Sosyal Hizmet Mesleği

Sosyal Hizmet Alanları

Sosyal Kaynak
Bilgiler

     
 

 

 

Veli YALÇIN

Sosyal Hizmet Uzmanı / Yazar

veya0927@gmail.com

 

 
Tevfik Fikret’in Aşiyanı /Aşiyan Müzesi

 

 
 
        Yolunuz İstanbul’a düştüğünde, kendinize bir gün vakit ayırın. İstanbul’da görülmesi gereken birçok tarihi, doğal ve turistik güzellikler var. Bu güzellikler birbirinin yerini alamaz elbette. Görülmesi gereken yerlerin başında Türk şiirinin ünlü şairlerinden (aynı zamanda ressam, öğretmen, mimar ve gazetecidir) Tevfik Fikret’in kendi tasarladığı ve yaşamının sonuna kadar yaşadığı ev, restore edilerek müzeye dönüştürülen ve Farsça “kuş yuvası” anlamına gelen Aşiyan Müzesi’dir.

         Beşiktaş’tan Aşiyana giden bir otobüs ve minibüsler var. Yolculuk yaklaşık 10/15 dakika sürüyor. Aşiyan durağında indikten sonra, müzeye giden dik bir yokuşu tırmanmak gerekiyor. Müzeye giderken sağ tarafta ünlülerin mezarlığı olarak bilinen Aşiyan Mezarlığı da bulunuyor. Mezarlıkta Türk edebiyatının ünlüleri (Orhan Veli, Turgut Uyar, Abidin Dino, Ahmet Hamdi Tanpınar, Atilla İlhan, Özdemir Asaf, Tezer Özlü, Edip Cansever, Yahya Kemal gibi) yan yana yatıyor. Gerek mezarlığın, gerekse müzenin etkileyici boğaz manzarası görülmeye değerdir.

         Tevfik Fikret, 1906-1915 yılları arasında bu evde yaşamıştır. Ev,1940’da belediye tarafından eşinden satın alınarak “Edebiyat-ı Cedide Müzesi’ne dönüştürülmüştür. Şairin Eyüp mezarlığında bulunan naaşı, 1961’de evin bahçesine nakledilmiş ve müzenin adı Aşiyan Müzesi” olarak değiştirilmiştir.

         Oldukça güzel bir bahçe içinde 3 katlı ahşap olan müzenin zemin katı idari işler için kullanılıyor. Girişte Tevfik Fikret’in bal mumu heykeli bulunmaktadır. Müzeye giriş ücretsizdir. Müzenin bölümlerini ve odalarda bulunan eşyalar hakkında bilgi veren ses kaydı anlatısı eşliğinde rahatça gezebilirsiniz. “Birinci katta Edebiyat-ı Cedideciler`in fotoğraf, kitap ve özel eşyalarının sergilendiği Edebiyat-ı Cedide Odası, Abdülhak Hamit`e ait kişisel eşyalar, tablolar, fotoğraflar, çalışma masası ve koltukların bulunduğu Abdülhak Hamit Salonu, kadın şairlerimizden Nigar Hanım`a ait kitaplar, fotoğraf, resimler, şahsi arşiv ve eşyalarının sergilendiği Şair Nigar Hanım Odası bulunmaktadır. Tevfik Fikret`e ayrılmış olan ikinci katta; şairin yatak odası ve çalışma odası yer almaktadır. Şairin yaşadığı yıllarda yatak odası olarak kullandığı odada; şahsi eşyaları, vefat ettiği yatak ve Mihri Hanım tarafından şairin yüzünden alınan maskın kopyası gibi objeler sergilenmektedir. Çalışma odası olarak kullandığı odada ise; çalışma masası ve koltuğu, kendisi tarafından yapılan resim çalışmaları, tablolar bulunmaktadır. Şehzade Abdülmecit Efendinin, Tevfik Fikret`in "Sis" şiirinden esinlenerek yaptığı ünlü "Sis"tablosu da buradadır.”

           Müze içinde fotoğraf çekilmesine izin verilmiyor. Çok yönlü bir insan olan Tevfik Fikret, dönemin önde gelenlerini derinden etkilemiş, gerek yaşadığı dönemde gerekse yaşamından sonra çok tartışılmıştır. Sabiha Sertel, İlericilik, Gericilik Kavgasında Tevfik Fikret kitabında; şairi, “Fikret savaşa karşıydı. Fikret din, ırk, cins, milliyet farklarıyla insanlar arasındaki çelişkiler, kin ve nefret doğmasının karşısındaydı. O bütün insanlara eşit insanlık ve vatandaşlık hakları veren bir toplum yanlısıydı” diye tanımlıyor.

             İnsanların mutluluğunu isteyen Tevfik Fikret, yaşamaya devam ediyor

 

 
 
 
 Yasal Uyarı , Gizlilik Beyanı ve Künye  

  sosyalhizmetuzmani.org © Bütün hakları saklıdır.