Sosyal Hizmet Mesleği

Bilgiler
Yayınları
Araştırmalar
 


Sosyal Hizmet Alanları

Çocuk
Gençlik
Yaşlılık
Aile
Sosyal Sorunlar
Engeliler
Tıbbi Sosyal Hizmet


Kaynak Bilgiler

Bireysel Gelişim
Sosyoloji
Psikoloji
İnsan Hakları
İletişim Bilgisi

 

 

 

 

 
 ANA SAYFA

NEDEN SOSYAL HİZMET MESLEĞİ
Kemal GÖKCAN
Site Editörü/Sosyal Hizmet Uzmanı

 
 
     Mesleklerin toplumda kabul görmesi ve üstlendiği görev sorumluluğunu başarması,mesleğin gelişim göstermesi mesleki bilinç ve değerlere sahip meslek üyelerinin geliştirdikleri mesleki katılım ve paylaşmanın oluşturduğu değerlendirmelerdir. Bu değerlendirmeler;öneri ve eleştirilerin oluşturduğu birikimdir. Bu temelden yola çıkarak demokratik tutum ve davranışları meslekte temel değer olarak alan Sosyal Hizmet Mesleğinde daha yaygın olduğunu düşünerek meslekte eleştirisel yaklaşım konusuna değinmek istedim. Bu konuda farklı görüş,eleştirilerde bulunan meslektaşlarımın e-maillerini bekliyorum.

1983 Yılında üniversite sınavını kazanarak SHYO tanıdığım Sosyal Hizmet Mesleğin inin 17 yıldır içindeyim. Bu uzun yıllar ve devamlı olarak mesleğimi taşrada sosyal hizmet kurum ve kuruluşlarında çalışarak mesleğimizin uygulamasında görev aldım. Edindiğim bilgi ve pratiklerimi sizlerle hazırladığım bu sitede paylaşmak istiyorum 
.Biraz nostalji yapmış olsam da değerlendirmem;
Yıl 1983 tanıdığım 2.Sınıf Öğrencisi bu okul tanınmayan erkek öğrencileri askerliğini daha rahat yapmak için gelirler çoğu rastlantıyla gelir. Hemen ekliyor ama 70 yıllarda yani Akademi iken yetenek sınavı varmış. Moralim bozulduğunu görünce hemen ama bu okulun dersleri çok güzel ve zevkli iş sorunu fazla değil devamında, 60 yıllardaki ders notları elimde şu anda da aynı notlar örnekler bile aynı, yıllar geçti 90’lı yıllardan mezun meslektaşlarla tanıştık onlarda aynı nakaratı okudu o zaman 10 yıl öncesini anımsadım. 2000 yılı mezunu genç bir meslektaşımızla tanıştık o da aynı nakaratı okudu demek küçük ayrıntılar dışında değişen yok. Peki ne değişti Dünya Köy oldu. Soğuk Savaş bitti ABD tek kaldı. Rekabet yok oldu Sosyal Devlet İlkesi Batı da ve bizde önemini yitirdi. Teknoloji yeni meslekler doğurdu yeni iş alanları oluştu Dünyada çevre kirlenmesi,sosyal sorunlar daha fazla artı sosyal dengeler çok farklılaştı. Sosyal Hizmet Uzmanların genelde iş vereni SHÇEK oldu. SHÇEK iş sınavı aşmasa işsizlik artı. İş bulamayanlarda Vekil Öğretmen oldu veya kahvelerde okeye döndü. Bu döngü devam ediyor.Bir az düşünelim biz ne yaptık?değişen ve gelişen bu ortamda istisnalar dışında ben somut bir değişim görmedim. Döngü devam ediyor. Devam edecek mi işte bu bizim elimizde büyüklerimiz bir dernek kurdu dernek ne oldu arıyorum ben bulamadım varlığını his eden varsa bana söylesin ne oldu o SHÇEK’e müdür olsun yok bu olsun,yok o elmacı yok o zeytinci birde baktık dernek tarih olmuş. Laf ebeliğinde çok gelişmişiz. 
Alana gelelim mesleki açıdan tartışmalar çok yoğun. SHU Kurum ve Kuruluşlarda Müdürlük yapsın mı?( Diğer sorunlara daha sonraki değerlendirmelerde belirtmek istiyorum. Şimdilik İdarecilik konusu)
Yok yapmasın meslek elemanı işini yapsın mesleki yöntemlerini uygulasın müracaatçıların sorunların çözsün. Bu da olmaz zamanı doldursun alsın maaşını. Vs. Yok arkadaş müdür olmalıyız meydan öğretmenlere veya diğer mesleklere mi kalsın. Hangisi doğru söylerimsiniz.
Demokratik tutum ve davranış geliştiren insanlarda empati kavramının geliştiğini düşünüyorum. Bu düşüncem doğrultusunda;
SHU mesleğini çok iyi bilmeli zorluklarına kendini hazırlamalı anlamsız mesleki çatışmalara girmemeli farklılığını ve ayrıcalığını birikimi ve bilgisiyle göstermeli. Evet Sosyal Refah Hizmeti veren Kurum ve kuruluşlarda idareci olarak da görev almalı bunu gerçekleştirmek için yasal bir zemin oluşturmak için çaba göstermeli. Ülkemizde Sosyal Refah Alanında gelişim için alanı tanıyan bu konuda eğitim almış insanların görev alması gerektiğini düşünüyorum.
SHU mesleki gelişim için amaçlarını belirlemeli ve zaman kaybetmeden mesleki örgütlemesine hız verilmeli.  Hemen Şimdi

 

 Editörler
Google
 

 


 


KURUMSAL VE BİREYSEL İŞ İLANLARI

 


 

SOSYAL MEDYA
 

 

Yasal Uyarı , Gizlilik Beyanı ve Künye

sosyalhizmetuzmani.org © Bütün hakları saklıdır.