Sosyal Hizmet Mesleği

Sosyal Hizmet Alanları

Sosyal Kaynak
Bilgiler

     
   
   

Kemal GÖKCAN  / Sosyal Hizmet Uzmanı Site Editörü

 
 


MUTLU OLMAK-2


Mutlu mu olmak istiyorsun ? Kimseden bir şey bekleme..
/ Bob Marley


              
Merhaba, uzun aradan sonra bilgi ve deneyimi paylaşmak İçin yazmaya devam etmeyi düşünüyorum. Son yazdığım makalem “ Mutlu Olmak” buradan devam edelim.

               Yaşamımızda sadece biz insanlar değil! Tüm canlılar mutlu olmak ister. Ancak bunun canlılarda istem şekli doğal olarak farklıdır.

              Mutluluk ile ilgili bir çok yayında “Hayatın 1 numaralı kuralı seni MUTLU eden şeyi yap !...” bu önermeye sınırlı ve sorgulamalı bakmalıyız.

             Neden ?

            Bireylerin geldiği sosyal , kültürel çevre, aile içinde edindiği tutum ve davranışlar, buna bağlı oluşturduğu benlik yapısı sonucu sosyal ve psikolojik algısı farklıdır.

            Hiç  bir toplulukta birey kendisini mutlu eden tutum ve davranışları yapması kolay değildir.  Burada toplumu düzenleyen kurallar ile karşı karşıya kalabilir.

           Ahmet’i son model arabası ile hız sınırlarını zorlayacak araba kullanması mutlu ediyorsa.onun bu mutluluk davranışını Ahmet mutlu oluyor diye bunu onaylamak mümkün olamaz. Benzer örnekleri artırabiliriz.

        
Peki mutlu olmak istiyoruz. Buna çok ihtiyacımız var.
         Ne yapmalıyız?
         Zor sorumu ?
         Eh işte !

        Yanıtı asla standart bilgiler olmamalıdır. Bu soru ile muhatap kaldığımızda, lütfen öncelikle kendinizi tanımaya çalışın. Bir sonraki yanıt ise çevrenizin ve ailenizin ne kadar etkisindesiniz?

         Tüm bunlara içtenlikle yanıtlayarak, kendinizi bu bağlamda sorguluyorsanız, güzel bir başlangıç yaptınız. İç çatışmalarınız, sosyal vicdanınız, güçlü yanlarınız ve güçsüz yanlarınızı sorguladınız, mutluluk yolu açıldı.

          Mutluluk, yolunuza devam etmek için maddi öğeler ile kendinizi sıkıştırmayınız.

          Evinizde bakmak için bir kedi veya başka bir evcil hayvan, hemen edinin. Evcil hayvan bakamam diyorsanız, sokak hayvanlarını doyurmaya çalışın. Sevdiğiniz bitkileri yetiştirin ve onlar ile dertleşin.
 


“Hayatın amacı mutlu olmak değildir.Faydalı olmak ve böyle yaşamakla bu dünyada fark yaratmaktır."
/R. Waldo Emerson

          Özetlersek, Mutluğun sırrı sensin , senin algın, senin duyarlılığın ve senin yaşamdan ne kadar keyif aldığındır. Her şey gönlünüzce olsun.
 

 

 
Yasal Uyarı , Gizlilik Beyanı ve Künye  

sosyalhizmetuzmani.org © Bütün hakları saklıdır.