SOSYAL HİZMET MESLEĞİ

SOSYAL HİZMET ALANLARI

   KAYNAK
BİLGİLER

 

                                                                                                                               

 


İş İlanı Veriniz

 

sosyalhizmetuzmani.org
 


 

 Doç. Dr. İsmet Galip YOLCUOĞLU
Sosyal Hizmet Uzmanı
ismetgalip@gmail.com


 
 

  

ÖZGEÇMİŞ


  27 Haziran 1967 tarihinde Ardahan’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Ardahan’da tamamlayıp 1984 yılında girdiği üniversite sınavı sonucunda Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi “Matematik” bölümünü kazandı. Bir yıl süreyle matematik öğrenimi gördü. Ancak sosyal bilimci olması gerektiğine karar vererek girdiği sınavda; Hacettepe Üniversitesi “Sosyal Hizmet” bölümünü kazanarak okul değiştirdi.

Lisede yabancı dili fransızca olduğundan, hiç İngilizce bilmeden 1988 yılında 4. sınıfa geçtiğinde kayıt dondurarak 1.5 yıl süreyle kaldığı Londra’da dil öğrendi.

 SHÇEK Genel Müdürlüğü’nün 1992 yılında açtığı sınavı kazanarak Ağrı ilindeki Erkek Yetiştirme Yurdu’na Sosyal Hizmet uzmanı olarak atandı. 1993-1998 yılları arasında 5.5 yıl süreyle Bartın İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nde Uzman, Yuva Müdürü ve İl Müdürü olarak görev yaptı.

 Üç yıl süren Yüksek lisans eğitimi sonrasında 2000 yılında Hacettepe Üniversitesi sosyal Bilimler Enstitüsü “Sosyal Hizmet Anabilimi Dalı”ndan “İnsana Hizmet Veren Kurumlarda Toplam Kalite Yönetimi” isimli teziyle bilim uzmanlığı (master) derecesi aldı. Yüksek lisans tezini kitap olarak yayınlamıştır.

Aynı üniversitede 2003-2009 yılları arasında sürdürdüğü eğitim sonunda, “Çocuk Koruma Sisteminde Aileyle Çalışmanın Esasları: İstanbul Örneğinde Aileler ve Çocukların Gereksinimler, Güçlülük ve Risk Faktörleri Açısından Değerlendirilmesi” konulu tez çalışmasıyla Nisan 2009’da doktora derecesi aldı.

 1998 yılından buyana SHÇEK’in İstanbul ilindeki kız çocuklarına yönelik tek Yetiştirme Yurdu Atatürk Kız Yetiştirme Yurdu Müdürlüğü görevini 11 yıldır sürdürmekte olup 1000 den fazla kız çocuğunun korunması eğitimi ve yetiştirilmesine, mesleki sorumluluğu paralelinde katkıda bulunmuştur. Şubat 2009 tarihinde “Bir Yetiştirme Yurdu Öyküsü” isimli kitabı yayımlanmıştır.

 

Dr. Mehlika hanımla evli olup Elif ve Aslı isimlerinde iki kız çocuğu babasıdır.

 Sosyal adalet, toplumda yaşayan tüm bireylerin yaşam kalitesinin yükseltilmesi, aileler ve bütün çocukların iyilik halini desteklenmesi ve tüm ebeveynlerin yeterince iyi anne babalık yapabilmesi, çocuk ihmallerinin önlenmesine yönelik çalışmalarını uygulama ve akademik düzeyde sürdürmekte olup,halen Üsküdar Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü Öğretim Üyesidir.

 

YAYINLANAN ESERLERİ

 

 

Aile

 

 

 

Sosyal  Hizmette Krize  Müdahale Yaklaşımı

 

 

 

 

 Sosyal Hizmet Uygulamalarında Aileye Sosyal Hizmet Müdahalesi Aile-Çocuğun Değerlendirilmesi

 

 

Sosyal Çalışma Disiplini
 Ve Araştırma

 


Sosyal Hizmet Perspektifinden Kentsel Yoksulluk Sorunu

 

 

Kentleşme Sürecinde Ailelerin Sorunlarına Sosyal Hizmet Mesleği Açısından Bakış

 

 

Sosyal Hizmet Bakışıyla Yaşamın Anlamına Bir Yorum

 

 

Korunmaya Muhtaç Çocuklar Sorunu ve Sosyal Dışlanmanın Önlenebilmesinde Erken Müdahalenin Önemi

 

 

Sosyal Dışlanma, Çocuk Yoksulluğu ve Sosyal Hizmet Müdahalesi: Uygulama Alanından Bir Olgu Sunumu

 

 

Sosyal Hasar Tespiti ve Sosyal Hizmet Müdahalesine Yer Açarak Sosyal Bütünleşmeye Ulaşmak

 

 

Sosyal Hizmet Sosyal Sorunları Çözmeye Soyunmuş Bir Meslektir ve Aydın Sosyal Çevreye Faydası Dokunan Bir Kişi Olmalıdır

 

 

 

 

Yasal Uyarı , Gizlilik Beyanı ve Künye

 

sosyalhizmetuzmani.org © Bütün hakları saklıdır. 
Sitemizde yayınlanan  yazarlarımızın yayınları ve sitemizin yayınları  kaynak gösterilerek ve içeriği değiştirilmemek şartıyla alıntı yapılabilir.