Ana Sayfa||Araştırmalar ||Editör ||Site  Haritası|  

ENGLISH |DEUTSCHE 

Sosyal Hizmet Mesleği
Mesleki Bilgiler
SHU Yazıları
SHU Yayınları
SHU Araştırmaları
SHU İsim Listesi
Sosyal Hizmet Alanları
Çocuk Refahı
Gençlik Alanı
Yaşlılık ve Sorunları
Aile Sorunları
Sosyal Sorunlar
Engeliler ve Sorunları
Tıbbi Sosyal Hizmet

İş İlanları

Kurum İlanları
Eleman İlanları
İş İlanı Verme
Bireysel Gelişim
Bireysel Gelişim
NLP
Toplam Kalite
Beden Dili
İletişim Bilgisi
Halkla İlişkiler
Ana-Baba Okulu
Sosyal Bilimler
Sosyoloji
Psikoloji
Sosyal Siyaset
Sosyal Siyaset Bilgileri
Kitap / Sanat
Kültür/Sanat
Kitap Tanıtımı
İnsan Hakları Bilgileri

 


 

“Sosyal Hizmetlerde Etik (Sosyal Bilimlerde Bir Uygulama Alanı Kılavuzu) ”

Aziz ŞEKER / Sitemiz Yazarı
shuaziz@gmail.com


 “Sosyal Hizmetlerde Etik”

Dünya’da ve Türkiye’de yaşanan birçok sosyal sorunu analize ederek, bilimin artık kanıksadığı “etik” noktasından, bu sosyal sorunların çözümünü işleyen yazar, somut örnekler üzerinde nesnel olarak duruyor. 21. yüzyılın tarihsel gelişiminden kesitlerin ele alındığı kitapta, sosyal mesleklerin konumu da gelişim dinamikleri içerisinde yer yer irdeleniyor. Sosyal hizmetlerde iş üretirken sosyal bilimlerdeki “etik” yaklaşımlara bakış açısını dayayan yazar, sosyal refah hizmetleri sunulurken “değere” verilmesi gereken öneme değiniyor. Özellikle sosyal refah alanlarını incelediği bölümde “ensest, korunmaya muhtaç çocuk olgusu, insan hakları, sağlık hizmetleri, yerel yönetimler” gibi konular insancıl bir odaktan gidilerek işleniyor. Yazar kitapla ilgili amacını; “sosyal hizmetlerin gelişimi, toplumları demokratikleştirir ve insancıllaştırır” tezini yazıya aktarmak hem de sosyal hizmet uygulamalarında nelere dikkat edilmesi gerektiği yönünde bir kılavuz ortaya çıkarmaktır, diye belirtiyor. Bunu da hakkıyla yapıyor.

Kitabın sosyal politika kısmında, planlama kurumu, sosyal devlet, küreselleşme gibi konulara etik bir yaklaşımdan bakılıyor. Kitabın son bölümünde yazar, sosyal hizmet alanlarında uygulama yapan meslek elemanlarında olması gereken niteliklere değinerek bir “sosyal etik tip” çıkarsaması yapıyor. Diğer birçok kitabında olduğu gibi insanlık ailesi açısından “gelecek için bir öngörü” temasıyla kitabını sonlandırıyor.

Kitabın önsözlerini Prof. Dr. Ismail Tufan ve Doç. Dr. Hakan Acar yazarken, kitapla ilgili değerlendirme kısmında alanlarında uzman olan meslek elemanlarından: Murat Altuğgil, Şerafettin Sayar, Turgay Çavuşoğlu, Ercan Mutlu, Kemal Gökcan, Figen Paslı ve Süleyman Bal’ın değerlendirmeleri yer alıyor.
Sosyal Hizmetlerde Etik. Aziz Şeker, Ankara, SABEV, 2011, s.230
İstek: sabev@sabev. org. tr  / www. sabev. org. tr /  www.imge.com.tr 

Yazarın Özgeçmişi

İstanbul. 1976. Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü çıkışlı (1999). Yüksek lisans derecesini Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyoloji Anabilim dalında "Yaşar Kemal'in Romanlarında Sosyal Konular" isimli teziyle aldı. Yazar sosyal sorun alanlarıyla ilgili konularda yazmayı sürdürmektedir.
Yayınlanmış kitapları: Anısı Beyaz (Şiir, 2002); Ne Gün Batsın Karanlıklar Çöksün Ne de (Deneme, 2003); Suya Düşen Yüzün (Şiir, 2003: SES 6. Kültür Sanat Yarışması Şiir Özendirme Ödülü); Anılar Suya Düşse (Öykü, 2004); Küreselleşen Dünya'da Geleceğin Sosyal Hizmeti (Ankara: SABEV: 2004); Sosyal Hizmetin Sefaleti (Ankara: SABEV: 2006); Sosyal Hizmette Paradigma Arayışları (Ankara: SABEV: 2006); Sosyal Hizmetin Hayaletleri-Başka Bir Sosyal Hizmet Mümkün (Ankara: SABEV: 2007); Sosyal Çalışma Mesleği (Ankara: SABEV: 2008); 101 Soruda Sosyal Çalışma ve Sosyal Hizmetler (Ankara: SABEV: 2009); Ayrılıklar Güzelse (Öykü, Ankara: SABEV: 2009); Topluma Hizmet Uygulamaları (Ankara: NOBEL: 2009) Küreselleşme ve Sosyal Devlet Yeni Bir Sosyal Politika Arayışı. (Söyleşiler, Ankara: SABEV: 2010); Sosyal Hizmetlerde Etik (Ankara: SABEV: 2011).
SABEV
 

 


               Bize Ulaşın

Google
 

 

 

UYARI! ©Sitemize ait yazılarımızı izin almadan yayınlanmamasını talep etmekteyiz.Her hakkı saklıdır.