Sosyal Hizmet Mesleği

Sosyal Hizmet Alanları

Sosyal Kaynak
Bilgiler

İnsan Kaynakları

         

 Prof. Dr. İsmet Galip YOLCUOĞLU

Sosyal Hizmet Uzmanı
ismetgalip@gmail.comÖZGEÇMİŞ

 

 
 


27 Haziran 1967 tarihinde Ardahan’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Ardahan’da tamamlayıp 1984 yılında girdiği üniversite sınavı sonucunda Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi “Matematik” bölümünü kazandı. Bir yıl süreyle matematik öğrenimi gördü. Ancak sosyal bilimci olması gerektiğine karar vererek girdiği sınavda; Hacettepe Üniversitesi “Sosyal Hizmet” bölümünü kazanarak okul değiştirdi.

Lisede yabancı dili fransızca olduğundan, hiç İngilizce bilmeden 1988 yılında 4. sınıfa geçtiğinde kayıt dondurarak 1.5 yıl süreyle kaldığı Londra’da dil öğrendi.

 SHÇEK Genel Müdürlüğü’nün 1992 yılında açtığı sınavı kazanarak Ağrı ilindeki Erkek Yetiştirme Yurdu’na Sosyal Hizmet uzmanı olarak atandı. 1993-1998 yılları arasında 5.5 yıl süreyle Bartın İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nde Uzman, Yuva Müdürü ve İl Müdürü olarak görev yaptı.

 Üç yıl süren Yüksek lisans eğitimi sonrasında 2000 yılında Hacettepe Üniversitesi sosyal Bilimler Enstitüsü “Sosyal Hizmet Anabilimi Dalı”ndan “İnsana Hizmet Veren Kurumlarda Toplam Kalite Yönetimi” isimli teziyle bilim uzmanlığı (master) derecesi aldı. Yüksek lisans tezini kitap olarak yayınlamıştır.

Aynı üniversitede 2003-2009 yılları arasında sürdürdüğü eğitim sonunda, “Çocuk Koruma Sisteminde Aileyle Çalışmanın Esasları: İstanbul Örneğinde Aileler ve Çocukların Gereksinimler, Güçlülük ve Risk Faktörleri Açısından Değerlendirilmesi” konulu tez çalışmasıyla Nisan 2009’da doktora derecesi aldı.

1998 yılından buyana SHÇEK’in İstanbul ilindeki kız çocuklarına yönelik tek Yetiştirme Yurdu Atatürk Kız Yetiştirme Yurdu Müdürlüğü görevini 11 yıldır sürdürmekte olup 1000 den fazla kız çocuğunun korunması eğitimi ve yetiştirilmesine, mesleki sorumluluğu paralelinde katkıda bulunmuştur. Şubat 2009 tarihinde “Bir Yetiştirme Yurdu Öyküsü” isimli kitabı yayımlanmıştır.

Dr. Mehlika hanımla evli olup Elif ve Aslı isimlerinde iki kız çocuğu babasıdır.

 Sosyal adalet, toplumda yaşayan tüm bireylerin yaşam kalitesinin yükseltilmesi, aileler ve bütün çocukların iyilik halini desteklenmesi ve tüm ebeveynlerin yeterince iyi anne babalık yapabilmesi, çocuk ihmallerinin önlenmesine yönelik çalışmalarını uygulama ve akademik düzeyde sürdürmekte olup,halen Üsküdar Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü Öğretim Üyesidir.

 
 
 

  YAYINLANAN ESERLERİ

 

Aile
 
Sosyal  Hizmette Krize  Müdahale Yaklaşımı
 
Sosyal Hizmet Uygulamalarında Aileye Sosyal Hizmet Müdahalesi Aile-Çocuğun Değerlendirilmesi
 
Sosyal Çalışma Disiplini  Ve Araştırma
 
Sosyal Hizmet Perspektifinden Kentsel Yoksulluk Sorunu
 
Kentleşme Sürecinde Ailelerin Sorunlarına Sosyal Hizmet Mesleği Açısından Bakış
 
Sosyal Hizmet Bakışıyla Yaşamın Anlamına Bir Yorum
 
Korunmaya Muhtaç Çocuklar Sorunu ve Sosyal Dışlanmanın Önlenebilmesinde Erken Müdahalenin Önemi
 
Sosyal Dışlanma, Çocuk Yoksulluğu ve Sosyal Hizmet Müdahalesi: Uygulama Alanından Bir Olgu Sunumu
 
Sosyal Hasar Tespiti ve Sosyal Hizmet Müdahalesine Yer Açarak Sosyal Bütünleşmeye Ulaşmak
 
Sosyal Hizmet Sosyal Sorunları Çözmeye Soyunmuş Bir Meslektir ve Aydın Sosyal Çevreye Faydası Dokunan Bir Kişi Olmalıdır
 

 
Yasal Uyarı , Gizlilik Beyanı ve Künye   /  sosyalhizmetuzmani.org © Bütün hakları saklıdır.