşanan aşırı heyecan, bayılmalar ve ciddi psikolojik travmalar yaşanmayacak.

      Sınav kaygısında belirleyici olan bir başka problem ise anne ve baba tutumlarıyla ilgilidir. Başta anne ve babaların yaptıkları önemli hatalardan bir tanesi; çocuklarını hem kendi aralarında hem de başka ailelerin çocukları ile kıyaslamalarıdır. Buna bağlı olarak çocuklar arasında kıskançlık, iletişim problemleri vb sorunlar yaşanmaktadır. Buna benzer sorunları çözebilmek için anne-babaların okul rehberlik servisi ve ilgili öğretmenler ile belli aralıklarla diyalog halinde olmaları son derece önemlidir. Ayrıca anne-baba tarafından öğrencinin çalışmasına yönelik yapılan telkinler öğrencinin motivasyonunu olumsuz etkileyebilir. Birey bu telkinleri baskı olarak algılayabileceğinden performansı düşürebilir.  

            Günümüzde bilgisayar ve internet kullanımının yaygınlaşması da öğrenci ve anne babalar açısından önemli kazanımlar sağlamış olmasının yanı sıra birçok sıkıntıyı da beraberinde getirmiştir. Örneğin okuldan geldikten sonra saatlerce bilgisayarın başında oyun oynayarak zaman geçiren bir öğrencinin başarılı olmasını kimse bekleyemez. Sonuç olarak bilgisayar ve internetin öğrenci için yararlı olacak şekilde kullanılması bireyin gelişimine katkı sağlayacaktır. Bunun ölçütü yani olumlu yönde yararlanmak nedir? Sorusuna cevabı da şöyle verebiliriz. Anne babaların öğrenciyi yani çocuklarını takip kontrol edebilmeleri için okul ve dershanelerde verilen rehberlik hizmetlerinden olabildiğince yararlanmaları gerekir. Ayrıca anne babaların çocuklarına yaklaşım davranışlar konusunda karşılaştıkları problemleri çözmek için psikolojik destek yardım almaları son derece önemlidir.


 Bize Ulaşın