Ana Sayfa||Araştırmalar ||Editör ||Site  Haritası|  

ENGLISH |DEUTSCHE 

Sosyal Hizmet Mesleği
Mesleki Bilgiler
SHU Yazıları
SHU Yayınları
SHU Araştırmaları
SHU İsim Listesi
Sosyal Hizmet Alanları
Çocuk Refahı
Gençlik Alanı
Yaşlılık ve Sorunları
Aile Sorunları
Sosyal Sorunlar
Engeliler ve Sorunları
Tıbbi Sosyal Hizmet

İş İlanları

Kurum İlanları
Elaman İlanları
İş İlanı Verme
Bireysel Gelişim
Bireysel Gelişim
NLP
Toplam Kalite
Beden Dili
İletişim Bilgisi
Halkla İlişkiler
Ana-Baba Okulu
Sosyal Bilimler
Sosyoloji
Psikoloji
Sosyal Siyaset
Sosyal Siyaset Bilgileri
Kitap - Sanat
Kültür/Sanat
Kitap Tanıtımı
İnsan Hakları
İnsan hakları Bilgileri

 

  Hızlı Erişim
 

Google
Web sosyalhizmetuzmani.org

  ÜZÜLDÜM
Ahmet  Hasan EROĞLU
 
 
    Aile Terapisti - Sosyal Hizmet Uzmanı
Sitemiz yazarı
               
aheroglu59@hotmail.com

Geçtiğimiz günlerde duyduğum bir habere çok üzüldüm.Erdemir'in yeni yönetimince alınan bir kararla ,kurumsal olarak yapılan yardımların tümünün durdurulduğu ve bu arada Yetiştirme Yurduna verilen yemeğinde kesildiği haberiydi bu…
1989 yılından 2005 yılına kadar Kız Yetiştirme Yurdunda Yöneticilik yaptım.
Bilindiği üzere Yetiştirme Yurdu ; Korunmaya Muhtaç Çocukların bakılıp himaye edildiği ve yaşama hazırlandığı kurumlardır.
Kdz.Ereğli Kız Yetiştirme Yurdu ülke genelindeki tüm yurtlardan ayrıcalığı olan bir yurttur. Bu ayrıcalık Dünya Çelik Devleri arasında yer alan bir kuruluşun yıllardır himayesi altında olmasından gelmektedir. Yurdun tüm iaşesi,binanın periyodik bakımı,sosyal tesislerden çocukların istifadesi ve çocukluktan yetişkinliğe geçip yaşama hazırlanan gençlerin kendi bünyesindeki istihdamına kadar Erdemir , başlı başına ebeveyn olmuştur..
Özürlülere, Korunmaya Muhtaç Çocuklara,Yaşlılarımıza ve diğer sosyal yoksunluk içinde bulunan kişilere hizmet veren kuruluşlara büyük ölçekli kuruluşlar her zaman destek ve yardımlarını esirgememişlerdir..Sabancı,Eczacıbaşı bunların en iyi örnekleridir.
Bu yardım büyük ölçekli kuruluşların bulunduğu çevreyle uyumunu ,bütünleşmesini sağlamakta toplum vicdanındaki mutena yerini almaktadır.
Erdemir'in yeni sahibi Oyak, Yetiştirme yurdunun yemeğini kesmiş. Araştırdım.Erdemir'in yeni yönetimi sadece Yetiştirme yurdunun değil dışarıya verdiği tüm yemekleri kesmiş. Erdemir gibi dünya ölçeğindeki bir tesisin devir tesliminde ; elinde '' ne var ne yok'' diye envanteri yapılırken, ''kime ne veriliyor neden veriliyor'' sorgulanırken böyle bir tutum içine girmeleri gayet normal ve anlaşılabilir.
Ancak İlgili Yöneticiler ve bu çocuklarımız için kurulmuş sivil toplum örgütleri, ; Erdemir'in yeni yönetimine ; 25 yıllık Erdemir geleneğini sağlıklı anlatılabilseydi yemek kesilmezdi diye düşünüyorum..
Üzüldüm, İlçemizdeki bu ölçekteki tesisin yetim çocuklarına verilen yemeğin kesileceğini ve 25 yıllık Erdemir geleneğini Üst düzey yöneticilere hatırlatmayan Erdemir personelinin duyarsızlığına,
Üzüldüm, Yetiştirme Yurdunun yemeğinin kesileceğini duyar duymaz harekete geçerek girişimlerde bulunmayan İlgili Yöneticiler ve bu çocuklarımız için var olan sivil toplum örgütlerinin duyarsızlığına,
Çocuklara üzüldüm… Dilerim Erdemir bu kararını gözden geçirerek büyüklüğünü gösterir…